Vánoce bez knížek by snad ani nebyly pravými Vánocemi. Proč tedy letos nenadělit opravdové literární poklady, ke kterým se obdarovaný bude chtít vracet zas a znova? Připravily jsme pro vás seznam těch nejlepších publikací, kterým propadnou milovníci cestování, vaření, hudby, komiksu, sexu i feminismu.
Glennon Doyle: Nespoutaná – Probuďte se a začněte žít
Některé knihy se musí dávkovat a důkladně procítit, abyste si z nich skutečně mohli vzít vše, co pro vás mají nachystaného. A přesně taková je i Nespoutaná, příběh ženy, která se z absolutního psychického i fyzického dna dokázala dostat zpět na povrch a ještě výš. Ne každý možná bude souhlasit se vším, co si na stránkách přečte, i tak vám ale spousta myšlenek a situací utkví v hlavě a ke knize se budete chtít vracet i po několika letech. Navrch emocionálního balíku pak ještě přidejte překrásnou obálku, dva miliony prodaných výtisků a skvělé recenze ze zahraničí.
TIP NA VIDEO: Ukážeme vám, jak správně zabalit knihu nebo jakýkoliv jiný pevný dárek
Článek pokračuje na další straně. >>>
Pavla Horáková: Srdce Evropy
Nový román úspěšné české spisovatelky Pavly Horákové vyšel teprve před několika týdny a už je z něj knižní hit. Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách a prostřednictvím dvou postav: Učitelka Anežka se v roce 2020 ponoří do pamětí moravské venkovanky Kateřiny, která nedostatek formálního vzdělání nahrazuje bystrostí. Kateřina v roce 1912 pobývala ve Vídni, a tak se do rakouské metropole vydává i Anežka, která je – stejně jako Katka – rakouskou metropolí fascinovaná. Při poznávání Kateřinina života Anežka odhaluje i provázanost českých a rakouských dějin včetně kapitol, o kterých se u nás příliš nemluví.
Candice Carty-Williamsová: Queenie
Jméno Queenie znamená královna. Jenže tahle královna nemá trůn a netuší, co se životem. Tak zní úvod knihy o pětadvacetileté novinářce z Londýna, která nezapadá ani mezi britské kolegy, ani mezi svou jamajskou rodinu, a jediné útočiště tak hledá v letmých románcích. Queenie je román, který na jedné straně ukazuje odvrácenou stranu života černošek ve Velké Británii, na druhé spojuje ženy po celém světě a dává jim jasný vzkaz, že ve svých životních trablech, toxických vztazích i psychických problémech nejsou samy. A že vždy je cesta ven.
Petra Klabouchová: Prameny Vltavy
Napínavá detektivka v severském duchu vás zavede do mrazivé šumavské přírody a také do historie plné polozapomenutých křivd, které už nikdo nechce vytahovat na povrch. Dokud se nestane vražda. Skvělý nový objev pro všechny fanoušky současných českých autorek. Není zač!
Petra Klabouchová: Prameny Vltavy, Host Brno, 369 Kč
Ondřej Horák a Lucie Šťastná: Průvodce neklidným územím III: Příběhy česko-slovenské fotografie
Krásná a srozumitelná publikace, která mapuje vývoj fotografie na našem území od první poloviny 19. století do současnosti. Drtikol, Sudek, Hrochová, Koudelka, Jarcovjáková, Kratochvíl, Pinkava, Tichý. To jsou všechno slavná jména, ale jaké příběhy se za nimi skrývají?
Eva Urbanová: Lepší šatník, lepší svět
Majitelka obchodu Nila vydala krásnou knihu – Lepší šatník, lepší svět je manifest, kde shrnuje všechny své poznatky o udržitelné módě, praktikách řetězců, dětské práci a podobně. Zároveň radí, jak se zbavit přeplněných skříní a jak naložit s tím, co doslouží. Nový svetr? Ne, radši knihu!
Philippe Brenot a Laëtitia Corynová: Sexkomiks 2
První svazek tohoto netradičního komiksu se věnoval dějinám intimity v západním světě. Dvojka čtenáře ale přenese na Blízký východ, do Afriky, Indie nebo Číny. A kromě toho, že díky knížce svět sexu začnete chápat v kontextech patriarchátu i principu svobody, se uvnitř dočtete třeba také o sexuální lince známých Pohádek tisíce a jedné noci, prodloužených stydkých pyscích konžských a rwandských žen nebo o rozříznutém penisu keňských mužů. Rozhodně se ale nejedná o žádnou porno literaturu; toto jsou fakta a přirozenost, která protíná životy lidí po celé planetě.
Marieke Lucas Rijneveld: S večerem přichází tíseň
Když rodinu vlastnící mlékařskou farmu postihne tragédie, je to, jako když nůž zajede přímo do srdce. Po ztrátě nejstaršího potomka se rodiče uzavřou do vlastního smutku a desetiletá Bunda zůstává sama. Dívka se bez pomoci musí vyznat v životě, ve světě i v sobě samé, a tak hledá útěk v čím dál temnějších fantaziích. Debut Marieke Lucas Rijneveld vynesl básnířce, která se identifikuje jako nebinární osoba, prestižní Bookerovu cenu. Rijneveld se tak stala nejen prvním nizozemským autorem s tímto oceněním, ale také jejím historicky nejmladším držitelem.
Abi Daré: Holka se sílícím hlasem
Čtrnáctiletá nigerijská dívka Adunni touží po vzdělání, které je jediným prostředkem, jak získat sílící hlas. Ale otec ji prodá a má se stát ženou taxikáře. Adunni se rozhodne proto utéct. Bestseller deníku New York Times u nás přeložila Viktorie Hanišová.
Dana Thomasová: Vláda módy
Jaká je skutečná cena oblečení, které nám visí ve skříni? Věřte, že to rozhodně není ta, kterou ukazuje cedulka v obchodě. Dana Thomasová vás na 300 stranách provede různými sférami často až odporného módního průmyslu. Navštívíte s ní život ohrožující sweatshopy v Bangladéši, kde za pár centů na den šijí v hrůzných podmínkách oblečení známých značek malé děti a ženy, i vietnamské břehy řek, které jsou modré stejně jako chemikálie, kterými v nedaleké továrně barví džíny vyvážené na Západ. S obsahem kyanidu jako bonus. Vláda módy je kniha, která čtenářům dost možná změní pohled nejen na oblečení, ale i na svět. I proto stojí za pozornost.
Eliot Higgins: Jsme Bellingcat
A teď něco z literatury faktu. Bellingcat je špičkový investigativní tým, který se s pomocí otevřených zdrojů a sociálních sítí snaží přijít na kloub současným palčivým kauzám. Kniha detailně a napínavě přibližuje třeba vyšetřování otravy Skripalových, sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou či identifikaci alt-right demonstrantů v Charlottesville.
Taylor Jenkins Reid: Daisy Jones & The Six
Pro někoho příběh jedné rock’n’rollové lásky ze 70. let překypující klišé, pro jiného čtivý hudební odkaz k jedné z nejklíčovějších kapel této rockové éry – Fleetwood Mac. Když před dvěma lety Daisy Jones & The Six vyšla v zahraničí, strhla se lavina. A není divu, tenhle záznam jednoho dlouhého rozhovoru bývalých členů fiktivní kapely o období světové slávy, litrech whiskey, tunách kokainu a jedné nekonečné rozhádanosti vás totiž zcela vtáhne a jen tak nepustí. Pro milovníky hudby nutná jednohubka, která se již brzy dočká i seriálového zpracování!
Daniel Prokop: Slepé Skvrny
Chcete obdarovat někoho, kdo se zajímá o aktuální dění a komu vadí rozdělená společnost? Sociolog Daniel Prokop ve své knize nabízí skrze fakta porozumění a vysvětlení, proč Češi čím dál méně věří v demokracii, proč u nás vítězí populismus, proč se náš národ tolik obává uprchlíků nebo proč je tak těžké prosadit manželství pro všechny.
Taťána Rubášová: Klid a úsměv
Taťána Rubášová je mámou roční Zoji a občas o mateřství píše na Facebooku – bez příkras detabuizuje mateřství, tělesno i téma sociální izolace. Nyní z jejích příspěvků vznikla kniha. Jestli máte kamarádku na mateřské, tohle ji rozhodně povzbudí.
David Attenborough: Život na naší planetě
Jestli jste viděli stejnojmenný alarmující dokument na Netflixu, tak tohle je jeho knižní předloha. Není jen zprávou o vymírání živočišných a rostlinných druhů, ale přichází i s návrhy, jak může lidstvo tento nepříznivý vývoj zvrátit. Zkrátka must have do každé rodiny.
Klára Vlasáková: Spiritistky
Co se stane, když zázračné schopnosti dostane člověk, který na takové věci vůbec nevěří? Spiritistky vznikly podle scénáře spisovatelky Kláry Vlasákové, nakreslila je ilustrátorka Juliána Chomová. Příběh o něžném i krutém, křehkém i hlubokém přátelství dvou žen, které se promění pod tíhou zázraku, je jedním z nejlepších českých komiksů posledních let. Pod stromečkem potěší sestru, kamarádku nebo přítelkyni, která fandí grafickým románům. Extra tip: Pokud chcete o Vánocích udělat radost milovníkovi sci-fi, pořiďte mu román Kláry Vlasákové Praskliny (Listen, 279 Kč).
Jan Kucin: Když padaly hvězdy
Milovníci fantasy by mohli ocenit původní českou tvorbu a konkrétně tento literární debut o světě, z něhož zmizela magie, ale nyní se opět začínají dít podivné úkazy, které naznačují příchod nové, neklidné a nebezpečné doby. Rozsáhlý román o téměř 600 stranách je zamýšlen jako počátek série.
Aleksandra a Daniel Mizielińští: Můžu ochutnat? Lahodné příběhy o jídle z celého světa
Co je kuku sabzi, onigiri či gado gado? Odkud pochází kukuřice, pšenice nebo brambory? Tahle velká knížka a pestrá kniha potěší každého malého gurmána, který ji bude hltat očima. Vedle přínosných informací zde najde i recepty, takže jestli vám doma roste malý MasterChef, tohle bude dárek přesně pro něj.
Ladislav Zibura: Prázdniny v Česku
Za dobrodružstvím není třeba létat přes půl světa! Stačí procestovat rodný kraj a dobře se dívat. Čtenáři se skrze knihu Prázdniny v Česku mohou s Ladislavem Ziburou vydat na dvouměsíční jízdu po tuzemských luzích a hájích a připomenout si, v jak rozmanité a krásné zemi žijeme. Bude to cesta plná zajímavostí, při které se čtenář zasměje nad příběhy svérázných lidí a načerpá tipy na výlet. Tak hurá nasednout do roztomilého bílého autíčka a pevně se připoutat!
Miloš Hroch, Karel Veselý: Všechny kočky jsou šedé
Proč je dnes hudba plná úzkosti a beznaděje? Nezasely semínko deprese už kapely jako Joy Division nebo Nirvana? A jak dnes mladí muzikanti promítají do svých textů vlastní environmentální žal? Dvojice českých hudebních publicistů v knize psané modrým inkoustem předkládá tak trochu jiné muzikantské dějiny. Karel Veselý a Miloš Hroch zasazují tvorbu do souvislostí s aktuálním děním a třeba i feminismem. Výsledkem je knížka, která bude bavit i toho, kdo není ostřílený hudební profík, a která hlavně pomůže přemýšlet v o něco širším kontextu.
Walter Tevis: Dámský gambit
Darovat pod stromeček knižní předlohu nejúspěšnějšího netflixáckého seriálu poslední doby rozhodně nebude chyba. Román Waltera Tevise je skvělým doplněním příběhu brilantní, leč závislostmi zmítané šachistky Beth Harmon, který známe z obrazovky. Příběh britského autora o dospívání, šachách a feminismu se poprvé objevil v roce 1983, v českém překladu ale vyšel až letos v dubnu.
Honza Vedral: Miro Žbirka – Zblízka
Máte v rodině nebo blízkém okolí fanouška Miroslava Žbirky? Legendární zpěvák, který nás opustil na začátku listopadu, si obdiv rozhodně zasloužil. Kniha hudebního publicisty Honzy Vedrala sice vyšla už v roce 2016, nyní se ale v souvislosti s Mekyho úmrtím opět dostává do centra pozornosti. Jedná se totiž o výborně zpracovaný příběh života a kariéry ikonického československého hudebníka, navíc bohatě vybavený unikátními fotografiemi.
Jan Vojáček: Rozhodni se být zdráv
Rozhodnout se je prvním krokem na vědomé cestě ke zdraví. Naslouchat vlastnímu tělu však nemusí být tak snadné. Které techniky pomáhají zlepšit naše životní nastavení? Jak prohlédnout iluze, které si vytváříme o světě? Jan Vojáček hledá odpovědi spolu s osobnostmi, kterých si váží a které mají k tématu zdraví co říct. Oblíbený funkční lékař v praktických návodech ukazuje, jak najít odvahu k životu v radosti a lásce – a inspirovat se může skutečně každý.
25 nejlepších diářů 2022: Od českých značek po pomocníky s úzkostí
Lifestyle
Cool, přínosné i eko: Tipy na vánoční dárky pro děti od 2 do 10 let