Nepropadejte panice.

Nepropadejte panice. Zdroj: iStockphoto

Dvanáct triků pro lepší paměť

Snad každému se občas stane, že jde do kuchyně s jasným cílem, ale cestou zapomene, co to vlastně bylo. Nakupovat chodíme se seznamem, abychom na něco nezapomněly, a bez upozornění v mobilu nevíme, v kolik máme schůzku. Jenže, mozek bychom měly trénovat. Nemusíte ale rozhodně propadat panice.


Zredukujte stres

Šibeniční termíny, nekonečné diskuse a rozčilování udržují naše podvědomí v neustálém napětí. Špatné jsou také neustálé pocity strachu, které mohou celou paměť radikálně zhoršovat. Proto zařaďte raději zpátečku. Pomoci by vám mohlo řízené dýchání, meditace a jóga. 

Dostatečně spěte

Lidé, kteří v noci špatně spí, mají tendenci zapomínat víc, než ti s hlubokým a zdravým spánkem. Ale ruce pryč od prášků na spaní! 

Přestaňte kouřit

Kdo ve věku mezi 40 a 60 lety vykouří denně více než dvě krabičky cigaret, násobí svoje riziko onemocnění demencí dokonce dvakrát. 

Alkohol s mírou

Nadměrnou konzumací alkoholu trpí nejen játra, ale alkohol poškozuje také krátkodobou paměť. Trvalé a pravidelné pití škodí i dlouhodobé paměti, nervové buňky odumírají a celková výkonnost paměti klesá. Postižená je dokonce i prostorová orientace, řečové dovednosti a pocity. 

Jezte chytře

Také se správnou výživou můžete svoji paměť podpořit. Mozek potřebuje pro koncentraci a vzpomínání si mnoho energie, proto jsou pro něj nutné komplexní sacharidy. A ty najdete v celozrnném pečivu, ovesných vločkách, ovoci a zelenině. Obzvlášť důležitý je také dostatek tekutin, aby tělo a hlava byly dostatečně zásobeny kyslíkem. Doporučeny jsou dva až tři litry vody nebo neslazeného čaje denně. Pro mozek jsou nepostradatelné i další látky – lecitin, ginkgo biloba nebo česnek. Z minerálů a stopových prvků pak potřebujeme zejména hořčík, který ovlivňuje výměnu energie v nervových buňkách, zlepšuje paměť a myšlení. Najdeme je v rybách, rozinkách, v sušeném ovoci či kakau. 

Hýbejte se

Pravidelný pohyb je zdravý nejen pro tělo, ale i pro mozek. Studie potvrzují, že sport zlepšuje schopnost koncentrace i paměť, ale dokáže předcházet také demenci. Nejvhodnější jsou běh, chůze nebo plavání. 

Změňte písmo

Na první pohled se může zdát, že jde o naprostou banalitu, avšak změna písma dokáže hotové zázraky. Proměňte text ve wordu do kurzívy nebo zmenšete internetový prohlížeč. Díky tomu bude text náročnější na čtení a vy svůj mozek budete více namáhat. 

Zkuste něco nového

Ať už jde o kurz vaření, nebo třeba o výuku cizího jazyka, nikdy nešlápnete vedle. Odborníci se ale shodují, že pro náš mozek je nejlepším životabudičem tanec. Právě během tance musíme přemýšlet nad kroky, a zároveň dávat pokyny našim končetinám. Zkuste tedy svého partnera vytáhnout na hodiny společenských tanců, nebo se přihlaste do kurzu flamenca – tam partnera nepotřebujete. 

Čtěte nahlas

Stejně tak čtení nahlas má důležitý vliv na funkci našeho mozku. Stimuluje jeho části, což vede k jeho zdravému udržování. 

Pište rukou

Zkuste se vrátit do dob, kdy práce na počítači byla sci-fi . Vědci totiž zjistili, že lidé si lépe pamatují věci, které si zapsali rukou, než poznámky v počítači. Pokud si tedy potřebujete urgentně něco zapamatovat, sáhněte po obyčejném papíru a tužce. 

Nejhorší je nečinnost

Paměť, pokud není adekvátně stimulována, „zleniví“ a pak samozřejmě mnohem hůře funguje. Ostatně jako kterýkoli jiný orgán nebo sval v těle. Proto se snažte být aktivní, plánujte si na každý den nějakou činnost, poznávejte nová místa, nové lidi, choďte za kulturou, zajímejte se o dění kolem sebe, čtěte noviny, luštěte křížovky nebo sudoku.

Duševní únava 

Pokud máte pocit duševní únavy, pocit, že vám „to nemyslí“, zajděte si na procházku, zdřímněte si nebo se věnujte nějaké odlišné činnosti. Pak se vraťte k té původní a uvidíte, že vám půjde mnohem lépe.  

Co ještě pomůže

  • Zkuste jít na nákup bez seznamu. 

  • Nepoužívejte kalkulačku. 

  • Naučte se něco zpaměti, třeba básničku nebo citát. 

  • Po skončení sledování televize si zopakujte jména a příjmení hlavních hrdinů, popřípadě i herců. 

  • Diář zkuste používat jen jako berličku, pro kontrolu. 

Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 9/21

Doporučujeme

Načíst další články