...

... Zdroj: iStock.com

Manuál plážového sebevědomí: Jak přežít léto u moře a být v pohodě?

Každý rok mám před létem pocit, že Zemi zřejmě brzy zasáhne katastrofa apokalyptických rozměrů. Říká se jí „plavková sezona“ a hlavně holčičí část lidstva o ní mluví s nefalšovanou hrůzou v očích. Jak přežít na pláži a být v pohodě? 

Kam se podíváte, tam na to narazíte. Jídelníček do plavek. Zeštíhlující plavky. Tvarující plavky. Zeštíhlující séra. Krém proti celulitidě. Speciální trénink do plavek. Nejlepší samoopalovák, abyste v plavkách byla bronzová. Nejhladší oholení – do plavek… Kam se podíváte, kvete reklamní byznys a specializovaný „letní“ průmysl žije novou sezonou. A naším zoufale nízkým sebevědomím a potřebou zapadnout, dostat dobré hodnocení, líbit se, obstát! Protože o ničem jiném to není!

Velký a velmi přehnaný byznys, který se kolem plavkové sezony každoročně roztáčí, nás jako (s odpuštěním) stádečko žene vstříc zoufalství, které je zbytečné. Nutí nás myslet si, že sotva oblečeme plavky, pozornost lidí z okruhu pěti kilometrů bude soustředěna na nás. A že pro tu chvíli musíme být ve vrcholné životní (nebo plavkové) formě a obstát. Protože jinak se stane… Já nevím co. Vy víte?

Ukradená radost z léta

Všechen ten humbuk nám bere nepodmíněnou, úplně obyčejnou radost z léta a tvrdí, že jen s těmi nebo těmi bikinami, v takových a makových rozměrech, budeme vypadat tak, že si léto konečně užijeme. A že ten nátlak funguje, vidíte možná ne u sebe, ale u někoho kolem určitě. S velkou pravděpodobností to bude kamarádka/sestra/máma, která je ve vašich očích fakt krásná. Ale ona sama? Maximálně vezme jednodílné plavky, protože dvojdílné si „nemůže dovolit“.

Moje máma s velikostí 36–38 to říká taky, pro jistotu jsem ji roky neviděla v žádných plavkách. Já si loni koupila zase dvojdílné. A to moje velikost „bydlí“ hluboko za číslem 40! To je totiž další zarážející věc: Často je to totiž tak, že čím objektivně lépe ženy vypadají, tím větší obavu z plavkové sezony mají. A tomu už teprve nerozumím.

Celý článek si můžete přečíst v červnovém čísle časopisu Moje psychologie, které je právě teď na stáncích. A objednat si ho můžete i přes sms. Jak?

Pošlete SMS na číslo 902 11 ve tvaru:

PSYCHOLOGIE1806W mezera JMÉNO mezera PŘÍJMENÍ mezera ADRESA mezera MĚSTO mezera PSČ

Příklad: PSYCHOLOGIE1806W Jan Novak Prubezna 233 Olomouc 77900

Cena každé přijaté SMS je 69 Kč vč. DPH (zahrnuje poštovné i balné). Provozuje CN INVEST, a. s., infolinka 296 363 199 ve všední dny 8–16 hod., mobil@cninvest.cz, www.platmobilem.cz.

.
. | Zdroj: Lucie Robinson (archiv Mojí psychologie)