Konec pupínků a větší hydratace? Pomůže obyčejné napařování pleti
Napařování má dodnes spousta z nás spojené hlavně s vyháněním rýmy z dutin. Jenže tuto metodu, kterou znaly už naše babičky, lze využívat i v rámci skin care rutiny. Jaké blahodárné účinky napařování pleti má a proč byste se do něj měli co nejdříve pustit?
Vyrazili jste někdy na kosmetický rituál, během kterého vám dali na obličej teplý ručník? A jaký to byl pocit? Nejspíš příjemný, že ano? Tato fáze skin care má nejenom celkově zklidňující a relaxační účinky, ale pro naši pleť i vše, co s ní budete po této části procedury provádět, může být dokonce zcela klíčová.
TIP NA VIDEO: 5 kroků k dokonalému odlíčení make-upu
Jak na to?
Samozřejmě můžete zvolit metodu přiložení teplého ručníku na pleť, stejně dobře ale poslouží i klasické napařování nad horkou miskou či hrncem. Ano, přesně tak, jak si to mnozí pamatujeme z dětství, kdy nás trápily chřipky, virózy a ucpané dutiny.
Základem úspěchu je pak samozřejmě správné provedení. Pokud byste jej nedodrželi, můžete se popálit a docílíte přesně opačných účinků, než jste původně zamýšleli. K napařovači se proto nepřibližujte blíže než na 15 cm a celou proceduru opakujte maximálně dvakrát týdně na dobu pěti až sedmi minut.
Jaké účinky má napařování na naši pleť?
Zaprvé naši pokožku hydratuje. Jsou dva důvody, proč je naše pleť suchá, unavená a nevyživená. Na jedné straně za tím stojí nedostatek mastnoty a mazu – takovém případě pomohou speciální skin care produkty a důkladná hydratace. Často se ale také stává, že naší pleti chybí voda – je dehydrovaná – a to žádný krém jen tak nespraví. Jedním ze způsobů, jak pleť osvěžit a dodat jí potřebnou vláhu, je právě napařování. Uvidíte, že pokožka bude díky tomu hned živější, pružnější a zářivější.
Pleť připraví na aplikaci dalších produktů. A to zejména těch s aktivními složkami. Pokud tedy máte připravené krémy a séra s retinolem nebo třeba s vitaminem C, připravte se na to, že do napařené pleti se tyto potřebné ingredience dostanou podstatně lépe.
Uvolní póry a zjemní pleť. Ano, i mastná pokožka může být dehydrovaná. Napařování skutečně můžete provádět, ať už máte jakýkoliv typ pleti. A pokud bojujete s akné, bude pro vás tato procedura obzvlášť blahodárná. Při napařování totiž dochází k uvolňování pórů, odstraňování bakterií a přebytečného mazu, které stojí za vznikem pupínků. Napařování se tak může stát dalším krokem k hloubkovému vyčištění pleti, které ji zanechá také podstatně jemnější.
Podporuje cirkulaci krve, která urychluje tvorbu kolagenu a zlepšuje elasticitu pleti. Výsledkem je pak pevná a omlazená pokožka.
Jak dopadlo testování v redakci?
K napařování pleti jsem se dostala zcela náhodou, když jsem se dlouho nemohla zbavit rýmy, a tak jsem si vzpomněla na tradiční napařování nad horkým hrncem. Rýma se sice tolik neuvolnila, zato jsem si všimla, že jsem měla ještě druhý pleť nádherně vyhlazenou a prokrvenou. V ten moment jsem si o skin care účincích napařování začala zjišťovat více informací a byla skutečně překvapená, na co všechno má tato na první pohled banální činnost vliv.
Napařování se tak pomalu stalo mou pravidelnou pečující rutinou. Nepoužívám sice žádné speciální pleťové steamery (ty nejlepší najdete níže), ale účinky se dostavují i tak. Zmenšily se mi póry, mám méně pupínků v oblasti brady a přestala jsem mít problémy s nepříjemným táhnutím ve tvářích. Jsem jen zvědavá, jak zvládnu proceduru v létě, kdy budou teploty venku stoupat nebezpečně vysoko. V takových chvílích nebude jednoduché trávit čas nad teplou párou. Uvidíme, jak to půjde.