.

. Zdroj: iStock.com

Udržitelná ekologická taška? Není ani z bavlny, ani z papíru

Igelitky jsou dávno out, to je nám jasné. Místo toho řada lidí kupuje v supermarketech "ekologičtější tašky papírové". Ti, kteří jsou nejdále, nosí do obchodu svoji bavlněnou tašku s nějakým cool férovým potiskem. Jak ale dokládá poslední výzkum, ta nejekologičtější volba je zcela jiná.

Žijeme v době plastové. Pokud budeme držet toto tempo spotřeby, bude do roku 2050 v oceánech více plastu než ryb. Mnozí z nás již požadují odpovědnější chování po velkých firmách a také přemýšlejí nad osobní spotřebou plastů.

Nekupovat při každém nákupu tašku na odnos věcí domů je jedním z prvních kroků, který většina z nás udělá. Většinou si pořídíme látkové, někteří možná dokonce i z ekobavlny. A v případě nouze koupíme v obchodě papírovou. Jenže jak ukázal nedávný výzkum, ani jedna z těchto variant není ta, která má na životní prostředí nejnižší dopad.

Vítězem se stává

Žádná taška tu není jen tak. Někdo ji musel vyrobit, vypěstovat bavlnu, použít hnojivo, aby vyrostla, spotřebovat u toho určité množství vody, distribuovat a podobně. V některé tašce odnesete tři nákupy a roztrhne se, jiná vydrží roky. Právě to jsou kritéria, která mimo jiné zohlednila nedávná studie Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT). A výsledek? Taška, která je nejšetrnější pro životní prostředí, je vyrobena z textilního polyesteru. Ten má z dlouhodobého hlediska lepší dopady na životní prostředí než bavlněné, papírové či plastové tašky.

„Bavlněná taška má vyšší environmentální dopady než taška polyesterová, a to i v případě, že je vyrobena z organické bavlny,“ uvádí řešitel studie Vladimír Kočí z Fakulty technologie ochrany ovzduší VŠCHT. Příčinou jsou škody vznikající během pěstování bavlny – ty se projevují v podobě emisí škodlivých látek, vyšší spotřeby vody, změn v krajině i vlivu na ozónovou vrstvu. Avšak zůstává, že nejhorší taškou pro nákup s ohledem na životní prostředí je podle studie taška z pevného plastu (LDPE). „Tašky z LDPE se na úroveň textilní PES tašky s roční životností dostávají až téměř při dvacetinásobném použití,“ píše ve své studii Kočí. A o použití to je.

Lepší cestou

Váháte tedy, do čeho vkládat nákup? Všechny plastové vyhodit, bavlněné vlastně taky a jet jen v textilním polyesteru? Ještě něž se vrhnete na vyhazování a nákup těch lepších, zabrzděte. Nejvíc planetě prospějete, když nebudete kupovat další a další věci, když ty předchozí ještě fungují. Máte-li igelitky, noste je opakovaně, vyčistěte je a používejte do absolutního roztrhání. To samé u bavlněné. Když už danou věc máte, využijte ji na maximum. Když k tomu navíc přidáte fakt, že díky novým nákupům ušetříte, nemáte důvod se se starými věcmi loučit, i když jsou plastové. Až jim odzvoní konec, teprve pak nakupujte.

Chcete svou cestu k udržitelnosti dotáhnout ještě dál? Když vám dojdou pytlíky do košů, na svačiny a v obchodě nechcete balit každý kousek ovoce a zeleniny do samostatného pytlíku, sáhněte i po eko udržitelných pytlících. Můžete je opakovaně použít, lepit na ně etikety z vážení v obchodě, jsou pevné a mají všestranné využití. Určitě si vyberete u Re-Sack, Saaczech, které nabízí alternativu plastových sáčků naplňující kritéria cirkulární ekonomiky.