Péče o spálenou pokožku: Místo kosmetiky použijte ovesné vločky

6. července 2021 • 06:00
 • Péče o spálenou pokožku: Místo kosmetiky použijte ovesné vločky

  Stačí vyrazit na výlet, piknik nebo na zahrádku restaurace a zapomenout na dostatečnou ochranu před sluníčkem. A spálení kůže je rázem na pořadu dne. Pár dní budete cítit každý pohyb a poté na řadu přijde nekonečné loupání. Příjemná záležitost? Rozhodně ne! Nejspíš si budete říkat, že od této chvíle už vždy budete mít po ruce opalovací krém a nikdy se již nespálíte. Stejně tak je ale potřeba napravit již napáchanou škodu. Jak postupovat při spálení kůže?

  Krok č. 1: Zchlazení

  Běžte co nejdříve do stínu a ideálně si vyhlédněte také místo, které vám poskytne co nejvíce chladu. Vypijte sklenici studené vody a na spálená místa si dejte studený obklad (poslouží i stará dobrá mražená zelenina z chladničky). Místo můžete také pomazat bílým jogurtem, probiotika v něm obsažená pomohou pokožce se zklidnit a obnovit svou přirozenou kožní bariéru.

  TIP NA VIDEO: Jak se bezpečně opalovat a jaký krém s jakým faktorem si vybrat?
  Jak se bezpečně opalovat a jaký krém s jakým faktorem si vybrat? VIDEO Videohub

  Článek pokračuje na další straně >>

 • Krok č. 2: Okamžitá pomoc

  Běžte do chládku, kůži zchlaďte a zmírněte nabíhající zánět Běžte do chládku, kůži zchlaďte a zmírněte nabíhající zánět Autor: iStock

  V prvních hodinách po spálení začne vaše tělo reagovat na velkou změnu a v postižené části těla výrazně zvýší průtok krve. Proto vám oblast začne postupně červenat až rudnout, a tím začne vznikat zánět. Není tedy rozhodně na škodu si hned vzít ibuprofen, který alespoň trochu zklidní příznaky i bolest.

 • Krok č. 3: Pryč s některými přípravky

  Peelingu se minimálně týden po spálení vyhněte Peelingu se minimálně týden po spálení vyhněte Autor: iStock

  Vaše kůže bude po spálení několik dní citlivá, vyhněte se proto jakýmkoliv přípravkům z vaší péče, které by ji mohly ještě více podráždit. Platí to zejména o produktech obsahujících různé kyseliny a aktivní složky. Stejně tak několik dní nepoužívejte žádné peelingy, které nadělají více škody než užitku.

 • Krok č. 4: Vsaďte na zklidňující péči

  Používejte jen takové produkty, které vám pomohou pokožku zklidnit Používejte jen takové produkty, které vám pomohou pokožku zklidnit Autor: iStock

  Pokud jste spálená v obličeji, vyhněte se mnohakrokové péči o pleť. Čím méně toho na sebe dáte, tím lépe. Dbejte zároveň na to, aby krémy i čisticí gely, které použijete, byly šetrné a přispěly ke zklidnění pokožky.  Produkty by měly být zaměřené na péči o podrážděnou pleť. A nebude na škodu je případně doplnit o zklidňující chladivá séra.

  A jak krémy používat? Až budete vycházet z vany či ze sprchy, jemně se osušte ručníkem, zároveň si ale na pokožce nechte pár kapek vody. Poté použijte krém, který vodu k sobě naváže a pomůže ji dopravit do pokožky.

 • Krok č. 5: Zakázaná činnost

  Nenarušujte přirozený proces hojení Nenarušujte přirozený proces hojení Autor: iStock

  Pokud jste se spálila natolik, že se vám na kůži začnou tvořit drobné puchýřky a budete se loupat, zapomeňte na jakékoliv propichování či sloupávání. Nenarušujte přirozený proces. Kůže si totiž těmito projevy tvoří bariéru, která jí pomáhá se vyléčit.

 • Krok č. 6: Myslete na pitný režim

  2,5 litru vody denně je ideál 2,5 litru vody denně je ideál Autor: iStock

  Slýcháte to určitě ze všech stran, pitný režim ale není na škodu připomenout při jakékoliv příležitosti. A při spálení to platí dvojnásob. Dehydratace není žádná legrace, vypijte proto alespoň 2,5 litru vody denně.

 • Krok č. 7: Ovesné vločky jako malý zázrak

  Ovesné vločky pomohou při obnově pokožky Ovesné vločky pomohou při obnově pokožky Autor: iStock

  Pokud stále trpíte, kůže vás bolí, případně svědí, připravte si speciální koupel z ovesných vloček. Hrnek vloček rozmixujte a vsypte do vlažné vody. Pohodlně se uvelebte ve vaně a zkontrolujte, zda máte směsí pokryté celé tělo. Relaxujte 15–20 minut a poté kůži ještě ošetřete vyživujícím krémem.

Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy