Knihy českých spisovatelek, co právě frčí. Jen se začtěte!
Bude to jako u vás doma, některé situace, místa, lidi jako byste znala. Vzpomínky hlavních protagonistů jsou skoro jako ty vaše. S českými spisovatelkami se roztrhl pytel, takže si pospěšte, ať vám jejich zajímavá díla neuniknou. Léto je v plném proudu a odpočinku u vody s knihou se nic nevyrovná. Jde se číst.
Severských detektivek už máte nad hlavu, průvodce jste pročetla od začátku do konce a na zpět, časopisy už se vám omrzely, tak co zabrouzdat do české kotliny. Některé z těchto českých spisovatelek přichází se svými prvotinami, jiné už jsou v psaní jako doma.
Černooká – Anna Musilová
Jedná se o prvotinu mladé studentky žurnalistiky, která se ale umí do děje a postav pěkně opřít a naservíruje jim hnedka složité psychické onemocnění. Tenhle temný thriller o propadu do deprese jen tak neodložíte. Hlavní hrdinka, sedmnáctiletá Viktorie, je tak trochu antisociální, bojuje s vnitřními démony, neboť jí, když byla malá, zemřela matka a dětské trauma je na světě. No a když se tu objeví jakási záhadná dívka, která jí nedá spát, ani vás to nenechá usnout. Budete číst a číst.
Jestli vás tahle spisovatelka chytne, můžete si dál počíst na jejím blogu Anninydeniky.blogspot.com

Hana – Alena Mornštejnová
Na tuhle knihu slyším chválu, kudy jdu, takže je připravena na nočním stolku k přečtení. A čím vás zláká?

Na pozadí tragických událostí našich dějin se odehrává příběh, který doslova vyrazí dech! Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. Začíná příběh, který vychází ze skutečných událostí. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Najednou si uvědomíte, jak často a jak moc váš život ovlivňují lidé, kteří to ani netuší.
Rozhovor s autorkou Hany Alenou Mornštajnovou si můžete přečíst zde.
Noc jako stvořená pro nevěru – Zdena Frýbová
Všechny její knihy jsou čtivé, humorné, mnohdy tragikomické a jakou jinou zvolit na léto než tu o lásce. O milostném trojúhelníku dvou žen a jednoho muže, o snaze dosáhnout výhodného rozvodu v 90. letech, kdy partnerské vztahy začaly procházet velkými změnami. Nejdřív idylka, pak ochutnávka nevěry, samolibý milenec, manžel podnikatel, který chce všechno, a nakonec má jen pěkný kopanec do zadku. Příběh, který se vám bude zdát, že se stal někomu kolem vás. A jste-li na muže teď tak trochu naštvaná, jen čtěte.

Kukaččí mládě – Magda Váňová
A máme tu opět oblíbené téma dvou přítelkyň, Rivy a Dany. Spolu studovaly, vzaly si dva kamarády, jejich rodiny jsou si blízké a pomáhají si. A tak i jejich děti. Jedná se o román dvou generací. Více jmen, více životů pěkně propletených, kdy si všichni neříkají úplně tak pravdu. Hrdinové skrývají tajemství, je tu jedno dítě, které odnosí a porodí jiná žena. Podezření, že v rodině vyrůstá kukaččí mládě, vyklíčí snadno z pouhého zamlžování pravdy a vymýšlení, kterým se hrdinové snaží vylepšit mínění ostatních o sobě. A máte se na co těšit.

Spisovatelka, novinářka a překladatelka z angličtina a bulharštiny Magda Váňová právem patří v posledních letech k nejprodávanějším českým autorkám.
Veselí – Radka Třeštíková
Bábovky už jste četla minulé léto, přes zimu Osm, tak co tohle léto její čtvrtou knihu Veselí. Jelikož autorka pochází z jihomoravského města Veselí nad Moravou, bude to o návratu domů. Hlavní hrdinka, třiatřicetiletá Eliška, se rozhodla pro návrat, aby hledala odpovědi. Její život totiž došel do slepé uličky a ona potřebuje najít cestu ven. S autorky lehce ironickým humorem se setkáme i tady. Víc není potřeba prozrazovat, ale nudit se nebudete.
