Vzhůru do sedla! Relaxovat na koni můžete i ve městě

Jako dítě jsem si vytouženou jízdu na koni musela těžce vydřít. Než jsem se mohla poprvé vyhoupnout do sedla, obnášelo to rok dřiny na všem možném, jen ne přímo u koní. Dnes jde o sport dostupný kdekoli a komukoli. I ve velkých městech.

Od dvanácti jsem coby hubená městská holka shrabala a odvozila tuny listí, přeházela fůry hnoje a zametla prostor velikosti několika fotbalových hřišť. Teprve poté jsem po mnoha měsících směla povýšit přímo ke kydání hnoje ve stáji a byla jsem šťastná, protože při tom už jsem se toho fascinujícího zvířete, které mě okouzlilo na celý život, mohla aspoň dotknout.

Po dalších mnoha měsících jsem šla konečně na jízdárnu a poprvé se rozhlédla z koňského hřbetu, z něhož je podle starého arabského přísloví ten nejkrásnější pohled na svět. Chtěla jsem se tomuto klišé, které najdete snad v každém článku o koních, vyhnout, ale nemůžu. Je to totiž velká pravda!

Další klišé je z jiného ranku a je naopak obrovskou mýlkou. Nevěřte nikdy těm, kteří vám budou tvrdit, že jízda na koni není sport, protože jezdci se přece jen vozí. Pokud berete jízdu na koni vážně, povozíte se jen za odměnu. A až se to naučíte.

Samozřejmě dnes existují skvělé alternativy i pro ty, kdo si chtějí jízdu na koni vyzkoušet jen ze zvědavosti či pro radost. Najdete spoustu stájí, které nabízejí vyjížďky i pro začátečníky, protože mají hodné, klidné a ochotné koně, kteří jsou naučení v klidu a krokem následovat vůdčího koně. Nebo vás může někdo povodit na vodítkuči vzítv jízdárně na lonž.