Tak jak se naladím dnes?

Tak jak se naladím dnes? Zdroj: istock.com

Vaše nálada. Zbraň, kterou měníte život sobě i druhým

Každý člověk má v rukou obrovskou sílu, kterou dokáže ovlivňovat lidi kolem sebe. A to nemusí ani pořádně mluvit. Stačí se jen zatvářit, a to vesele, smutně, naštvaně a ladění dne máte ve své režii. Jste si vědoma své náladové zbraně?

Jednou se cítíte dobře, jindy špatně, nálada člověka se mění, to je normální. Jenže pak se ani nemůžete divit, že jeden den je to v kanceláři super a druhý den na zabití. Stačí jedna špatně vyspalá kolegyně a máte černobílý den. Ale jen, když se necháte polapit.

Sama jsem si sílu své nálady vyzkoušela nedávno. Manžel se z práce vrátil neobvykle pozdě, v dost pozdních hodinách, bez jakéhokoliv upozornění. A zrovna ten večer jsem potřebovala pomoci s topením na chalupě, dcera také neměla svůj den a hormony pracovaly. Ještě v noci, když dorazil, jsem jednou větou zmrazila jeho úsměv a ráno nebylo o moc lepší. Ranní odjezd na hory byl provázen mojí nulovou konverzací, odsekáváním a nutnými otázkami. Jindy skvělý a veselý výlet měl nádech pohřebního průvodu. I ti psi byli otrávení. Jedete si tak v autě a přemítáte. Moc dobře víte, že za vše můžete vy. Jak dlouho budu dělat ještě dusno? Neměla bych se usmát? Stačila by jedna pozitivní věta smířlivého charakteru a byl by z toho v mžiku skvělý výlet. Najednou jsem si moc dobře uvědomila, co dokážu. Když se ve své špatné náladě budu rochnit, více přikládat negativní polínka do ohně, můžeme mít velmi „veselé“ Vánoce.

Moje nálada, tvůj den

Není vám tenhle případ povědomý? Jak se cítíte teď? Jaká je vaše nálada? Každý okamžik dne má svou náladu, stejně jako svět má vždycky nějakou barvu. Cítit se dobře je přirozenou tendencí všeho živého. Svým naladěním ovlivňujete také své okolí, ať už si pod tím představíte lidi, se kterými vstoupíme během dne do přímého kontaktu, nebo i celkově prostředí, ve kterém působíte a žijete. A nikdo snad nechce trpět ani vědomě škodit. Jeden příjemný úsměv v tramvaji odstartuje někomu fajn den. Ostře napsaný email jinému divoce rozbuší srdce. „Důležité je si uvědomit, že naše nálada je jenom to, co si zrovna teď myslíme. Protože to, co si teď myslíme, vytváří všechny naše pocity,“ říká životní idealista a vizionář David Kirš. Už jen proto se vyplatí svou mysl ladit pozitivním směrem a nedat špatné náladě šanci. Toužíte po šťastném domově, dobrých vztazích v práci a po dnech jako vymalovaných? Je to na vás. Co vy vysíláte, dostáváte zpět. Ne nadarmo se radí maminkám: šťastná a spokojená máma, šťastné a spokojené dítě. A pod to se s chutí podepíšeme.

Jenže, špatná nálada přepadává každého z nás. Nebojte, lidé vás nepřestanou mít rádi za to, že jste občas mrzutá. Ale když si v negativní náladě budete lebedit a ještě ji začnete vířit kolem sebe, vaše obliba ve společnosti moc neporoste. Špatná nálada se umí šířit rychle jako virus, usadí se a tělo a mysl stojí hodně energie se jí zbavit. Pojďte na ni vyzrát a dokažte se jí zbavit.

Řekněte stop a přestaňte:

… se rozčilovat stále a dokola nad stejnou věcí, když už jste se jednou uklidnila a situaci v rámci možností zvládla.

... si nosit problémy z místa na místo: s rodinou rozebírat trable v práci a přátelům si stěžovat na partnera. Zkuste řešit, co se řešit dá, tam, kam to patří.

… se špatného naladění zbavovat tím, že vše naráz na někoho vychrlíte. Někdy je lepší si své pocity nechat pro sebe a vědomě je prožívat.

… používat zástěrky a strategie: rozčilovat se nad frontou na poště nebo nad článkem v novinách, když vás ve skutečnosti zlobí něco úplně jiného.

Tak co, jakou máte náladu? Sice je venku sychravo a zima, ale počasí neovlivníte, tak si užívejte víc vnitřních aktivit. Saunování, četba knih, pěkný film také nejsou k zahození a náladu vám určitě zlepší.

Doporučujeme

Načíst další články