Trendy 2020: Jaká jídla si budeme na Instagram fotit letos?

17. ledna 2020 • 06:00
 • Trendy 2020: Jaká jídla si budeme na Instagram fotit letos?

  Sledujete trendy ve výživě? Víte, co si svět bude fotit na Instagram místo poke bowls a avokádového toastu? Využijte některých změn a začněte jíst nejen trendy, ale hlavně zdravě!

   

  Etický přístup se prosazuje v čím dál tím více oblastech. Svět se bude ještě více zaměřovat na neplýtvání a větší kreativitu při nakládání se zbytky, protože ideální je zpracovat úplně všechno. Zkuste i vy popřemýšlet, jak se vyhnout pokrmům s sebou v plastových krabičkách, kelímkům, plastovým láhvím nebo obalům. Pokud byste se v tomto ohledu chtěli vzdělat, přečtěte si třeba knihu Bez obalu: Jak žít zero waste od Barbory Tlusté. Čtyřicet chytrých receptů najdete v knize Vaříme bez plýtvání od Judith Clavel.

 • Maso bez masa

  Spolu s etickým přístupem k jídlu souvisí také rozšiřující se nabídka pro vegany. Čím dál běžněji bude k dostání maso, které vypadá jako maso, dokonce tak voní a chutná, ale vůbec žádné maso neobsahuje. Místo toho v něm najdete spoustu proteinů, takže je super zdravé. Slyšeli jste o značce Beyond Meat? Jde o společnost, do které investoval třeba i Leonardo DiCaprio. Podobných vychytávek bude přibývat a seženete je v každém supermarketu.

 • Bez alkoholu

  V Česku to zřejmě nepůjde tak rychle jako jinde ve světě, ale tím, jak se rozšiřuje fenomén zdravého životního stylu, pozvolna klesá zájem o alkohol. Nealkoholické drinky se tedy jistě stanou velkým trendem. Zároveň to ale nebudou koktejly, jak jsme je poznali v devadesátých letech, protože čím méně cukru cokoli obsahuje, tím v roce 2020 lépe. Vznikají dokonce nápoje velkých značek v nealkoholických verzích nebo s menším obsahem cukru. Například značka Seedlip uvedla první gin na světě bez alkoholu, zapojují se i brandy jako Smirnoff, Baileys nebo Johnnie Walker. 

 • Jedlé rostliny

  Není to úplná novinka, už pár let se některá jídla v restauracích či drinky v barech zdobí jedlými květinkami, ale v letošním roce tu už nebudou jen pro efekt. Šéfkuchaři těch nejlepších podniků zjistili, že úplně obyčejné rostliny, které vám možná rostou na zahradě, jsou plné vitaminů, a tak je přidávají nejen do salátů. Jde například o sléz, kopřivy nebo obyčejné pampelišky. Ještě než se začnou prodávat v obchodech, poohlédněte se po nich na jaře na nejbližší louce. Skvělé prý jsou ale i chaluhy z moře. Můžete je jíst čerstvé, sušené nebo je naložit.

 • Cvrčci a spol.

  V některých zemích už je celkem běžně na jídelníčku místo pro cvrčky. Dávají se do salátů, podávají se opečení s chilli, česnekem a limetou. Letos mezi ně přibudou také mouční červi nebo můry. I tento trend má co do činění s měnícím se prostředím na planetě. Jíst hmyz je ekologičtější a jednodušší. Kromě toho to řeší i některé zemědělské problémy – vědci už zjistili, jak vyprodukovat drůbež či ryby krmené supervýživným hmyzem.

 • Zdraví až domů

  Neradi vaříte, ale dovážku jídel domů máte spojenou spíš s nezdravým jídlem? Jste na omylu. Nabídka všech dovážkových služeb se neustále rozšiřuje – jednoduše jim nezbývá nic jiného než reagovat na trendy a poptávku. Nelámejte proto hůl nad společnostmi, jako je Dáme jídlo, a pozorně prozkoumejte jejich nabídku. Nadto je jich na českém trhu stále víc, a tak se v rámci konkurenčního boje také víc snaží. Přes Uber Eats, Wolt nebo Ordr si můžete objednat i velmi zdravá nebo třeba vegetariánská jídla.

 • Kolagen

  Po záplavě kolagenových nápojů budou následovat kolagenové tyčinky. Kolagen si budeme přidávat dokonce i do kávy. Prostě proto, abychom se ujistili, že tělo této látky, která pomáhá zpomalit stárnutí a udržuje kosti, ale i pleť hezky pevné, dostává víc než dost.

  Zajímáte se o zdravý životní styl? Máte svůj blog, chcete nabídnout svůj příběh o změně vlastního života, o sportu, jídle či proměně? Pojďme ukázat, že zdravý životní styl nemusí být o tvrdé dřině a odříkání, ale že nás může bavit, že ho můžeme žít a že je fajn cítit se dobře. Přihlaste se do soutěže Restart s Dietou! Více informací zde.

Autor: Linda Háková
Jdi na homepage Zpět na začátek