Vše, co jste kdy chtěli vědět o Dubaji a báli jste se zeptat

Že není Dubaj nic pro vás? Moc zlata, moc třpytek, moc všeho? I já si to myslela, přesto jsem jí dala šanci. Myslím si totiž, že světové unikáty, kterými se tohle nejbohatší a nejrychleji rostoucí město pyšní, by měl alespoň jednou za život vidět každý. Arabská metropole dokáže překvapit víc, než si myslíte.

Proč uvažovat o výletě do Dubaje? Pro začátek: kde jinde na světě na jednom místě uvidíte nejvyšší hotel, budovu i fontánu, druhý největší umělý přístav, největší akvárium anebo třeba nejvyšší vyhlídkové ruské kolo? Dubaj je svými nej proslulá. A pokud náhodou něco není největší nebo nejvyšší, je to alespoň nejdražší nebo nejluxusnější. Až si člověk říká: Co má tohle město, sakra, za problém? Do místního prostředí tyto divotvorné stavby ale tak nějak zvláštně patří a zapadají, že se nad nimi člověk po chvíli už ani nepozastavuje. Stejně jako nad všudypřítomnými jeřáby, které dennodenně pracují na výstavbě dalších a dalších mrakodrapů. Neuvěřitelných 20 % všech jeřábů na zemi se nachází právě zde, v přepočtu je to tedy každý pátý. V záplavě stopatrových budov si jich ovšem téměř nevšimnete.

TIP NA VIDEO: Jak se obléknout do letadla?

Čeho si ale všimnete určitě, jsou rozdíly teplot venkovních a vnitřních prostor. Veškeré interiéry jsou totiž klimatizovány na 17 °C, což je v porovnání s venkovními čtyřicítkami poměrně šok. Při pohledu na místní, kteří vypadají, že zcela ztratili schopnost termoregulace, se na výkyvy ale zjevně zvyknout dá. I já jim nakonec přivykla. Ostatně jako všemu, co nám Evropanům připadá nenormální. A že toho je! Pojďme si Dubaj představit v trochu v jiném, neturistickém světle.

Článek pokračuje na další stránce. >>>