"Do exotiky se ale cestuje čím dál více, dávno už neplatí, že je nedostupná."

"Do exotiky se ale cestuje čím dál více, dávno už neplatí, že je nedostupná." Zdroj: archiv Andrea Řezníčková

.
Egypt, Maroko a Omán jsou pro mě fascinující.
"Všichni si zasloužíme občas nedělat vůbec nic a věnovat se jen sami sobě."
.
7
Fotogalerie

Pro Omán a Maroko mám slabost, ale na život tam jsem moc emancipovaná, říká Andrea Řezníčková

Minulý rok si v této době většina z nás užívala podzimní dovolené ať už v exotických destinacích, nebo v evropských metropolích. Letos je však výběr omezený. Avšak snít a těšit se můžeme stále. Andrea Řezníčková, tisková mluvčí společnosti Invia, která cestování miluje, nám poradila místa, kde si i v dnešní době užijeme dovolenou, ale také zavzpomínala na dobu, kdy si ještě bez problémů mohla plnit své cestovatelské sny. Kde se jí líbí nejvíce? A jaké cestování je teď in?

Kdyby vám teď bylo dovoleno cestovat, kam chcete. Kam by vedly vaše kroky?

Měla jsem letos v listopadu s kamarádkou naplánovanou cestu do Vietnamu a Kambodži. Tak bych to ráda uskutečnila, kdybych mohla. Šťastná bych byla i v Mexiku nebo Peru. Mám ráda země, kde můžu mixovat výlety po památkách a do přírody se šnorchlováním a plážemi. Pokud jsou tam moře i hory, jsem nejspokojenější.

Bohužel to asi chvíli nepůjde, jen tak si neomezeně cestovat, tak pojďme mluvit o tom, co už je za vámi. Prozraďte, v jaké zemi, místě v zahraničí jste se cítila jako doma? Kde byste si představila žít?

U mě se určitě liší země, kde se mi nejvíce líbilo, s pocitem, kde bych chtěla žít. Nějakým zvláštním způsobem mě hodně přitahují arabské země. Egypt, Maroko a Omán jsou pro mě fascinující. Hlavně kvůli památkám, architektuře, barvám, ale baví mě i všechna ta tržiště s cetkami a kořením a jejich jídlem. Žít bych tam ale nechtěla, na to jsem asi příliš emancipovaná. Vůbec nejkrásnějších 14 dní jsem zažila na Srí Lance, tam už si umím představit přežít zimu. Jako doma se ale přece jen cítím spíše v Řecku, Španělsku nebo Itálii, ta mentalita a styl života jsou tam podobnější těm mým. Jsem taky trochu jižanský a kavárenský typ, akorát z mé zkušenosti asi trochu více pracovitý.

"Do exotiky se ale cestuje čím dál více, dávno už neplatí, že je nedostupná."
"Do exotiky se ale cestuje čím dál více, dávno už neplatí, že je nedostupná." | Zdroj: archiv Andrea Řezníčková

Souhlasili by i vaši klienti, že tyhle země jsou skvělé? Jaká u nich vítězí destinace? Jsme národ exotiky, nebo se držíme v Evropě?

U Čechů jednoznačně už hodně let vede Řecko, nejčastěji sem jezdí do čtyřhvězdičkových hotelů s all inclusive. Následuje Egypt a Turecko. Do exotiky se ale cestuje čím dál více, dávno už neplatí, že je nedostupná. Do Thajska, Dominikánské republiky, na Srí Lanku, Zanzibar, ale i Maledivy se létá opravdu hodně, tedy před Covidem, a já doufám, že brzy se zase začne.

Je veřejně známo, že cestovní ruch utrpěl velké škody a stále trpí. Od vás bude informace z první ruky. Jak moc trpí?

Trpí skutečně hodně. Většina cestovních kanceláří včetně naší agentury je maximálně na 20 % tržeb z loňska. Cestovky se musely rozloučit se zaměstnanci, snižovat platy atd. Momentálně se musíme stále ze dne na den přizpůsobovat novým změnám. To vše v omezeném režimu. Doufáme, že brzy vše překleneme a budeme klientům zase nabízet jen krásné a hlavně různorodé zážitky.

Naštěstí tuzemské cestování a poznávání krás Čech nám je umožněno. Měla byste nějaké své osobní tipy, co v Čechách vidět? I na podzimní výlet?

Já jsem v duši horal, v srdci ale nemám lyže, nýbrž pohorky. Určitě doporučuju se teple obléknout, a pokud to počasí dovolí, udělat si nějaký pěkný výšlap, provětrat se a vyčistit hlavu. Moje domovská scéna je okolí Jizerek a Krkonoš. Nicméně na konci září jsem s kamarádkou podnikla dvoudenní přechod přes hřebenovku v Jeseníkách a bylo to krásné. Konečně jsem si odškrtla výstup na Kralický Sněžník. Málo lidí, jen příroda a klid, ten jsme letos dost potřebovaly.

.
. | Zdroj: archiv Andrea Řezníčková

Jak si uchováváte vzpomínky z cest? Píšete si cestovatelský deník? Vozíte hory suvenýrů?

Jako správný uživatel sociálních sítí poctivě zahlcuji Instagram fotkami a pak si na cestách kupuji kšiltovky s názvem destinace, nechávám si je i vozit od ostatních, sbírka už není malá. A pak tedy neoriginálně doma sbíráme magnetky na ledničku. Teď koukám na lednici o něco dojatěji než obvykle! Ale letos mi tam přibyly tři, a to z Ománu na jaře, z řeckého Korfu a tuniského Monastiru v létě, což na tento rok není špatné.

Egypt, Maroko a Omán jsou pro mě fascinující.
Egypt, Maroko a Omán jsou pro mě fascinující. | Zdroj: archiv Andrea Řezníčková

Jaké jsou nové trendy v cestování? Přijde mi, že teď je cool sbalit batoh a vyrazit a vše řešit za pochodu, ne nějaké all inclusive?

Dost záleží na destinaci a co tam chcete dělat. I já jsem člověk, kterého baví sbalit batoh a na lodi mezi ostrovy řešit ubytování na daný den. A druhý den zase. Pokud jsem ale například letěla poznávat památky Egypta, ocenila jsem pěkný hotel v Hurghadě s all inclusive. Nemáte žádné starosti, je o vás postaráno a vy si můžete každý den naplánovat program a máte se kam vrátit. Nějaké to poležení na pláži se servisem mezi výlety určitě také neuškodí. Kromě toho každý cestovatel si jednou za čas rád odpočine a stráví několik dní třeba jen čtením knih a popíjením koktejlů na pláži, a pak jsou zájezdy all inclusive, které vám celé naplánuje cestovka, naprosto ideální. Všichni si zasloužíme občas nedělat vůbec nic a věnovat se jen sami sobě.

Máte nějakou oblíbenou cestovatelskou knihu, film, podcast, se kterými cestovat, alespoň v myšlenkách? Nebo se těšit?

Muž, který chtěl být šťastný je opravdu moc pěkná knížka. Když to řeknu hodně stručně, jde o rozmluvy jednoho turisty a léčitele na Bali. Člověk se poutavým příběhem dozví víc, než tuší. Pak mě jako ženu, co ráda chodí, dojímá film Divočina, klasikou je Sedm let v Tibetu. V dětství mě určitě ovlivnil animovaný seriál Willy Fog na cestě kolem světa, toho nesmím vynechat! Kdybych si ale mohla vybrat, cestuju raději naživo.

Poraďte tři bezpečné země, do kterých můžeme hned vyrazit?

Jestliže jste resortový typ, doporučuju Egypt, který je v tomto období u klientů každoročně nejoblíbenější. Cena zájezdu je buď ponížená o cenu testu nebo test hradí cestovní kancelář. Na Kanárských ostrovech se teď také ohřejete a pokocháte horami i oceánem a nemusíte mít žádný test. Pokud by se vám zachtělo do exotiky, bez vstupního testu na Covid vás přivítá Dominikánská republika.