Zlatá hodinka, čtení u kávy a copánkové svetry: Osloví vás styl Light Academia?

3 min čtení

3 min čtení

Jestli se řadíte k milovníkům podzimu, pak dozajista každoročně netrpělivě vyhlížíte září. Jenže tento měsíc, tradičně zalitý sluncem, mívá do listím zabarvených ulic a příjemného venkovního pošmourna ještě daleko. Na druhou stranu, ideálně do něj zapadá estetický, módní i lifestylový koncept zvaný Light Academia, jakási odlehčená varianta známější Dark Academie, která vám pomůže zkrátit si čas čekání na „období Pumpkin Spice Latte“. Má potenciál oslovit všechny, kdo milují poklidné čtení v kavárně, vysoké umění s meditativní aurou i pohodlnou módu s romantickým přesahem.

Zavrtat se do deky, zapálit svíčku a pustit si Harryho Pottera. Koupit si švestkový koláč, posypat si kafe skořicí a hledat na Pinterestu ty nejlíbivější obrázky na téma podzim. Těšit se, až nastane období kožených a manšestrových sak a vlněných šál. Radovat se, že venku celý den prší, zatímco vy se můžete zůstat doma s knížkou. Poznáváte se v tom? Pak by vás nejspíš mohl zajímat i estetický styl, který se nazývá Light Academia. Jak název napovídá, jde o derivát o poznání známější subkultury Dark Academia, která si vysloužila i samostatné heslo na Wikipedii. Nejedná se totiž o žádnou novinku, spíš o životní styl, který každoročně na podzim nabývá na významu a proniká do mainstreamu, někteří vyznavači ho však neváhají praktikovat po celý rok.

TIP NA VIDEO: Jak vrstvit oblečení na podzim a v zimě?

Nejen krásy podzimu, ale i klasické hudby, literatury a umění se pojí s oběma typy Academií. Jak ale názvy napovídají, pro Dark Academii je typická záliba v tmavších barvách, gotické architektuře a zejména estetice historických univerzitních kampusů, které poskytují okázalá, avšak současně intimní místa k samostudiu či usebrání. Školní řád se často propisuje i do stylu oblékání, který vděčně přejímá prvky studentských uniforem. Na druhou stranu, projektuje se sem i určitý existencialismus či nihilismus, který v popkultuře věrně zobrazuje například postava Wednesday Addams. „Náladová architektura a filozofický pesimismus,“ definoval slova klíčová pro Dark Academii novinář Tim Brinkhof.

To Light Academia, která vznikla zhruba o pět let později (kolem roku 2010), nabízí o poznání optimističtější ladění, jak ostatně napovídá i sám název. Kdo by chtěl tomuto směru porozumět skrze umění, může se zaposlouchat do jemných klavírních tónů Clauda Debussyho nebo se zadívat na ladné křivky sousoší Antonia Canovy Amor a Psyché, které je naživo k vidění v Louvru. Pustit si film Pýcha a předsudek s Keirou Knightley a Matthewem Macfaydenem (2005). Anebo si vygooglit obraz The Good Book mexické malířky Gladys Roldan-de-Moras, popřípadě Morning Light from the Academia Bridge od Jackie Simmonds.

Impresionisté se svými prchavými a zastřenými výjevy jsou v této harmonické a současně poklidné estetice obecně vítáni. Stejně jako antická sloupoví i krémové fasády neoklasicistních budov. Přirozené denní světlo i večerní zlatá hodinka, která barví svět i život do nejpříjemnějších tónů. Romantické pařížské kavárny s venkovními stolky. Bílá rozestlaná postel a police s ledabyle uspořádanými knihami. Světlý mramor, gramofon i herbář. To všechno si člověk může představit, když se řekne Light Academia.

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading

Z módního hlediska se pak přirozeně nabízí styl odívání cottagecore a je pravda, že světlé romantické šaty jsou jedním ze základních stavebních kamenů. Nicméně Light Academia nabízí mnohem víc – přece jen nejde o mentální únik na venkov19 jako spíše do komfortních městských zákoutí. Kdybyste si měli pořídit jen jeden kousek v tomto stylu, pak by to letos bezesporu byl bílý copánkový svetr, který reprezentuje kvalitu i pohodlí a současně outfitu dodává texturu.

S Light Academií souzní také hnědá preppy kostka, zemitý manšestr, krémová i hnědá kůže, ale také delikátní krajka nebo satén. Spadají sem outfity ve stylu chunky kardigan, dlouhá sukně a mokasíny s ponožkami. Anebo úpletové šaty v základních tónech. Pletené vesty. Košile s volány. Klasické trenčkoty. Do botníku zase patří elegantní Mary Janes, kotníkové šněrovací boty, ale klidně i aktuální hity: pantofle Birkenstock s beránkem nebo saténové balerínky. Obecně se dá říct, že do stylu Light Academia náleží vše, co by se dalo popsat hesly vintage, romantické a pohodlné. Inspirujte se!

Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading
Loading