.

. Zdroj: Zdroj foto: archiv Balenciaga, Supreme, Instagram @jacquemus / Grafika: Kristýna Dobeš Moučková

Tílko za tisíc dolarů a značková cihla: Nejbizarnější designové kousky posledních let

Móda je plná paradoxů, nadsázky a ironie. A tak značky občas nemají problém do světa pustit bizarní kousky, které jsou značně v rozporu s jejich astronomickými cenami i nálepkou luxusu. Jde o aprílové vtípky, nebo nikoli? Bohužel ne, během pár dní, ne-li hodin, se totiž pokaždé vyprodají. Co to vypovídá o společnosti, konzumerismu i síle brandů, tentokrát ponechme stranou a pojďme si prostě jen užít výstavku deseti módních kuriozit z posledních let. Stane se vaším favoritem značková cihla, izolepa od bývalého ředitele Dioru nebo roztrhané Gucci punčocháče?

Žížalí šála Balenciaga

Po nedávném skandálu kolem módního domu Balenciaga, který jednu ze svých kampaní postavil na dětech držících plyšové medvědy v BDSM oblečcích, se očekávalo, že si kreativní ředitel značky Demna Gvasalia dá alespoň na chvíli pauzu s výstřednostmi a kontroverzemi. Po poslední módní přehlídce se ale zdá, že se v Balenciaze věci pomalu, ale jistě vracejí ke starým pořádkům – tedy alespoň co se týká prodávání bizarních módních doplňků. Po předražených špinavých teniskách, náušnicích z tkaniček od bot (stály 325 dolarů) a kabelce ve tvaru pytle na odpadky se teď brand vytasil s kroucenou flísovou šálou, která ze všeho nejvíc připomíná žížalu. Seženete ji ve dvou barevných provedeních – v neonově žluté a růžové. A pořizovací cena? Symbolických 2050 dolarů.

TIP NA VIDEO: Pět nápadů, jak nosit šátek

Video placeholde

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 10

Bílé tílko Prada

Snad žádný kousek z poslední doby nedokazuje sílu brandingu tak, jako bílé tílko Prada z podzimní kolekce 2022. Když se tento na první pohled obyčejný top ozdobený trojúhelníkovým logem objevil na módní přehlídce, kde jej vynesla modelka Kaia Gerber, srdce celého módního světa zaplesalo. Otázkou zůstává, zda srdce zaplesá i reálným zákazníkům, až zjistí, že si tílko mohou pořídit za 995 dolarů.

Pokračování 3 / 10

Ramen boty Bottega Veneta

Než návrhář Daniel Lee odešel do Burberry, proměnil své předešlé působiště, módní dům Bottega Veneta, v jednu z největších fashion senzací. Kromě ikonické zelené – takzvané Bottega Green – ovšem přispěl i ke vzniku několika bizarních kousků. Jedním z nich jsou boty připomínající ramen nudle těsně před zalitím horkou vodou. Obuv se stala virálním hitem, který se neobešel bez mnoha trefných memů a vtipných komentářů. Zatímco jedna strana se hádala, že boty nepřipomínají japonskou polévku, nýbrž účes Justina Timberlakea v roce 1999, druzí se vyptávali, zda se prodávají i s pytlíčkem polévkového koření.

Pokračování 4 / 10

Průhledný obal z čistírny Moschino

Jaro je tu, a tak je načase dát do čistírny všechny bundy a kabáty, které jste v posledních měsících intenzivně nosili. A do čeho jiného je zabalit než do stylového pytle od italské značky Moschino! Při nákupu módních kousků je navíc potřeba přemýšlet tak, aby měl model co největší využití. Až tedy obal splní svůj čistírenský účel, oblečte si jej jako nepromokavou pláštěnku – ta se totiž v aprílovém počasí velmi hodí. V módě je potřeba udržovat humor i nadsázku.

Pokračování 5 / 10

Roztrhané punčocháče Gucci

Internet je plný návodů, jak zamezit roztrhání silonek, případně co dělat, když se oko rozjede. Alessandro Michele, bývalý kreativní ředitel Gucci, na to ale šel z druhého konce, když před pár lety uvedl do prodeje punčochy, které vypadají, jako by za sebou právě měly nejdivočejší noc. Kdo by netoužil po takovém luxusním oživení party looku? Zvažte sami, jak výhodná bude investice ve výši 190 dolarů.

Pokračování 6 / 10

Adventní kalendář Chanel

Vánoce jsou sice už dávno pryč, proč si ale nepřipomenout jeden adventní bizár z roku 2021? Tehdy sociální sítě zaplavil nespočet videí rozčílených zákazníků značky Chanel, kteří si ve velkém očekávání pořídili speciální adventní kalendář v hodnotě 825 dolarů. Co se za tuto astronomickou cenu v balení skrývalo? Třeba samolepky, prachový pytlíček nebo náramek s plastovou pečetí, který jinak obchod dává zákazníkům zadarmo k nákupu. Kdo se navíc těšil, že první okénko otevře už 1. prosince, byl zklamaný. Kalendář začínal až pátým dnem. A to se vyplatí, že?

Pokračování 7 / 10

Mini kabelka Jacquemus

Malé kabelky Jacquemus se za poslední roky staly nesporným módním hitem. Možná by ani nebylo nic tak zvláštního na tom, že se tento francouzský návrhář nebál zajít do extrému a velikost co nejvíce zmenšit – ale není tento model za 345 dolarů, který poslouží leda jako luxusní obal na AirPody, už trochu moc?

Pokračování 8 / 10

Izolepa Raf Simons

Mysleli jste si, že Kim Kardashian „oblečená“ do žluté lepicí pásky Balenciaga byla před pár lety přelomovým momentem ve světě módy? Omyl! Průkopníkem se v tomto ohledu totiž stal už v roce 2017 návrhář Raf Simons, někdejší kreativní ředitel Dioru. Jeho izolepový model jste si mohli koupit za 200 dolarů. Nutno říct, že jako avantgardní náhrada koženého pásku to není špatné. Nebo…

Pokračování 9 / 10

Pytel na odpadky Balenciaga

A zase ta Balenciaga! „Nemohl jsem si nechat ujít příležitost vytvořit nejdražší odpadkový pytel na světě,“ okomentoval tento loňský kabelkový přírůstek Demna Gvasalia. Taška, ačkoli svým provedením skutečně evokuje plast, je vyrobená z extra jemné teletiny a stojí 1790 dolarů. Tak ne že ji při vynášení odpadků omylem hodíte do popelnice!

Pokračování 10 / 10

Cihla Supreme

Lesk streetwearové značky Supreme sice téměř po 30 letech existence začíná pohasínat, to nám ale nebrání desítku bizarností uzavřít skutečnou lahůdkou. Designérská cihla se slavným logem z roku 2016 dodnes patří mezi nejpodivnější kousky vůbec. Kdo měl před sedmi lety 30 dolarů nazbyt a třeba zrovna stavěl dům, rozhodně mohl vybírat z opravdu luxusního stavebního materiálu. Pravý důvod, proč značka s tímto kouskem přišla, ovšem zůstává dodnes opředen tajemstvím.