Rozběhněte se s radostí.

Rozběhněte se s radostí. Zdroj: Shutterstock

Jak běhat s radostí a nevzdávat to? Tohle jsou nejlepší strategie!

Barbora Šťastná

Co můžete udělat pro to, aby vás běhání konečně začalo bavit? Abyste se do něj nemuseli nutit, ale naopak se na něj těšili? Objevili jsme tři strategie!

Nejtěžší na každém začátečnickém běhu je obout si tenisky, vyjít před dům a doopravdy se rozběhnout. To ví každý, kdo se o to někdy pokoušel. Jak ty první okamžiky překonat a začít si běhání doopravdy užívat?

Zpomalte

„Moje první pravidlo, jak si běhání doopravdy užít, zní: zpomalte. A pořádně,“ radí maratonec Mark Frazier.

„Když je vám trapné při běhání potkat někoho známého, protože uvidí, že běžíte hrozně pomalu, máte to správné tempo,“ žertuje a dodává: „Pomalý běh si víc užijete, a až půjdete běhat podruhé, nebude vám ta představa už tak nepříjemná.“

Mějte velký cíl

„Máte nějaký přiměřeně realistický sen, kolik kilometrů byste chtěli dokázat uběhnout? Tak tu cifru zdvojnásobte a uvidíte, co se stane,“ navrhuje Mark Frazier.

„Jestli chcete uběhnout deset kilometrů, začněte trénovat na půlmaraton. A když vás láká půlmaraton, zaměřte se na maraton.“

Ano, jeho druhá metoda zní trochu šíleně, ale Mark Frazier tvrdí, že mít „šílený“ cíl je právě motivující: „Konečný výsledek je tak fascinující a atraktivní, že postupné zdolávání kroků k jeho dosažení vás bude mnohem víc bavit.“

Přestaňte se měřit

Třetí metoda osloví naopak ty, kterým ambiciózní cíle nic moc neříkají. Psycholog Jordan Etkin zjistil, že používání běžeckých aplikací nebo fitness náramků, které sledují, kolik uběhneme a v jakém čase, nás sice motivuje k vyšším výkonům, ale běhání se stává tak trochu úmornou povinností: „Když se příliš soustředíme na výsledná čísla, zábavná aktivita se může stát něčím, co nebezpečně připomíná práci.“ Třetí rada tedy zní: neběhejte jen pro výsledky.

Článek připravil časopis Moje psychologie.

Doporučujeme

Načíst další články