Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Letní vlasová rutina: 8 tipů jak pečovat o svou hřívu během horkých dnů

Kombinace vysokých teplot, slunce, potu a vody, ať už slané mořské, nebo té chlorované z bazénu, dává našim vlasům zabrat. Než vůbec pomyslíte na to, že byste si ve vlasech udělala nedbalé plážové vlny, musíte se o ně postarat a dostat je do špičkového stavu. Potřebujete k tomu sofistikovanější strategii než „nechám to být a doufám v zázrak“.

Proč dostávají naše vlasy během léta tak zabrat? Podle kadeřníků za to může kombinace mnoha faktorů. Nejprve je na vině slunce. UV záření vlasy vysušuje a vysoké teploty zesilují jejich poškození. Také namáčení vlasů v bazénu nebo v moři a následné sušení na slunci si vybírají svoji daň. A pokud máte vlasy chemicky ošetřené barvami nebo odbarvováním, a navíc používáte stylingové přípravky, trpí ještě víc. Jak si tedy letos v létě udržet vlasy v top stavu? 

TIP NA VIDEO: Jak si vytvořit krásné účesy pomocí jedné trojkulmy?

Video placeholde

Vyhněte se tepelné úpravě vlasů

Slunce a voda vlasům bohatě stačí i bez toho, abyste je zatěžovala kulmou nebo žehličkou a vystavovala je dalším vysokým teplotám. Pokud navíc podobné přístroje používáte několikrát do týdne, nebo si denně vlasy fénujete, není divu, že jsou vysušené, lámavé a bez lesku. Dejte jim proto aspoň přes léto oddych. Umyjte si vlasy buď večer a nechte je uschnout ještě dříve, než půjdete do postele, nebo je naopak umyjte hned po probuzení, nechte je volně proschnout během snídaně a líčení, a pokud je to třeba, už je jen dosušte studeným vzduchem. Pokud přece jen toužíte po hladších, nebo naopak vlnitějších vlasech než máte, použijte stylingové přípravky, které jim dodají požadovaný vzhled i bez tepla. Třeba slaný sprej pro efekt plážových vln.

.
.

.
.

Článek pokračuje v následujících kapitolách. >>>

Pokračování 2 / 8

Chraňte vlasy i pokožku hlavy před sluncem

Před přímým slunečním zářením vlasy nejlépe ochrání klobouk. Pokud byste ale ve svém šatníku pokrývku hlavy hledala marně, místo toho do nich naneste opalovací přípravek. Ideální jsou v tomto případě suché opalovací oleje, které mají rozstřikovač a je tak snadnější je nanést rovnoměrně, aniž byste vlasy moc zatížila. Ochrana před UV zářením zabrání vysušování a prodlouží životnost vaší barvy. Perfektní ochranou proti slunci i vodě jsou pak speciální spreje určené přímo na vlasy. 

.
.

Pokračování 3 / 8

Opláchněte vlasy už před vstupem do bazénu nebo moře

Před vstupem do bazénu si vždy vlasy nejprve namočte pod sprchou. Mají totiž schopnost absorbovat jen určitý objem vody. Když před vstupem do bazénu nasáknou sladkou vodou, minimalizujete absorbované množství vody chlorované. Pokud k tomu vetřete do vlasů i trochu oleje nebo kondicionéru, nasáknou chlorované vody ještě méně.

.
.

.
.

Pokračování 4 / 8

Zaměřte se na správné produkty

V létě je celkem jedno, jaký typ vlasů máte. To, co byste jim měla dopřát, je hydratace. Vyměňte proto svoje oblíbené přípravky na tři měsíce za hydratační šampon a kondicionér. Pokud nemáte vlasy vyloženě mastné nebo zplihlé, nic nezkazíte ani vlasovým olejem. 

Množství zhruba o velikosti hrášku naneste do konečků vždy po lehkém vysušení vlasů. Sáhnout můžete také po šamponech a kondicionérech s SPF, vyráběných na olejové bázi. Na vysušených a krepatých vlasech uvidíte zázraky už po prvním použití. Pořiďte si také čisticí šampon, který z vlasů dokáže vypláchnout chlor, minerály a jiné znečišťující látky. Tím zajistíte, že zůstanou zdravé a lesklé. Používejte ho jedenkrát týdně nebo vždy, když ucítíte, že jsou vlasy bez života, případně na nich ucítíte zvláštní gumový film. 

.
.

.
.

Pokračování 5 / 8

Hydratujte se

Hydratace je v létě opravdu naprostý základ. Klíčem ke zdravým a pevným vlasům je dostatečné množství vody v organismu. Není to tedy nic překvapivého, ale i v případě vlasů je nezbytně nutné dodržovat pitný režim. Názory odborníků a lékařů na to, kolik vody by se denně mělo vypít, se různí. Orientovat se musíte podle výšky, váhy a potřeb vašeho těla, ale obecně platí, že byste měla vypít zhruba osm sklenic vody, což odpovídá dvěma a půl litru. Hydrataci vlasů také pomůže použití bezoplachového kondicionéru, který má delší čas na to, aby předvedl, co umí. Opět se mu ale vyhněte, pokud se vlasy snadno mastí. 

.
.

.
.

Pokračování 6 / 8

Dopřejte pokožce hlavy masáž

Málokdo si uvědomuje, že pokožka na hlavě je stejná jako kdekoli jinde na těle, a aby se mohla nadechnout, potřebuje občas zbavit odumřelých kožních buněk. Ideálním produktem je přírodní vlasový peeling s kávou, cukrem nebo mořskou solí. Vmasírujte ho do pokožky, opláchněte a následně vlasy umyjte tak, jak jste zvyklá. Počítejte ale s tím, že čím delší a vlnitější vlasy máte, tím déle z nich peeling budete vyplachovat. 

.
.

.
.

Pokračování 7 / 8

Používejte masku

Většina kadeřníků se shoduje na tom, že pokud si jednou týdně doma aplikujete kvalitní masku na vlasy, stačí to k tomu, abyste hřívu dostala do dobré kondice. Ideální je poradit se se svým kadeřníkem, jaký produkt je vhodný pro váš typ vlasů. 

.
.

.
.

Pokračování 8 / 8

Navštivte kadeřníka

Mnoho z nás návštěvu kadeřníka odkládá do doby, než je to nezbytně nutné; obzvláště s přihlédnutím k dnešním cenám. Faktem ale je, že alespoň na zastřižení konečků byste se do salonu měla objednat minimálně jednou za tři měsíce. Bez toho se totiž polámaným a roztřepeným konečkům nevyhnete a vlasy neudržíte zdravé. Na začátku i na konci léta se tedy svěřte do rukou profesionálů, kteří nejlépe vědí, co s vaší hřívou dělat.