10 tipů, jak přemoci strach a nervozitu, když trpíte úzkostmi

S úzkostmi se těžko žije a náš každodenní chod mohou ovlivňovat velmi intenzivně. Všechno je v pořádku, ale pak to najednou začne – stažený žaludek, zpocené ruce, rozostřené vidění a pocit, že brzy vyletíme z kůže, to všechno často bez zjevné příčiny. Úzkost ale může spustit i konkrétní věc, například tlak plynoucí z nutnosti učinit rozhodnutí. Mezi jednou či druhou variantou si volíme několikrát denně, a to od úplných drobností až po důležité věci. Jak při rozhodování úzkost odbourat?

U voleb se rozhodujeme jen jednou za pár let. Malých i větších rozhodnutí ale musíme denně učinit desítky. Jak neuváznout v rozhodovací agonii a jak se při rozhodování úzkosti zbavit? Tady je desatero triků, které vám pomohou rozhodovat se snadněji a lépe.

TIP NA VIDEO: Moderátor Jeroným Janíček o životě s úzkostnou poruchou

Vyhněte se únavě

Každé drobné rozhodnutí vás stojí trošku mentální energie, i když jde třeba jen o to, co si vezmete na sebe nebo co bude dnes k večeři. Jistě znáte ten stav, kdy se i u méně důležitého rozhodování zaseknete a přemíláte dané téma v hlavě do úplného vyčerpání. Výsledkem je takzvaná rozhodovací únava, stav, kdy už vlastně nedokážete být spokojeni s žádnou z daných variant a přejete si, aby to za vás rozhodl někdo jiný. Rozhodovací únavě se můžete vyhnout třeba tak, že u drobnějších rozhodnutí použijete některý z následujících triků.

Článek pokračuje na další straně. >>>