Proč nadávat za volantem?
Jste kliďas, ale za volantem se z vás občas stane dračice, která divoce máchá rukama a vyžívá se v nadávkách? Nic si z toho nedělejte, je to naprosto normální. A může vám i prospět.
Baví mě občas během jízdy vypustit páru, a když mě jiný řidič hodně znervózní, ulevím si ostřejším slovem. Neděje se to moc často, ale funguje to. Jako bych v tu chvíli ze sebe shodila stres, všechno se vrátilo do starých pořádků a já mohla dál a v klidu řídit. Nejde mi o to naštvat dalšího řidiče, ale ulevit si. Tohle je zdravá varianta agresivity. Nezdravá a nebezpečná je v případě, že řidič řeší problémy třeba vybržďováním. Nejde mu o uvolnění, ale o pomstu. Bohužel, počet takových řidičů roste, čtyři z pěti lidí navíc přiznávají, že za volantem vztek pociťují často.
S nohou na plynu
Nejšílenější jsou za volantem lidé s výkonnými vozy (41 %), hned za nimi v agresivitě bodují mladí řidiči (25 %) a jen o procento níž jsou spěchající řidiči. Alespoň to tvrdí průzkum pojišťovny Generali. Faktem je, že s takovými řidiči se potkávat na silnici nechceme, ale děje se to. A několikrát do týdne. A dost možná, že jsou to teď častěji řidičky. Průzkum automobilky Hyundai ve Velké Británii ukázal, že ženy jsou oproti svým protějškům naštvanější o rovných 12 %. Nejvíc ženám vadí, když někdo křičí nebo troubí a také, když nepoužívá během odbočování blinkry. Asi je to tím, že se pak cítíme víc ohrožené.
„Nepříjemná je i pomalá jízda nezkušeného nebo staršího řidiče, která brání v předjetí. Startovacím m o m e n t e m mohou být i nevhodná gesta,“ vysvětluje dopravní psycholog a předseda Unie psychologických asociací Michal Walter. Když to někdo udělá vám, nevracejte mu to. Hrozí, že ho naštvete tak moc, že v něm probudíte další vlnu agresivity. Na mou kamarádku si například jeden takový řidič počkal na semaforech a začal se jí dobývat do auta. To zažít fakt nechcete!
VIDEO PŘÍBĚH: Thea skončila po autonehodě na vozíčku, ale nevzdává se. Na sítích šíří pozitivní inspiraci.
Upouštění páry
Problém je, že žijeme v době, kdy se na nás stres valí ze všech stran a my dost těžko zvládáme i jen normální běžný provoz. Pokud jsme pohádané s manželem, řešíme tisíc problémů s dětmi a v práci nevíme, kam dřív skočit, stává se z nás za volantem velmi rychle uzlíček nervů. Pak přichází na řadu upouštění ventilu pomocí zdravého zanadávání v případě rizikové situace. „Emoce je skutečně potřeba ventilovat, pustit ze sebe ven. Pokud jste v autě sama, tak by to neměl být problém. Jen to prosím nedělejte před dětmi, zbytečně je vyděsíte,“ radí dopravní psycholog.
Jak zmírnit stres při řízení
Udělejte z auta příjemné místo
Tedy uklizené auto bez drobků a odpadků po dětech a s vůní vanilky. Je důležité, abyste se v něm cítila dobře a pohodlně. Zútulněte si ho.
Zabavte děti
Vybavte se na cestu hudbou, knihami nebo filmy, které je zabaví. Skvělá je i hra Už tam budeme?, při které hráči během cesty hledají daný motiv (hasičské auto, kočku, nádraží, sanitku…).
Pusťte si hudbu
Ale pokud možno klidnou a pohodovou. Je prokázané, že čím divočejší muzika, tím větší rychlost a agresivita za volantem.
Vyhýbejte se riziku
Pokud jedete pomalu, nevjíždějte do levého pruhu, ten je vyhrazen pro rychlejší průjezd. Nelepte se na auta před vámi. Nikdo nemá rád jiné auto těsně za svým kufrem, znejistí a může se začít vztekat. Pruhy měňte plynule. Jestliže potřebujete přejet do vedlejšího pruhu, přesvědčte se, zda máte k manévru dost místa, potom dejte blinkr a plynule přejeďte. Tak omezíte naštvanost řidičů v okolí.
Článek vyšel v časopise Blesk pro ženy 11/2018