...

... Zdroj: istock.com

10 rychlých kroků k dosažení skutečného minimalismu!

Minimalismus nejsou velké prázdné místnosti a náš soukromý život, který se v nich odehrává. Naopak, je to filozofie, která naplní celý den a promění se v životní styl. Co vám pomůže k tomu stát se opravdovým minimalistou? 

1. Šetřete s úložným prostorem

Dobře zvolená velikost šatní skříně vám může cestu za skromností znatelně ulehčit. Bohaté úložné prostory vám dovolí přidávat nové oblečení na ramínka a čerstvě nakoupené věci do poliček, jelikož zkrátka můžete. A navíc nemáte potřebu zbavovat se věcí, protože jsou dostatečně skryté. Rozhlédněte se a dejte prostoru vyniknout. Sobě dopřejte skříň, která vám umožní schovat oblíbené kousky a nemilosrdně odmítne velké nákupy. Když se budete muset před nákupem zamyslet, kam ho vlastně dáte, jste na dobré cestě.

2. Zaměřte se na své okolí

Změňte nejen sebe, ale také své okolí, ve kterém se zbytečně plýtvá. Organizujete konferenci a přemýšlíte nad dárkem pro její účastníky? Vezměte si slovo a přesvědčte své kolegy, že není třeba vybírat z katalogu kancelářských potřeb. Darujte příchozím například drobnosti, které mohou sníst nebo vypít – od čajů přes limonády po koš s dobrotami. Sami účastníci určitě ocení drink se značkou vaší společnosti víc než další pera, papírové bločky a kalendáře.

3. Pokládejte si správné otázky

Moderní marketing útočí na naše smysly. Podle Caroline Winnett a Andrewa Pohlmanna, kteří se zabývají neuromarketingem (tedy oborem snažícím se vysvětlit, jak se rozhodujeme při nákupu), se jen 10 % nákupního rozhodování řídí racionalitou a zbylých 90 % podléhá nevědomým procesům, především právě emocím. Až budete v obchodě držet šaty a zaplaví vás příjemný pocit, jelikož na blížící se akci budou dokonalé, zkuste se zastavit. Položte si naopak otázku „Potřebuji je?“ a představte si, jaké by to bylo bez nich. Jedině tak se můžete vymanit bezhlavému nakupování.

4. Milujte a myslete na své přátele

Marketing necílí pouze na příjemné emoce, ale umí využít i těch negativních. Jako lidé potřebujeme ke štěstí kontakt s druhými a harmonické vztahy kolem sebe. Pokud se cítíme opuštění a není nám dobře, máme tendenci zlepšovat si náladu právě nákupy. Dobré jídlo a nové oblečení se může zdát jako záchrana dne, během kterého jste seděli v kanceláři, s nikým pořádně nepromluvili a doma není koho obejmout. Než vyrazíte do nákupního centra, napište radši kamarádce, jestli nechce jít na sklenku vína.

5. Založte si spořicí účet

Mít kontrolu nad svým účtem znamená mít kontrolu nad svými nákupy. Nemusíte počítat každou korunu, ale čím více budete mít na svém účtu, tím více budete utrácet. Dejte si část výplaty stranou na spořicí účet, ke kterému vede jen omezený přístup. Zastaví vás to například v on-line nákupech, které probíhají nejčastěji hned po výplatě a začínají slovy „jenom se tam podívám“.

6. Udělejte si radost

Získat kontrolu nad tím, za co utrácíte, vyžaduje určitou dávku disciplíny. Musíte odolat pocitům, které vás zaplaví, když listujete novou knihou, najdete správnou velikost lodiček nebo vklouznete do pohodlných kalhot, které vám vytvoří perfektní postavu. Nedržte se pořád zkrátka a jednou za čas si dopřejte to, po čem toužíte. Kulturisté během příprav na soutěž také na jeden den povolí a snědí všechno, na co mají chuť. Posílí se tím jejich psychika, déle zvládnou pokračovat v dietě a tělo navíc získá dostatek energie.

7. Zjistěte, co vás skutečně baví

„Ráda fotím, běhám, potápím se, cvičím jógu, učím se španělštinu.“ Máme možnost sebevzdělávat se a věnovat se tomu, co nás opravdu baví. Než si pořídíte nový objektiv, speciální jógamatku a další učebnici pro samouky, věnujte se chvíli dané činnosti jen s minimem věcí, které k ní potřebujete. Zjistíte tak, jestli je váš zájem trvalý a stálý. Občas jsme totiž rozptýleni všemi příležitostmi, které nám život v relativním blahobytu nabízí, že zapomeneme na to nejdůležitější – koupí dobrých běžeckých bot se z nás nestanou skvělí běžci.

8. Musíte sami chtít

Žádná změna nemůže být úspěšná, když nevychází přímo z vás, ale děláte ji pro své okolí. Minimalismus vyžaduje, abyste sami cítili váhu přebytečných věcí a chtěli si udělat pořádek na stole, v poličkách a také v hlavě. Výhodou je, že k této proměně žádné věci nepotřebujete a můžete s ní začít kdykoli.

9. Mluvte se svými dětmi

Děti rozhodně nejsou malými minimalisty a jejich přirozeností je chtít vše, co vidí kolem sebe. Stejně jako si moji rodiče přáli barevnou skákací gumu, igráčky a lego, my jsme toužili dostat tamagoči, album na nálepky a mluvícího Furbyho. Pokud máte rodinu a chcete přejít na minimalistický způsob života, budete do něj muset zahrnout také své děti. Zkuste s nimi otevřeně mluvit, zjistit, co je pro ně důležité, a přestože se nebudou některé věci shodovat s vašimi hodnotami, najděte společný balanc.

10. Zbavte se zbytečností a sentimentu

Šaty, které jste měli na maturitním plese. Batoh, který s vámi procestoval svět. Deníčky z dětství, které zachycují malicherné hádky a první lásky. Zbavte se věcí, které leží pod postelí a na něž jste roky nesáhli, a oblečení, od kterého vás dělí dvě konfekční velikosti. Uvidíte, že se vám i bez nich bude žít lehce.

Článek vyšel v únorovém vydání magazínu Moje psychologie!

Aktuální číslo, ve kterém vás čeká například rozhovor s Emmou Smetanou, je k dostání právě teď.

Moje psychologie 03/18
Moje psychologie 03/18 | Zdroj: Archiv Mojí psychologie