Cvičit jógu? Klidně on-line

Rádi byste pravidelně cvičili jógu? Chybí vám ale čas na návštěvy jógového studia? Cvičit můžete klidně doma v obýváku. Stačí si vybrat ty správné lekce z nepřeberné nabídky videí na internetu.

Každý lektor vám potvrdí, že základem jógy je domácí praxe. Jsou různé důvody, proč se někdo věnuje především domácímu cvičení a jógová studia navštěvuje jen zřídka. Ať už je to nedostatek času, peněz nebo jen chuti cvičit mezi ostatními.

Začátečníkům se radí cvičit alespoň dvakrát či třikrát týdně. Toto jógové minimum si ale opravdu jen málokdo může dovolit absolvovat v jógovém studiu pod vedením lektora. „Myslím, že dobře vedené hodině s oblíbeným učitelem se nic nevyrovná. Krásu společně zazpívaného „ohm“, pochvalu nebo drobnou dopomoc či opravu v ásaně vám ani nejkrásnější a nejsympatičtější virtuální lektor nenahradí. Ne vždy se ale člověk dokáže ve správný čas přesunout na správné místo, a tak je domácí praxe základním kamenem mé aštangajógy,“ líčí pětačtyřicetiletá Michala, proč se cvičení jógy věnuje převážně doma.

„Celá série je poměrně dlouhá, moje paměť a odhodlání je ke konci sestavy už trochu slabší, a tak jsem začala využívat Youtube,“ vysvětluje Michala, jak se dostala ke cvičení jógy podle videa.

Máte čas jen 20 minut?

Doma můžeme cvičit, kdykoli máme čas a chuť. Domácí cvičení by mělo být něčím, na co se těšíme, a naše očekávání by tudíž měla být realistická. Není nutné cvičit po dobu jedné hodiny a půl, což je obvyklá délka jógové lekce.

Lekci na internetu si tak můžete najít nejen podle svého oblíbeného lektora, stylu jógy, stupně náročnosti cvičení, ale i podle délky lekce – od kouzelných 10 minut přes krásnou půlhodinku cvičení až po zmíněnou hodinu a půl.

Michala dává přednost náročnější aštanze a i takové lekce internetová videa nabízejí.

„Nejvíc cvičím primary series s Maxem Czesnakem. Hodinu vede v angličtině a v první řadě cvičí zcela nedostižná jogínka, která zvládne úplně všechno. Jediným polidšťujícím momentem je, že si upravuje tílko a vlasy, jinak by to taky mohl být aštangový robot. Celou sérii jede nemilosrdně ásanu za ásanou, žádné vynechání, žádné zjednodušení, žádný drobný odpočinek. Je to dřina, ale skoro mám pocit, že se zlepšuju,“ popisuje Michala.

Kolegyně Bára dává zase přednost volnějšímu pojetí jógy a i v tomto případě na internetu najdete širokou škálu možností s kým a co cvičit. „Líbí se mi Yoga with Adrien. Ta holka mi je sympatická a má francouzský šmrnc. Navíc její cvičení je zvládnutelné opravdu pro každého,“ popisuje Bára.

Cvičení podle videa vás kromě fyzického zážitku může obohatit také o vizuální dojmy. „Často cvičím podle videa Boho Beautiful. Cvičí se tu v nádherných exteriérech na plážích. Lektorka, která je opravdu hodně krásná, až tím trochu leze na nervy, kombinuje často jógu a pilates, se kterým mám také zkušenosti,“ říká třicetiletá Tereza.

Ale i ti nejzkušenější jogíni a jogínky najdou na internetu řadu videí, která jim mohou být inspirací pro jejich vlastní praxi.

„Podle videa jsem zkoušela cvičit mockrát, ale chyběla mi při tom soustředěnost na sebe samu. Ale někdy je to užitečná inspirace pro lektory, jak obohatit vlastní lekce,“ popisuje Katka, která vedle svého zaměstnání stíhá ještě dvakrát do týdne vést lekce jógy jako lektorka.

Podobný názor zastává provozovatelka jógového studia Akasha na pražské Letné Alice Červinková, která sama natočila videa s cvičením pro projekt Moje jóga. „Já osobně vnímám on-line jógová videa především jako inspirativní studijní zdroj. Živý kontakt s učitelem považuji za důležitý, nicméně ne pro všechny je kvalitní jógová lekce dostupná, ať už místně, časově nebo finančně, takže on-line cvičení může nahradit účast na skupinové lekci,“ dodává Alice.

www.moje-joga.cz * www.joga-online.cz
Kde najít inspiraci ke cvičení:

Článek připravil časopis Moje psychologie.