Jíst aspoň pětkrát denně, aby člověk vůbec začal spalovat tuky? Mýtus!

Jíst aspoň pětkrát denně, aby člověk vůbec začal spalovat tuky? Mýtus! Zdroj: iStock.com

Vyvracíme mýty o výživě: Kolikrát denně musíte jíst, abyste zhubli?

Jíst tři velká jídla denně. Ne, jíst pět až šest malých jídel denně. A poslední z nich nejpozději v pět hodin odpoledne. Anebo radši nejíst vůbec! Kolem výživy stále panuje spousta mýtů. Některé z nich se týkají i toho, jak často denně vlastně máme správně jíst. Lukáš Roubík z Institutu moderní výživy vysvětluje, jak je to doopravdy.

Dlouho se říkalo, že je důležité jíst pětkrát denně, případně každé dvě hodiny, aby tělo vůbec nezačalo mít hlad, protože pak by nespalovalo tuky. Jenže v první řadě je důležité si uvědomit, že každému z nás vyhovuje něco jiného. Proto správně tušíte, že pět jídel denně rozhodně není ideální obecné doporučení.

„Poučky známé z 90. let už rozhodně neplatí. Dnes moc dobře víme, že hubnutí je o celkovém kalorickém příjmu a výdeji za celý den bez ohledu na to, zdali stejné množství energie a živin sníme ve dvou velkých nebo pěti menších jídlech. Jsou lidé, kterým různé způsoby přerušovaného hladovění vyhovují a jejichž jídelníček je velmi kvalitní. Stejně tak ale ze studií víme, že naopak větší část lidí, která například přeskakuje snídani, se pak stravuje hůře ve druhé polovině dne,“ vysvětluje Lukáš Roubík, zakladatel Institutu moderní výživy.

TIP NA VIDEO: Výživový odborník Petr Havlíček vyvrací mýty o hubnutí

Video placeholde

Pokud tedy patříte k těm, kteří do sebe ráno nejsou schopni dostat nic než trochu kávy, ale ve zbývajících jídlech dne máte dostatek živin a netrpíte hlady, určitě se do snídaní nenuťte. A naopak – jestli zkoušíte populární přerušovaný půst (intermittent fasting), ale začínáte znovu a znovu, protože se svíjíte hlady a vždy skončíte tak, že do sebe naházíte všechno, co doma najdete, neberte to jako vlastní selhání nebo nedostatek vůle, ale signál, že tento způsob stravování pro vás není vhodný, i když vaší kamarádce třeba funguje. Mimochodem, podle některých studií přerušovaný půst ženy přirozeně zvládají hůře než muži, a sice kvůli hormonálnímu cyklu. My zkrátka potřebujeme k jídlu přistupovat jinak.

Jak ale poznat, co vyhovuje právě vám? „Podle svého pocitu energie, hladu a sytosti,“ říká Roubík. Ideální skutečně je rozdělit si kalorický příjem do několika jídel, počet je ale zcela na vás. Pokud vám vyhovuje jíst častěji, dejte si jen pozor na velikost porcí. Nejdůležitější samozřejmě je zaměřit se na dostatečný příjem bílkovin a vlákniny, které jsou pro pocit sytosti nejdůležitější. Na správně poskládaný talíř ale samozřejmě patří i komplexní sacharidy a zdravé tuky.

Nejlepší rada tedy je dbát na vyváženost a pestrost stravy a poslouchat, co vám říká tělo. Nedojídat velké porce jen proto, že je vám jídla líto – dnes se dá všechno uchovat a dojíst později. A naopak se netrápit hlady, protože máte pocit, že už jste toho v daný den snědli až až. Pokud vám tělo hlásí, že chce jíst, vyplatí se ho poslechnout. Nezapomínejte, že během dne máte také nějaký kalorický výdej. Pokud máte za sebou pěší výlet nebo dopoledne strávené intenzivní prací na zahradě, je jasné, že budete potřebovat trochu víc energie než v ty dny, které proválíte na gauči před televizí.

A mimochodem, ani to poslední jídlo dne nemusíte jíst nejpozději v pět. Každý má denní program nastavený jinak, a pokud jste zvyklí chodit spát o půlnoci, s večeří o sedm hodin dřív byste do postele uléhali s pořádně nespokojeným žaludkem. Na paměti mějte jen to, že tělo potřebuje zhruba hodinku, ideálně dvě na to, aby poslední jídlo před spaním částečně strávilo. Tak vám nebude těžko a zároveň ani nebudete hladovět.

Více informací o zdravé výživě najdete v časopisu Dieta. Aktuální číslo si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce. A doprava je zdarma!

Dieta 05/22
Dieta 05/22 | Zdroj: Anna Kovačič