Naučte se řídit psí spřežení, sněžné kolo nebo létat zimní krajinou

Sněhová sezona je tady. Chcete vyzkoušet něco nového než klasické lyže či běžky? Snowboard už taky není to pravé? Nechte se inspirovat několika dalšími zajímavými zimními sporty. 

Zasněženou přírodou se dá uhánět nejen na běžkách, ale také na speciálním kole, se psím spřežením a využít můžete i sílu větru a vznášet se na draku. Nabízené disciplíny si můžete vyzkoušet pod vedením instruktorů, kteří vám i půjčí nutné vybavení.

Zimní příroda ze sněžného kola

Možná jste je už na horách zahlédli – sněžné cyklisty, kteří neukládají kola na zimu ke spánku. „Veliké pneumatiky a široké ráfky kol, kterým se říká fat bike, zajišťují lepší průchodnost obtížnějším terénem,“ vysvětluje průkopník snowbikingu Jan Kopka, který absolvoval většinu extrémních bikových závodů na světě.

Lidé se Jana často ptají, kolik sněhu fat bike zvládne. Podle něj ale záleží na jeho hutnosti. V hlubokém prašanu se s ním jezdit nedá. „Musíte mít víc nebo míň ujeté nebo ušlapané cesty nebo mrazem či větrem utažený sníh, aby měl potřebnou hutnost. Občas nastávají podmínky, že můžete jet kdekoli čistým terénem a sníh vás udrží. U nás jen zřídka, ale daleko na severu to bývá častěji. To je pak snowbikerský orgasmus,“ popisuje Jan Kopka.

Dopřejte si adrenalin na sněhu!

Pokud chcete něco podobného zažít, nemusíte hned snowbike kupovat, stačí si ho půjčit. Obavy nemusí mít ani začátečník. „Každý, kdo zvládne jet na horském kole v běžném terénu, zvládne i jízdu na sněhu,“ dodává biker Kopka, který pro zájemce pořádá v Jizerských horách snowbike campy, či dokonce expedice za polární kruh. www.jankopka.cz