Bylinky pomáhající při zánětu

Bylinky pomáhající při zánětu Zdroj: iStock.com

9 bylin a koření, které bojují proti zánětu. Začleňte je do jídelníčku

Zánět je přirozený způsob, jakým tělo bojuje s infekcemi a uzdravuje se. Avšak někdy se může vymknout kontrole a přivodit zdravotní komplikace, zejména pokud bude trvat příliš dlouho a stává se z něj chronický zánět. Proto v boji proti zánětu, a i jako možnou prevenci můžeme využít následující bylinky a koření.

Naše strava silně ovlivňuje to, jak se bude zánět v našem těle chovat, proto je dobré myslet na správný výběr potravin při skladbě svého jídelníčku, zejména když se necítíme dobře. Existuje hned několik bylinek a koření, které pomáhají. Amy Richter, dietetička specializující se na funkční výživu, citlivost na potraviny a zdraví střev v Missouri State University, zastoupení bylinek ve stravě lidí jen doporučuje, neboť právě řada bylinek snižuje v krvi tzv. zánětlivé markery, což jsou molekuly, které signalizují přítomnost zánětu. S dalšími odborníky a bylinkáři se shodují na těchto devíti.

1. Zázvor

Zázvor se vyznačuje pálivou, ale sladkou chutí, a obsahuje hned několik účinných látek, které snižují zánětlivé markery v těle. Můžeme ho konzumovat různými způsoby, například čerstvý, sušený nebo práškový. V tradiční medicíně ho lidé využívali už tisíce let k léčení mnoha stavů. Patří mezi ně nachlazení, migrény, nevolnost, artritida a vysoký krevní tlak. Zázvor totiž obsahuje více než 100 účinných látek, jako je gingerol, shogaol, zingiberen a zingeron a dle výzkumů PubMed Central National Institute of Health jsou tyto látky odpovědné za jeho účinky na zdraví, včetně schopnosti snižovat zánět v těle. Výzkumy potvrdily pozitivní účinky užívání 500–1 000 mg zázvoru denně u lidí s osteoartrózou a degenerativním stavem zahrnujícím zánět kloubů, kdy konzumace zázvoru prokázala snížení bolesti kloubů a zvýšení jejich pohyblivosti.

2. Česnek

Česnek je známý svou silnou vůní a chutí. V tradiční medicíně se používá k léčbě artritidy, kašle, zácpy, infekcí, zubů a dalších. Většina zdravotních výhod česneku pochází z jeho sloučenin síry, jako je alicin, dialyldisulfid a S-allylcystein, které mají protizánětlivé vlastnosti. Analýza 17 vysoce kvalitních studií zahrnujících více než 830 účastníků a trvajících 4–48 týdnů zjistila, že u lidí, kteří užívali doplňky z česneku, zaznamenali významně sníženou hladinu zánětlivého markeru CRP v krvi. Na česnek nedá dopustit ani bylinkářka Kate August, která ho při léčbě zánětů používá. Česnek je všestranný a snadno se přidává do pokrmů, ale lze si koupit i doplňky koncentrovaného česneku a extraktu z česneku.

3. Kurkuma

Kurkuma je koření oblíbené v indické kuchyni, které lidé používají od starověku. Je nabito více než 300 aktivními látkami. Hlavní z nich je antioxidant zvaný kurkumin, který má silné protizánětlivé vlastnosti. Četné studie National Center for Biotechnology Information prokázaly, že kurkumin může blokovat aktivaci NF-κB, molekuly, která aktivuje geny podporující zánět. Studie u lidí s osteoartritidou zjistily, že užívání doplňků kurkuminu poskytlo stejnou úlevu od bolesti jako u běžných nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) ibuprofenu a diklofenaku. „Kurkuma bohužel obsahuje pouze 3% hmotnosti kurkuminu a naše tělo ho nevstřebává dobře. Nejlepší je užívat kurkumin s černým pepřem, protože ten obsahuje sloučeninu zvanou piperin, která může zvýšit absorpci kurkuminu až o 2 000 %. Pokud chcete konzumovat kurkumin pro jeho protizánětlivé vlastnosti, je nejlepší koupit si doplňky kurkuminu, ideálně ty, které také obsahují extrakt z černého pepře nebo piperin.“ doporučuje Amy Richter. Na kombinaci kurkumy a zázvoru vsází i bylinkové čaje Sonnentor, které využívají sílu bylin a míchají speciální bylinné směsi dle zdravotního problému.

4. Kardamom

Kardamom je koření pocházející z jihovýchodní Asie. Má komplexní sladkou, kořeněnou chuť. Díky bohaté a komplexní chuti kardamonu je vynikajícím doplňkem kari a dušeného masa. Koření je také k dispozici jako doplněk ve formě prášku nebo tobolek. Kardamon je účinný při zánětech, jaterních onemocněních a zvyšuje antioxidační stav o 90 %.

5. Černý pepř

Černý pepř je známý jako král koření, neboť je populární po celém světě. Jak vysvětluje bylinkářka Kate August, lidé tradičně používali černý pepř k léčbě určitých zdravotních stavů, jako je astma, průjem a mnoho dalších žaludečních onemocnění. Výzkumy ukazují, že černý pepř a jeho hlavní účinná látka piperin mohou hrát roli při snižování zánětu v těle. U zvířat s artritidou pomohl piperin snížit otoky kloubů a u myší s astmatem a sezónními alergiemi pomohl piperin snížit zarudnutí a frekvenci kýchání. Na lidech byl však proveden omezený výzkum protizánětlivých vlastností černého pepře, ale už teď se ví, že určitě pomáhá s trávením a při žaludečních onemocněních.

6. Ženšen

Ženšen je rostlina, kterou lidé používají v Asii už po tisíce let a cení si jí pro její léčivé vlastnosti. Dva nejoblíbenější druhy ženšenu jsou asijský ženšen a americký ženšen. Liší se svými účinky a množstvím účinných látek. Asijský ženšen je údajně více povzbuzující, zatímco americký ženšen je považován za uvolňující. Ženšen je spojován s mnoha zdravotními výhodami, zejména díky svým účinným látkám zvaným ginsenosidy. Mezi jejich účinky patří zmírnění známek zánětu v těle. Ženšen lze snadno přidat do jídelníčku ve formě čajů nebo potravinových doplňků.

7. Zelený čaj

Zelený čaj je populární bylinný čaj, který je plný zdravých sloučenin nazývaných polyfenoly, které prospívají našemu mozku a srdci. Pomáhají lidem také při hubnutí a zmírnit zánět, zejména ten, který je spojený s nespecifickými střevními záněty ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby. Polyfenoly ze zeleného čaje pomáhají u onemocnění, jako je osteoartritida, revmatoidní artritida, Alzheimerova choroba, onemocnění dásní, a dokonce i některé druhy rakoviny.

8. Rozmarýn

Rozmarýn je lahodná, voňavá bylina pocházející ze Středomoří. Výzkumy potvrzují jeho schopnost snižovat zánět a děje se tak díky přítomnosti známých polyfenolů. Pomáhají při atopické dermatitidě, osteoartróze, astmatu, onemocnění dásní a dalších.

9. Skořice

Skořice je lahodné koření vyrobené z kůry stromů z rodiny Cinnamomum. Dva hlavní druhy skořice jsou cejlonská skořice, nazývaná také „pravá“ skořice, a skořice Cassia, která je nejčastěji dostupným typem. Avšak bylinkářka Kate August a další odborníci doporučují konzumovat skořici v malém množství. „ Je pozoruhodné, že i když je skořice v malém množství bezpečná, příliš mnoho skořice může být nebezpečné. Skořice, zejména častější odrůda Cassia, má vysokou hladinu kumarinu. Maximální denní příjem skořice je 0,05 mg na libru (0,1 mg na kg) tělesné hmotnosti. Jedna čajová lžička (2,5 gramu) skořice Cassia obsahuje 7–18 mg kumarinu. To znamená, že průměrný dospělý by neměl konzumovat více než 1 čajovou lžičku (2,5 gramu) skořice denně. Nejlepší je jíst skořici střídmě, abyste se vyhnuli jejím vedlejším účinkům, kdy zejména činí problémy v oblasti jater.“ uzavírá přehled bylinek, které pomáhají při zánětu bylinkářka.