První rok Zuzany Čaputové: 15 nejlepších outfitů, kterými reprezentovala Slovensko

Bylo 15. června 2019, když na Slovensku proběhla inaugurační ceremonie, která do úřadu uvedla novou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Už tehdy bylo díky světle modrým šatům z dílny Borise Hanečky jasné, že Čaputová bude nejen příslibem politické změny, ale i mimořádně důstojné reprezentace. Které její outfity patřily za první rok k nejzdařilejším?

Zuzana Čaputová předvedla ve svém prvním roce v úřadu slovenské prezidentky buď skvostné outfity, anebo přinejmenším přijatelné. Žádný nebyl vysloveně průšvihem, jen tu a tam mohla mít lichotivější délku sukně, popřípadě šaty z nemačkavého materiálu (třeba při státní návštěvě České republiky, kterou navštívila už pět dní po inauguraci).

Není divu, že charismatická prezidentka zaujala i československou Vogue, která ji umístila na titulku loňského červencového čísla v kalhotovém kostýmu slovenské značky Nehera. K fotografii na Instagramu magazín uvedl, že Zuzana Čaputová je ztělesněním #PowerWoman, tedy ženské síly.

A právě slovy power woman by se daly charakterizovat i její nejlepší outfity. Čaputové sluší výrazné barvy, jako jsou fialová, červená, modrá či smaragdová, nadto si dobře uvědomuje, že na jakékoli státnické fotografii bude po boku mužských reprezentantů vysloveně zářit.

Sílu její osobnosti dokážou perfektně podtrhnout smokingové šaty, stejně jako něžný šifon. Při dosavadních zahraničních návštěvách je patrné, že tým kolem Čaputové nad outfity přemýšlel – ve Francii měla prezidentka na sobě tmavé smokingové šaty od Hanečky, které v duchu jednoduché pařížské elegance ozvláštňovala jedna bílá klopa. Celkový styl výrazně podtrhl i nový účes, jenž prezidentce speciálně pro tuto návštěvu vytvořil kadeřník Ján Molnár.

Zuzana Čaputová s prezidentem Emmanuelem Macronem při státní návštěvě Francie

V Německu pro změnu zazářila v kostýmku tak trochu v jejich barvách a při návštěvě Maďarska oslnila fuchsiovým kostýmkem, který evokoval uniformu uherských husarů. Podobnou symbolikou vyjadřuje respekt k hostovské zemi při svých cestách i vévodkyně Kate. A podobně jako Kate dokáže Zuzana Čaputová okouzlit i v ležérních outfitech – k oblíbené kombinaci patří košilové šaty a nízké tenisky Converse.

Vysloveně světového zájmu se ale styl Zuzany Čaputové dočkal až při letošní pandemii. Jako jedna z prvních významných představitelek státu a dosud možná jako jediná totiž dokázala zakomponovat roušku do svého outfitu, a to tak, že vypadala nejen přirozeně, ale zkrátka fenomenálně. Poprvé se takto ukázala při jmenování nové vlády Slovenska, a to v šatech a roušce z dílny slovenské značky Kuzmi.

Této kombinace si dokonce povšimla zpravodajka BBC Sophie Williams, která Čaputovou zahrnula do článku Coronavirus: How face masks are becoming fashionable. Rouška sladěná se šaty se stala trendem i na Instagramu, a ačkoli by k tomu nejspíš došlo i bez Čaputové, slovenská prezidentka bezesporu přispěla k všeobecnému přijetí tohoto novodobého doplňku. Následně pro ni v Kuzmi ušili ještě tuto šeříkovou kombinaci.

Uzana Čaputová v další variaci od slovenské značky Kuzmi

Zuzana Čaputová je názornou ukázkou, že power dressing i v politice funguje a obzvlášť u žen, kde se na outfity stále hledí více než u mužů. Ona sama tento potenciál za první rok ve funkci dokázala proměnit v úspěch nesčetněkrát.

10 nejlepších outfitů Zuzany Čaputové za první rok ve funkci najdete ve fotogalerii.