...

... Zdroj: iStock.com

Potraviny, které škodí vaší pleti. Co se vyplatí omezit?

Používáte drahé krémy, nechodíte spát bez odlíčení, a přesto vaše pleť není v kondici? Možná by bylo potřeba podívat se na to, co jíte: Skladby vašeho jídelníčku se odrazí nejen na vaší váze a zdraví, ale i na kondici pleti. Která jídla jí rozhodně neprospívají?

Cukr

Bílý cukr prostě nesvědčí našemu zdraví ani kráse. Podle posledních studií může vést i k rozvoji deprese, obezitu a její vliv na zdraví srdce a cév rozebírat nemusíme. Kromě toho všeho ale působí negativně na tvorbu kolagenu, který bojuje proti vráskám a udržuje pokožku jemnou a hydratovanou. Nadbytek cukru– cukr na sebe váže bílkoviny z buněk a láme kolagenová vlákna, tedy hlavní oporu pleti. Tím pleť přichází o svoji pružnost a jasnost a rychleji stárne.

Pokračování 2 / 7

Bílé pečivo

Potraviny z bílé mouky mají vysoký glykemický index. Nadměrné množství cukru v krvi má pak negativní vliv na kolagen a jaké to má důsledky, to už víme. Pečivo ale není nutné ze stravy vynechávat úplně, naopak: Potraviny z celozrnné mouky obsahují sacharidy složené a ty se rozkládají postupně. Což znamená i nižší hodnoty krevního cukru. Navíc tělu (i pleti) dodají potřebné vitamíny a minerály.

Pokračování 3 / 7

Sůl

Nadbytek soli způsobuje zadržování vody v lidském těle. Není divu, že člověk pak působí otekle, mívá váčky pod očima a celkově unavený a starší vzhled. Pleť sice potřebuje hydrataci, tohle ale rozhodně není ta správná cesta.

Pokračování 4 / 7

Alkohol

A když už jsme u té hydratace, tak naopak je to alkohol, který zase pleť vysušuje. Podobně může působit i šálek ranní kávy, obzvlášť, pokud je to to jediné, co během prvních třech hodin fungování do sebe vpravíte. Obojí tělo odvodňuje a pleti škodí. Pamatujte: Když káva, tak sklenice vody. Když alkohol, tak přiměřeně a vodu dodejte také.

Pokračování 5 / 7

Kořeněné potraviny

Pokud bojujete s nepříjemným zarudnutím, pak jistě víte, že kromě tepla nebo zátěže cítíte červeň ve tvářích i ve chvíli, kdy sníte kořeněné jídlo. Možná vás trápí rosacea (růžovka), poměrně časté kožní onemocnění, které se zpočátku projevuje právě začervenáním tváří. Později se objevují rozšířené žilky v obličeji, dále pak pupínky a zánětlivé boláčky. Pokud tedy patříte k těm, kteří bojují s nepříjemnou červení, pak pikantní jídla volte spíše svátečně. Podobně je tomu i v případě alkoholu.

Pokračování 6 / 7

Průmyslově zpracovaná jídla

Určitě co nejvíce vynechte průmyslově zpracované potraviny, jako jsou konzervy, kečup, potraviny s mnoha dochucovadly a podobně. V první řadě jsou plné cukru a soli, o jejichž vlivu na pleť už byla řeč. Dále stavu vaší pokožky nepřispívají některé umělé konzervanty a další složky.

Pokračování 7 / 7

A co čokoláda, mléko nebo ryby?

Co se týče čokolády nebo mléka, jejich vliv na pleť je podle odborníků spíše individuální. Jinými slovy: někomu mléko nesedne, někomu ano. Tady bude asi potřeba trochu zkoumat metodou pokus–omyl, jak je tomu ve vašem případě. V každém případě nevynechávejte zakysané výrobky. Ty mají – stejně jako fermentované potraviny – pozitivní vliv na naše střeva. Zabraňují mimo jiné vzniku zánětů a některé zabraňují i rozšiřování různých kožních problémů. Mezi naším vylučovacím ústrojím a stavem kůže totiž existuje skutečně velmi úzká spojitost.

Co tedy jíst?

Asi vás to nepřekvapí: zeleninu a ovoce, kvalitní tuky, celozrnné obiloviny, bílkoviny. Ideálně čerstvé nebo jednoduše upravené (vařené, dušené, pečené), nikoliv průmyslově zpracované nebo smažené. Konkrétní potraviny, které jíst, najdete zde.