...

... Zdroj: iStock.com

Jak si znovu najít čas na knihy? Vyzkoušejte naše tipy!

Většina z nás přečte 9 z 10 nejdůležitějších knih svého života ještě před svými dvacátými narozeninami. Potom už na čtení mnohdy „nemáme čas“. Jak se znovu stát pravidelnými čtenáři a udělat z románu běžnou součást svého všedního dne? Máme pro vás pár tipů.

Čtěte knihy, které vás baví

Časy povinné četby skončily spolu s docházkou do základní a střední školy. Zní to triviálně, ale je to důležitá pravda: neměli bychom se nutit do čtení něčeho, co nás vlastně nezajímá, jen proto, že jsme to dostali pod stromeček, nebo proto, že to četly všechny naše kamarádky. Život je příliš krátký pro knihy, které vás nebaví. Vytvořte si seznam knih, na které se těšíte, takže až dočtete jednu, můžete hned sáhnout po další. Na druhou stranu není příliš efektivní mít rozečtených víc knih najednou. Berte je jednu po druhé.

Mějte knihu stále s sebou

Během dne nastává spousta okamžiků, kdy nejsme pány svého času: jenom sedíme nebo stojíme a na něco čekáme, například při dojíždění do práce, v čekárně u lékaře nebo ve frontě na poště. Máte-li s sebou knihu, máte jistotu, že tyhle plonkové momenty nepromarníte.

I když dáváte přednost „opravdovým“ papírovým knihám, rozhodně není marné mít v záloze i čtečku, která vám umožní brát si s sebou na cestu i objemnější romány. Při cestách autem anebo při domácích pracích můžete navíc poslouchat audioknihy.

Vytvořte si čtenářské rituály

Pokud se vám stává, že knížku otevřete v posteli před spaním a během pár okamžiků se vám únavou začnou zavírat oči, možná to není ten nejvhodnější okamžik na četbu. Zní to nepravděpodobně, ale zkuste ze čtení udělat naopak součást svého ranního rituálu. Nastavte si budík o patnáct minut dřív a čtěte si v posteli ráno po probuzení (pokud nemáte malé děti, které vám už od svítání skáčou po hlavě).

Nebojte se to nedočíst

Mnozí z nás mají sklon cítit se provinile, když nedočtou knihu, která je nebaví. Podle statistiky čtenářské sociální sítě goodreads.com celých 38 procent čtenářů dočte každou knihu, i když jim připadá nudná. Dalších 28 procent lidí vyznává zásadu, že knihu, která vás nudí, smíte opustit po přečtení takového počtu stránek, kolik je 100 minus váš věk. Naše rada zní: Neřešte to. Knihu, která vás nezaujme, klidně odložte hned ve chvíli, kdy si to uvědomíte. Jinak totiž hrozí, že ve snaze z povinnosti dočíst cokoli budete brát knihu do ruky stále méně často. A přitom byste se už dávno mohli ponořit do dalšího fantastického románového světa, který vás pohltí.

Článek najdete ve speciálu Mojí psychologie Manuál pro šťastný život. Na stáncích právě teď!

.
. | Zdroj: Archiv Moje psychologie