Horko snášíte čtyřikrát jinak. Záleží, v jaké fázi cyklu zrovna jste
Někdy zvládáte třicítky s úsměvem, jindy vás i menší vedro schvátí. To, že se vaše tělo v různých fázích cyklu chová jinak, rozhodně není náhoda. Hormony totiž ovlivňují nejen náladu a energii, ale i to, jak vnímáte teplotu. Proč tomu tak je a jak si ulevit?
V průběhu menstruačního cyklu se ve vašem těle mění hladiny hormonů estrogenu a progesteronu. To má vliv na schopnost termoregulace, citlivost na vnější podněty i vnímání horka. Nejde tedy jen o váš subjektivní pocit, že je vedro nesnesitelné – má to své fyziologické odůvodnění.
Kdy bývá horko pro ženy nejhorší?
Menstruační fáze (1.–5. den)
V době menstruace hladina hormonů prudce klesá a tělo je celkově oslabené. Přehřátí v této fázi může zhoršovat bolesti hlavy, malátnost a únavu. V kombinaci s horkem se ženy často cítí podrážděné a bez energie.
Folikulární fáze (6.–13. den)
Po skončení menstruace nastupuje folikulární fáze, kdy se zvyšuje hladina estrogenu. Tělo je svěží, lépe zvládá fyzickou aktivitu i vysoké teploty. Pokud vám v těchto dnech tropy tolik nevadí, pravděpodobně vám právě hormony hrají do karet.
Ovulace (14.–15. den)
V období ovulace se hladina estrogenu drží na své výši a tělo je stále odolné vůči teplotním výkyvům. Teprve po ovulaci začíná stoupat hladina progesteronu, která má vliv na tělesnou teplotu a schopnost snášet horko.
Luteální fáze (16.–28. den)
Nejnáročnější bývá snášení horka ve druhé polovině cyklu – tedy po ovulaci a těsně před menstruací. Hladina progesteronu je nejvyšší, tělesná teplota stoupá až o půl stupně, tělo se hůř ochlazuje a více zadržuje vodu. Výsledkem bývá únava, podrážděnost a větší citlivost na horko. Může vám být až na omdlení.
Víte, že…
těhotné ženy stejně jako ženy v menopauze snášejí horko hůře? Hormonální změny zvyšují tělesnou teplotu a citlivost vůči teplu. Ženy se častěji potí, jsou unavenější a pociťují návaly horka.
Jak si ulevit, když vedro nesnášíte dobře?
Dopřejte si víc tekutin – ideálně vodu nebo bylinkové čaje (např. máta má chladivý účinek).
Zchlaďte tělo vlažnou sprchou nebo mokrým ručníkem na šíji či zápěstí.
Odpočívejte v chládku a vyhýbejte se aktivitám na slunci.
Nepřetěžujte se fyzicky – ve dnech, kdy je tělo hormonálně i teplotně zatížené, si dopřejte klidnější režim.
Domácí úleva, kterou oceníte v každé fázi cyklu
Vyčerpávající bývá nejen pobyt na slunci, ale i dusno doma, kde se horký vzduch drží dlouho do večera. Přehřáté prostředí může hormonální diskomfort ještě znásobit, a proto má smysl zajistit si doma příjemné klima.
Jedním z jednoduchých způsobů, jak to udělat, je mobilní klimatizaci SAC MT1803CH od Sencor. Nainstalujete ji během pár minut bez vrtání nebo složitých úprav. Stačí ji postavit k oknu, připevnit textilní rukáv na rám okna pomocí suchého zipu a hadici vsadit do mezery v těsnění. Klimatizace ochladí místnost na teplotu, která je vašemu tělu v každé fázi cyklu příjemná.

Oceníte ji přes den při práci z domova i večer při odpočinku. Funkce Spánek udrží rovnoměrnou teplotu po celou noc, což vám pomůže lépe spát a snáze zvládat hormonální výkyvy. Díky ovládání přes aplikaci nebo dálkový ovladač nastavíte ideální podmínky i z postele nebo na dálku.
Chcete se doma cítit příjemně každý den, bez ohledu na cyklus či venkovní teploty? Více informací a nabídku mobilních klimatizací od Sencor najdete zde.