Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: Instagram @vila_63, @supertrampcoffee @caffe_pelle

Kafe, slunce a stín: Nejromantičtější zahrádky a ukryté dvorky pražských kaváren

Jednou z nejpříjemnějších kratochvílí jarní a letní sezony je vysedávání na zahrádkách. Ještě lepší však je, když se takové posezení prolne se skutečnou zahradou – zelení, která uprostřed slunného dne dopřeje i trochu přirozeného stínu a dokáže navodit pocit, že člověk nesedí uprostřed velkoměsta. V Praze se takových míst nachází několik, spojuje je výběrová káva, skvělé dortíky a také fakt, že tyto oázy klidu působí jako skryté poklady, o kterých turisté nemohou mít ani ponětí. Kde je najdete?

Vila 63

Kde: Hradešínská 63, Praha 10-Vinohrady

V dubnu potěšil pražské foodies tým kolem vyhlášeného vršovického spotu Café Jen, když představil svůj nový projekt – Vilu 63. Okouzlující prostory částečně zrekonstruované prvorepublikové vily, a především přilehlá zahrada jsou nyní otevřeny k setkávání v rámci různých eventů a oslav. Každou neděli je pak zahrádka vily, která se nachází v ulici na pomezí Vinohrad a Vršovic, otevřená také pro veřejnost. Výtečné kafe, dezerty a sendviče jsou samozřejmostí, mezi stromy a kvetoucími keři si navíc klidně můžete rozložit i vlastní deku, zatímco malé děti se vyřádí s molitanovou stavebnicí.

TIP NA VIDEO: Brunchový průvodce: 10 top podniků na snídani na Vinohradech a ve Vršovicích

Video placeholde

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 9

Cukrárna Alchymista

Adresa: Jana Zajíce 7, Praha 7-Bubeneč

Jakmile je v Cukrárně Alchymista otevřená zahrádka, je jisté, že stoly se zaplní nejprve tam. Získat sezení u jezírka, kde můžete pozorovat, jak se mezi sebou hašteří dvě mandarinské kachničky, zatímco opodál je střeží černá kočka, je totiž zárukou vydařeného odpoledne – stejně jako místní káva a především široko daleko vyhlášené dorty. Tento letenský rodinný hidden gem, který v roce 1998 založila Kateřina Ebelová, vás svými antique interiéry a nespoutanou zahradou okamžitě přenese do jiného světa, ve kterém úlevně zapomenete, že jste v Praze blízko stadionu Sparta.

Pokračování 3 / 9

Café Truhlárna

Adresa: Jungmannovo náměstí 1, Praha 1

Najít „ztracený ráj“ lze i v tak exponovaných místech, jako jsou rušné ulice kolem Václavského náměstí. Stačí se nechat z Vodičkovy ulice nebo z Jungmannova náměstí vtáhnout do Františkánské zahrady, kde se vedle dětského hřiště nachází vchod do Café Truhlárna. Ve stínu kaštanů a za poslechu zpěvu ptáků si zde můžete dopřát různé druhy výběrové kávy, dortíků nebo sladkého pečiva, ale také prosecco, aperol nebo cider. Truhlárna je zkrátka jako malé zenové objetí uprostřed městské vřavy.

Pokračování 4 / 9

Café Tvaroh

Adresa: Šmeralova 22, Praha 7

Známá letenská kavárna Tvaroh disponuje nejen předzahrádkou, jež jsou pro ulice lemující park Stromovka typické, ale i příjemným zadním dvorkem v romantickém obležení šeříků. Vedle výběrové kávy, skvělého espresso toniku nebo třeba piva z pivovaru v Poličce si v Tvarohu můžete dopřát také bohatou snídani – aktuálně v podobě míchaných vajíček s chlebem a fermentovanou zeleninou nebo kynutých lívanců s malinovou omáčkou a pistáciovým krémem. Kuchyně vaří až do večera, takže odpoledne můžete zahnat hlad pro změnu třeba burgerem s trhaným vepřovým.

Pokračování 5 / 9

Botanica Coffee Truck

Adresa: Moskevská 35, Praha 10-Vršovice

A zpátky do Vršovic! Botanica Coffee Truck vznikl původně jako projekt rodiny kolem Jackieho Trana, který mimo jiné založil letenský Format nebo dejvický Mazelab. Nedávno se sice majitel změnil, ale genius loci zůstal. V průchodu květinářství se vám otevře oáza zeleně a klidu, které dominuje černý kávový truck. Všudypřítomná rostlinná výzdoba bývá dechberoucí a mění se podle ročního období. Obzvlášť velké kouzlo má v Botanicu podzimní a vánoční atmosféra, nicméně letní teploty zase vybízejí k delšímu posezení v některém ze zákoutí, která vás skryjí před světem.

Pokračování 6 / 9

Super Tramp Coffee

Adresa: Opatovická 160, Nové Město

Další záchrana pro milovníky kávy a klidu, kteří se vydávají zdolávat nástrahy centra velkoměsta. Až vás unaví davy a doprava, které se valí Národní třídou, zahněte do Voršilské, odkud vás už spleť navazujících uliček zavede do Opatovické (další cesta se nabízí z Myslíkovy přes Černou). Super Tramp Coffee doslova naplňuje anglické sousloví hidden gem (skrytý poklad), neboť se sem dostanete relativně ukrytým průchodem. Odměnou vám bude romantický dvorek s fotogenickou kulisou zeleně a oprýskané zdi a především prvotřídní káva, kterou můžete doprovodit třeba rumovým obláčkem nebo francouzským pečivem canelé.

Pokračování 7 / 9

Caffé Pellé

Adresa: Pelléova 10, Praha 6-Bubeneč

Dejvice se v posledním roce rozrostly o několik zajímavých podniků v čele s bistrem Šodó a novou prodejnou pekárny Zrno a zrnko. Zapadnout by však nemělo ani Caffé Pellé, které slouží (podobně jako Vila 63) k pořádání eventů nebo svateb, současně však do své krásné zahrady vítá i kolemjdoucí hosty. Jak název s dvěma „f“ napovídá, na menu zde mají italskou kávu Trepallini, vedle toho si můžete vychutnat domácí limonády, ledový čaj, osvěžující šumivá vína nebo „plzničku“. Caffé Pellé je součástí Villy Pellé, která slouží jako galerie – není tedy nic jednoduššího než spojit návštěvu kavárny s výstavou (anebo obráceně).

Pokračování 8 / 9

Kavárna Čekárna

Adresa: Vratislavova 8, Praha 2-Vyšehrad

Až půjdete z Vyšehradu procházkou od Cihelné brány Vratislavovou ulicí, neváhejte a stavte se na drobné občerstvení v kavárně Čekárna, kterou budete míjet po levé straně. Vnitřní prostory i nabídka dortíků jsou sice skromnější, velkorysá zahrádka ve vnitrobloku a káva z pražírny Candycane Coffee za návštěvu rozhodně stojí. Nově si zde kromě ledového cappuccina a espresso toniku také můžete dopřát sladké pečivo z veganské pekárny Krafin nebo bílý jogurt s oříškovou granolou a ovocným rozvarem.

Pokračování 9 / 9

Kafe & Hrnky

Adresa: Nerudova 25, Malá Strana

Jste unavení davy, které proudí na Pražský hrad Nerudovou ulicí? I v hlavní turistické žíle se nachází „portál“ do jiného světa, tentokrát v podobě podniku Kafe & Hrnky. Velkorysá a současně útulná kavárna, z jejíchž stropů visí malované hrnky z dílny Keramika Maříž a kde se ze zdi usmívá Václav Havel, nabízí snídaně až do tří hodin odpoledne, dobrou kávu i solidní nabídku zákusků. A i když je uvnitř místa k sezení dost, šlágrem je především zahrádka ve vnitrobloku (do něhož se dostanete dlouhým průchodem, schodištěm a ještě jedním průchodem), jež nabízí stín ušlechtilých stromů, popřípadě červených slunečníků.

Doporučujeme

Načíst další články