.

. Zdroj: Profimedia.cz

.
.
.
.
11
Fotogalerie

Pouzdrová sukně: Proč si ji pořídit a s čím ji kombinovat?

Pouzdrové sukně mají velkou výhodu, díky nimž vlastně vznikly – nezradí vás totiž, když fouká vítr. Jaké se nosí a s čím je kombinovat? 

Věděla jste, že první pouzdrová sukně, respektive její předchůdkyně, vznikla úplnou náhodou? Psal se rok 1908 a bratři Wrightové, konstruktéři jednoho z prvních letadel, které bylo schopno vzlétnout, přizvali na testovací let manželku jednoho z investorů, paní Edith Berg. Jak se tato dáma přiblížila k letadlu, které mělo zapnuté vrtule, její dlouhou sukni začal nadzvedávat vítr. Paní Berg proto neváhala a s pomocí konstruktérů ji kolem lýtek upevnila provázkem. Když pak vystoupila z letadla, kráčela směrem k fotografům se svázanou sukní.

"Hobble skirt" kolem roku 1912
"Hobble skirt" kolem roku 1912 | Zdroj: Profimedia.cz

Tyto snímky obletěly svět a v Paříži inspirovaly francouzského designéra jménem Paul Poiret k vytvoření sukně, která se mezi léty 1910 a 1914 stala světovým trendem od Paříže po New York. Této sukni se říkalo "hobble skirt" (kulhavá sukně), což odkazovalo na poněkud nepohodlnou chůzi, kterou umožňovala. Také nasedání do auta nebyl žádný med. Ačkoli je dodnes inspirací pro střih večerních šatů, které připomínají ocas mořské panny, původní hobble skirt smetla v roce 1914 z módního piedestalu válka a v této podobě se do běžného života už nikdy nevrátila.

40. léta a Marilyn

Záhy si ji ale oblíbily hollywoodské herečky v čele s Marilyn Monroe, která pouzdrovou sukni kombinovala s hladkými svetříky nebo hedvábnými košilemi. Její chůze v tomto ikonickém kousku ve filmu Někdo to rád horké se rovněž stala legendární.

Éra zkracování

V 60. letech přišla sexuální revoluce a éra razantního zkracování, se kterým přišli britští módní návrháři John Bates nebo Mary Quant, která je dodnes považována za „matku minisukní“. V sedmdesátkách pouzdrovky příliš v kurzu nebyly, nicméně v následující dekádě si to plně vynahradily –osmdesátky jim také vtiskly zcela novou podobu. Letěly zvířecí vzory i jiné výrazné potisky, kůže i metalické látky.

Devadesátkám vládl minimalismus a nosily se jednoduché strečové sukně, popřípadě slavnostnější saténové pouzdrovky potažené černou krajkou – schválně si vygooglete tehdejší styl Gwyneth Paltrow, Winony Ryder nebo Cameron Diaz.

Současnost

A dnes? Pouzdrové sukně jsou opět na piedestalu. Jednak současná móda zcela nepokrytě čerpá z osmdesátých a devadesátých let, jednak jsou velkým trendem saténové pouzdrové mini sukně, který odstartovala losangelská značka Réalisation Par (její leopardí sukni si pořídily snad všechny módní influencerky).

.
. | Zdroj: Profimedia.cz

Jak nosit pouzdrovou sukni?

Současné pouzdrovky mívají zpravidla vysoký pas, což může být současně past, pokud máte vyklenuté bříško. Zachránit vás ale může volnější svetr, který jen částečně zastrčíte za sukni. Anebo oversize blazer, který přepásejte tenkým páskem.

Velkým trendem jsou letos kožené sukně, které si pro změnu skvěle rozumí se saténovými halenkami nebo s jednoduchým bílým tričkem. O něco pohodlnější jsou sukně z úpletu, kterých letos v obchodě také najdete dostatek. A i nadále budou v kurzu saténové midi sukně – pod ty si raději vezměte bezešvé prádlo nebo i stahovací, pokud potřebujete vykouzlit hladké tvary (v tomto případě také vsaďte spíše na zvířecí vzor, který opticky zakryje nerovnosti).

Pouzdrové sukně jsou také skvělým a elegantním kouskem pro jakýkoli business look. Působí elegantně a trochu přísně, takže vám dodají patřičnou autoritu a sebevědomí. Pokud ji chcete nosit do kanceláře, vsaďte na jemný kostkovaný nebo proužkovaný vzor a délku minimálně ke kolenům. Je to klasika, která se ale neomrzí.

S jakými svršky a botami kombinovat pouzdrovou sukni? Inspiraci najdete i ve fotogalerii.

Pouzdrová sukně: Proč si ji pořídit a s čím ji kombinovat?

.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz
.
. | Zdroj: Profimedia.cz