Potraviny, které škodí vaší pleti. Co se vyplatí omezit?

20. září 2019 • 06:00
 • Potraviny, které škodí vaší pleti. Co se vyplatí omezit?

  Používáte drahé krémy, nechodíte spát bez odlíčení, a přesto vaše pleť není v kondici? Možná by bylo potřeba podívat se na to, co jíte: Skladby vašeho jídelníčku se odrazí nejen na vaší váze a zdraví, ale i na kondici pleti. Která jídla jí rozhodně neprospívají?

  Cukr

  Bílý cukr prostě nesvědčí našemu zdraví ani kráse. Podle posledních studií může vést i k rozvoji deprese, obezitu a její vliv na zdraví srdce a cév rozebírat nemusíme. Kromě toho všeho ale působí negativně na tvorbu kolagenu, který bojuje proti vráskám a udržuje pokožku jemnou a hydratovanou. Nadbytek cukru  cukr na sebe váže bílkoviny z buněk a láme kolagenová vlákna, tedy hlavní oporu pleti. Tím pleť přichází o svoji pružnost a jasnost a rychleji stárne.

 • Bílé pečivo

  Potraviny z bílé mouky mají vysoký glykemický index. Nadměrné množství cukru v krvi má pak negativní vliv na kolagen a jaké to má důsledky, to už víme. Pečivo ale není nutné ze stravy vynechávat úplně, naopak: Potraviny z celozrnné mouky obsahují sacharidy složené a ty se rozkládají postupně. Což znamená i nižší hodnoty krevního cukru. Navíc tělu (i pleti) dodají potřebné vitamíny a minerály.

 • Sůl

  Nadbytek soli způsobuje zadržování vody v lidském těle. Není divu, že člověk pak působí otekle, mívá váčky pod očima a celkově unavený a starší vzhled. Pleť sice potřebuje hydrataci, tohle ale rozhodně není ta správná cesta.

 • Alkohol

  A když už jsme u té hydratace, tak naopak je to alkohol, který zase pleť vysušuje. Podobně může působit i šálek ranní kávy, obzvlášť, pokud je to to jediné, co během prvních třech hodin fungování do sebe vpravíte. Obojí tělo odvodňuje a pleti škodí. Pamatujte: Když káva, tak sklenice vody. Když alkohol, tak přiměřeně a vodu dodejte také.

 • Kořeněné potraviny

  Pokud bojujete s nepříjemným zarudnutím, pak jistě víte, že kromě tepla nebo zátěže cítíte červeň ve tvářích i ve chvíli, kdy sníte kořeněné jídlo. Možná vás trápí rosacea (růžovka), poměrně časté kožní onemocnění, které se zpočátku projevuje právě začervenáním tváří. Později se objevují rozšířené žilky v obličeji, dále pak pupínky a zánětlivé boláčky. Pokud tedy patříte k těm, kteří bojují s nepříjemnou červení, pak pikantní jídla volte spíše svátečně. Podobně je tomu i v případě alkoholu.

 • Průmyslově zpracovaná jídla

  Určitě co nejvíce vynechte průmyslově zpracované potraviny, jako jsou konzervy, kečup, potraviny s mnoha dochucovadly a podobně. V první řadě jsou plné cukru a soli, o jejichž vlivu na pleť už byla řeč. Dále stavu vaší pokožky nepřispívají některé umělé konzervanty a další složky.

 • A co čokoláda, mléko nebo ryby?

  Co se týče čokolády nebo mléka, jejich vliv na pleť je podle odborníků spíše individuální. Jinými slovy: někomu mléko nesedne, někomu ano. Tady bude asi potřeba trochu zkoumat metodou pokusomyl, jak je tomu ve vašem případě. V každém případě nevynechávejte zakysané výrobky. Ty mají  stejně jako fermentované potraviny  pozitivní vliv na naše střeva. Zabraňují mimo jiné vzniku zánětů a některé zabraňují i rozšiřování různých kožních problémů. Mezi naším vylučovacím ústrojím a stavem kůže totiž existuje skutečně velmi úzká spojitost.

  Co tedy jíst?

  Asi vás to nepřekvapí: zeleninu a ovoce, kvalitní tuky, celozrnné obiloviny, bílkoviny. Ideálně čerstvé nebo jednoduše upravené (vařené, dušené, pečené), nikoliv průmyslově zpracované nebo smažené. Konkrétní potraviny, které jíst,  najdete zde.

Autor: Pavla Skurovcová
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy