5 tipů, jak mít v zimě krásné a zdravé vlasy, i když pořád nosíme čepice!

Brzy přijdou dny, kdy se hřejivé čepice zase stanou nezbytnou součástí našich outfitů. Chrání nás sice před zimou, větrem nebo sněhem, ale zároveň také dokážou pořádně potrápit naše vlasy. Poradíme vám, jak o vlasy pečovat, aby byly stále plné síly!

Když čepice, tak hydratace

Možná si říkáte, že nošením čepice vlasy před zimou ochráníte. Ano, vítr, sníh či mráz k nim sice nemůžou, ale přichází další problém, a to nadměrné pocení vlasové pokožky, které může vést ke zvýšené tvorbě kvasinek a výskytu lupů. Čepice, šály nebo kožešinové límce u kabátů navíc vlasy elektrizují a to způsobuje jejich vysoušení. Je tedy na čase dopřát jim speciální péči v podobě hydratačních šamponů, které můžete nechat působit déle, než jste zvyklá, masek, ale také bezoplachové péče v podobě vlasových olejů či sprejů, které jim dodají potřebnou vláhu a ztracený lesk a navíc zanechají na vlasech tenký film, který chrání před nepříznivými vlivy. Aby se vám vlasy ještě rychleji nemastily, nanášejte tuto péči jen od poloviny délky vlasů dolů. Začít můžete klidně už teď!

„Pokud si chcete chladných dnů užívat beze strachu o své vlasy, dopřejte jim také jednou týdně masku nebo zábal a peeling na vlasovou pokožku. Nezapomínejte přitom na pravidlo, že zdravá vlasová pokožka rovná se zdravé vlasy,“ doporučuje Lenka Kašpaříková, tricholožka a majitelka vlasového centra a kliniky zdraví CLINICAL Hair&Healh. Pokud si s výběrem vlasových přípravků nevíte rady, adekvátně vám s ním pomůže právě tricholog.

Nechoďte s mokrými vlasy ven

Pokud se venku teploty blíží nule, rozhodně nikdy nechoďte s mokrými, ale ani vlhkými vlasy. Jednak si koledujete o nemoc a za druhé mráz a chlad snadno naruší strukturu mokrých vlasů. Pokud tedy v zimě chodíte pravidelně plavat (snad to bude letos možné), vždy si vlasy předtím, než vyjdete ven, důkladně vyfénujte teplým vzduchem a nezapomeňte použít termoochranný přípravek. Mějte ovšem na paměti, že dlouhé fénování horkým vzduchem, kulmování a žehlení vlasům obecně neprospívají, ale v zimních měsících je negativní vliv těchto úkonů ještě mnohem větší.

Zkuste přírodní kosmetiku

Kvalitní vlasové přípravky jsou základem úspěchu. Pokud jste se zatím neodhodlala, zkuste se právě letos přiklonit k šamponu bez sulfátů nebo rovnou sáhněte po čistě přírodních přípravcích. Vlasové přípravky bez chemických složek okamžitě přilnou ke keratinovým šupinám vlasů a uhladí je. Tím výrazně omezíme třepení konečků i nežádoucí elektrizování.

Jste to, co jíte

Velkou službu prokážete svým vlasům i tím, že do svého jídelníčku zařadíte dostatek vitamínů a minerálů. V létě vlasy deficitem netrpí, protože čerpají potřebné živiny ze slunce, ale i z dostatečného příjmu ovoce a zeleniny. Na podzim ani v zimě by vám neměl chybět dostatečný přísun železa, vápníku, jódu a také zinku. Ten je základním prvkem, který podporuje zdravý růst a sílu vlasů. Jestliže vám vlasy rostou pomalu nebo hodně vypadávají, může být viníkem právě nedostatek zinku. Dbejte také na dostatek křemíku, vitamínu A a E a také bílkovin.

Buďte dobře naladěná

Ruku na srdce, udržet si dobrou náladu a nadhled, když prožíváme nejdepresivnější období v roce, umocněné druhou vlnou koronaviru, je poměrně nelehký úkol. Myslete ovšem na to, že vaše psychická pohoda se odráží úplně ve všem. Zkuste si i v tomto nelehkém období najít „to hezké“ a na stres se vykašlete. Bude vám celkově lépe a mimo jiné pomůžete i svým vlasům. „Při silné míře stresu může dojít vlivem útoku bílých krvinek na vlasové folikuly k zastavení růstu vlasů, což má za následek jejich vypadávání. Způsobit může dokonce i onemocnění zvané alopecie areata, při němž vlasy vypadávají na specifických místech velmi rychle, čímž se na hlavě mohou začít tvořit lysiny,“ upozorňuje tricholožka Lenka Kašpaříková.

Tipy na vlasové přípravky, které vám v zimě pomohou, najdete v galerii: