Hory, město i wellness: Víkend na Liberecku

Hory, město i wellness: Víkend na Liberecku Zdroj: Klára Antošová

Úprava běžeckých tratí má v Jizerských horách nejdelší historii v republice, začalo se s ní již v roce 1984.
Přes 170 kilometrů tratí Jizerské magistrály, které lyžaři využívají každoročně zcela zdarma, je nejen v českých poměrech rarita.
Tu správnou relaxační atmosféru navodí již samotné prostředí ve stylu antických lázní.
V Hotelu Babylon Liberec si můžete wellness užít i v soukromí - v privátním Sauna klubu Afrikana.
Jedno z nejznámějších jizerskohorských rašelinišť, Na Čihadle, je chráněné od roku 1960. Nachází se v mělkém sedle (975 m) přesně na rozvodí Baltského a Severního moře, z rašeliniště vytéká jeden z přítoků Černého potoka a říčka Jedlová.
10
Fotogalerie

Pohodový víkend na Liberecku: Užijte si Jizerské hory, architekturu a wellness

Severočeský Liberec a jeho blízké okolí je pro mě oblíbený cíl jednodenních či víkendových výletů. Cesta z Prahy trvá hodinu a Liberecko toho nabízí opravdu mnoho. Mě osobně pokaždé znovu nadchnou liberecké architektonické skvosty, kouzelná zoologická, pohled na Ještěd a samozřejmě i nádherná příroda blízkých Jizerských hor.

Liberec bude bavit nejen milovníky historie a kultury, ale i sportovce, aktivní turisty a rozhodně i rodiny s dětmi. Zajít (nejen s dětmi) můžete třeba do první zoo v České republice, která byla založená v roce 1904 a chová přibližně 160 druhů zvířat ze všech kontinentů, mj. také takina čínského, pandu červenou, soba lesního, levharta sněžného nebo aru hyacintového. Zcela mimořádná je jejich kolekce horských kopytníků a dravých ptáků. Pokud máte zvídavé děti, určitě ocení návštěvu iQLANDIE, kde jsou stovky interaktivních exponátů, díky nimž se budou moci přesvědčit, že věda je zábava. A radost dětem určitě udělá i návštěva libereckého Dinoparku a nebo Aquaparku Babylon, který je ve stylu příběhů Julese Verna. Děti se tak rázem ocitnou v malebném přímořském městečku s vysokým majákem, ze kterého to je už jen pár kroků do tajuplného mořského světa pod vodní hladinou plného nejrůznějších mořských živočichů a korálů. 

TIP NA VIDEO: Relax v Pojizeří a Polabí. Objevte místní cyklotrasy, zámek a výborný street food

Ubytovat se můžete přímo v areálu, v luxusním Wellness Hotelu Babylon, jehož hosté mají vstup do aquaparku zahrnut v ceně ubytování po celou dobu pobytu. V Hotelu Babylon jsem byla ubytovaná již několikrát, protože jejich skvělá wellness zóna je pro mě po každém výletě dokonalou třešničkou na dortu. Wellness je bez přehánění na světové úrovni a přináší množství relaxačních možností pro dosažení harmonie těla i duše. Sauny ve stylu antických lázní, solné a bylinkové inhalace, whirlpooly, solný důl a další zážitky zajistí opravdu skvělý odpočinek a uvolnění.

Tu správnou relaxační atmosféru navodí již samotné prostředí ve stylu antických lázní.
Tu správnou relaxační atmosféru navodí již samotné prostředí ve stylu antických lázní. | Zdroj: Klára Antošová

Pro milovníky architektury

Pokud vás baví architektura, tak prohlídku města začněte na náměstí Dr. Edvarda Beneše, kde stojí novorenesanční radnice. Majestátní budova se objevila např. v seriálech Cirkus Humberto nebo My všichni školou povinní a je jednou z dominant města. Přímo v srdci města můžete obdivovat klasicistní exteriér libereckého zámku, ovšem zámecký komplex je běžně nepřístupný. Za návštěvu stojí nádherný park, kterým je zámek obklopený. K dalším pozoruhodným historickým stavbám patří nepochybně budova Spořitelny, Kavárna Pošta, Liebiegova vila, Oblastní galerie a vynechat byste neměli ani tajuplné liberecké podzemí. Vyhledávanou církevní památkou je kostel Nalezení sv. Kříže, který je významnou barokní památkou a poutním místem. 

Liberecká radnice patří k nejcennějším památkám ve městě. Honosná novorenesanční budova byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta F. Neumanna.
Liberecká radnice patří k nejcennějším památkám ve městě. Honosná novorenesanční budova byla postavena v roce 1893 podle projektu vídeňského architekta F. Neumanna. | Zdroj: Klára Antošová

Liberecká výšina

Atraktivním libereckým cílem je také Liberecká výšina – romantická rozhledna s restaurací v podobě středověkého hradu, která je po rekonstrukci od března 2022 opět otevřená. Rozhledna schovaná v lesích nad Lidovými sady vás uhrane svou démoničností i krásným výhledem, který si můžete vychutnat z 25 metrů vysoké pětiboké věže. Za zmínku stojí i její historie: V letech 1900–1901 byla vybudována velkopodnikatelem baronem Jindřichem z Liebiegu podle plánu norimberského mistra dómské huti, architekta prof. Josefa Schmitze. Vyhlídková věž byla zhotovena podle strážní věže starého hradu v Norimberku. Podobně jako u starého rytířského hradu nechybí hradní most, nádvoří, ve zdech pak pozorovatelny, střílny a ani 13 metrů hluboká studna s rumpálem.

Liberecká výšina je výletní areál s rozhlednou, restaurací a hotelem připomínající středověký hrad. Výška rozhledny je 25 metrů, vystoupáte tam po 107 schodech.
Liberecká výšina je výletní areál s rozhlednou, restaurací a hotelem připomínající středověký hrad. Výška rozhledny je 25 metrů, vystoupáte tam po 107 schodech. | Zdroj: Klára Antošová

Jizerkami na běžkách

Ale navštívit Liberecko a neudělat si aspoň jeden výlet do blízkých Jizerských hor, by byla chyba. Jizerky nabízejí bezpočet turistických tras, v zimě pak krásné běžkařské tratě. Na běžkách se můžete vydat po půvabné Jizerské lyžařské magistrále, jejíž značené tratě vedou nejen kolem zimních kiosků, kde lze nabrat potřebné síly, ale i kolem turisticky atraktivních míst. Výchozími body jsou Bedřichov (prostor lyžařského stadionu), Jablonec nad Nisou (sportovní areál Břízky), Oldřichov v Hájích (Na Pilách), Nové Město pod Smrkem (U Spálené hospody) a Martinské údolí poblíž Harrachova. Dvě trasy pak kopírují tzv. Jizerskou 50, jeden z nejproslulejších běžeckých závodů v ČR.

Úprava běžeckých tratí má v Jizerských horách nejdelší historii v republice, začalo se s ní již v roce 1984.
Úprava běžeckých tratí má v Jizerských horách nejdelší historii v republice, začalo se s ní již v roce 1984. | Zdroj: Klára Antošová

K jizerským mokřadům

Oblíbeným turistickým cílem jsou v Jizerských horách tajemná rašeliniště. V roce 2012 byla zařazena mezi mokřady mezinárodního významu pod názvem Horní Jizera. Proč jsou tak vzácná? Jsou přírodě nejbližšími a člověkem nejméně dotčenými částmi Jizerských hor, dochovalo se v nich množství vzácných rostlin a živočichů a dnes představují unikátní ostrůvky severské přírody ve střední Evropě. Jsou pamětí krajiny, ve svých vrstvách uchovávají pylová zrna rostlin po tisíce let své existence a lze z nich zjistit třeba to, že v minulosti zde po téměř 5000 let rostly lísky, ale i lípy nebo duby. Vypravte se například k rašeliništi Na Čihadle, které je lehce přístupné po upravené stezce. Na rašelinné jezírko, největší přirozenou vodní plochu v Jizerských horách, lze pohlédnout shora z dřevěné vyhlídky. Nejsnadněji je dostupné od horské chaty Smědava, kde je autobusová zastávka i možnost parkování. Přístup vede po tzv. Štolpišské lesní silnici po červené značce, kterou na rozcestí Na Kneipě vystřídá modrá a na rozcestí Čihadla krátce ještě žlutá. Trasa má necelé 4 kilometry. 

Jedno z nejznámějších jizerskohorských rašelinišť, Na Čihadle, je chráněné od roku 1960. Nachází se v mělkém sedle (975 m) přesně na rozvodí Baltského a Severního moře, z rašeliniště vytéká jeden z přítoků Černého potoka a říčka Jedlová.
Jedno z nejznámějších jizerskohorských rašelinišť, Na Čihadle, je chráněné od roku 1960. Nachází se v mělkém sedle (975 m) přesně na rozvodí Baltského a Severního moře, z rašeliniště vytéká jeden z přítoků Černého potoka a říčka Jedlová. | Zdroj: Klára Antošová

S rašeliništěm je spojována řada starých jizerských pověstí. Známá je ta o nehodném zvoníkovi z Hejnic, jehož hříchy kdysi umlčely tamní zvony. Zvony odčaroval až kat, který k čihadelskému močálu s velkou námahou přivlekl černého kohouta – zakletou duši zvoníka – a se zaříkadly ji vhodil do bezedné tůně. Bezednost Čihadel byla demonstrována jinou pověstí, podle níž do jednoho z jezírek kdysi spadla místnímu dřevaři sekera s monogramem a stejný nástroj po čase vylovili rybáři u jednoho rybníka ve Slezsku. Ve skutečnosti však dosahuje hloubka rašeliniště asi 4 metry.