.

.

.
.
.
.
.
25
Fotogalerie

Kam za teplem i během zimy? Osobitý Omán vás dostane

Když něco neznáme, míváme potřebu si to s něčím srovnat. V čem se Omán, perla arabského východu, liší třeba od Egypta nebo Tuniska? Sama jsem měla možnost se přesvědčit, že úplně ve všem!

Omán sousedí se Spojenými arabskými emiráty, Jemenem a Saúdskou Arábií. Je považován za nejbezpečnější zemi arabského světa, nezažijete tu obtěžování na ulici ani v obchodech, místní si dokonce často ani nezamykají auta. Ománci jsou přátelští a pohostinní a říká se, že nás při návštěvě jejich země nepovažují ani tak za turisty, jako spíše za své hosty.

TIP NA VIDEO: Jak vypadaly dovolené před rokem 1989?

Video placeholde

Na pobřeží Ománu najdete romantické liduprázdné laguny, skalnaté útesy i široké pláže. Severní břehy omývá Ománský záliv, jihovýchodní část pobřeží Arabské moře, známé bohatým výskytem delfínů, želv, velryb a také korálových útesů se spoustou barevných ryb. Byla by ale škoda strávit celý pobyt jen relaxací na pláži a šnorchlováním. Můžete vyrazit na treky do hor, výlety do pouště nebo na tradiční arabská tržiště (souky). Určitě nezapomeňte smlouvat, bez toho by totiž váš ománský zážitek nebyl kompletní!

Pár tipů na výlety:

  • Maskat (Muscat)

Hlavní město Ománu bylo vystavěno na tisíce let staré obchodní stezce a je domovem stovek mešit, paláců, pevností, muzeí a dalších památek. Oblíbeným cílem je například mešita sultána Kábúse, velké tržiště plné obchůdků nebo parfumerie Amouage, kde uvidíte, jak se luxusní a celosvětově oblíbené parfémy vyrábějí, a můžete je tu samozřejmě i vyzkoušet a zakoupit.

.
.

  • Salála (Salalah)

Stále se rozvíjející město Salála vám učaruje vůní kadidla a podobně jako v Maskatu sem můžete vyrazit poznávat památky i nakupovat. Oproti oblastem v okolí Ománského zálivu, kde teploty v létě běžně dosahují i 50 °C, tady v letních měsících panuje příjemná teplota a spadnou i nějaké srážky. Velkou měrou se na tom podílí jev zvaný charíf – monzun, díky kterému se celá oblast rozzáří pro Arábii netypickou zelení.

  • Wadis

Wadi Shab, Wadi Darbat a další kaňony s průzračně modrou vodou, vodopády a jeskyněmi patří mezi nejkrásnější místa v Ománu. Už po cestě k nim si užijete jízdu dramatickou krajinou a završíte ji pohádkovým koupáním v jezírku, kde vláha krmí okolní zeleň, palmy a na některých místech můžete spatřit i koupající se velbloudy.

.
.

  • Pláž Fazayah

Krásných a hlavně prázdných pláží je v Ománu hodně. Divoká Fazayah je dlouhá několik kilometrů a nám učarovala kontrastem jemného bílého písku a masivních hor v pozadí. Cestou sem jsme zastavili také u jeskyně a gejzírů Marneef a v průběhu půldenního putování jsme potkávali více velbloudů a jiných hospodářských zvířat než turistů.

Omán jsem měla už delší dobu na svém bucket listu, a když ho letos CK Blue Style přidala do portfolia, konečně jsem se rozhodla vyrazit. Do Ománu nyní létají s aerolinkami Salam Air, a to 2x týdně, v pátek a ve středu. Většinou cestuji na vlastní pěst, ale teď rozhodně nelituji, že jsem vyrazila s cestovkou, protože Blue Style nabízí nejen pobytové zájezdy, ale také okruh Ománem. „Během něho si užijete majestátní hory ze všech stran, úžasné západy slunce, budete potkávat velbloudy, odpočinete si na plážích, kterým se přezdívá klenoty Indického oceánu, a poznáte města Salalah, Muscat i typické ománské vesnice,“ říká tisková mluvčí CK Blue Style Ilona Topolová. Během naší týdenní cesty jsme toho zažili a viděli ještě o dost víc a užili jsme si hned několik hotelů. Poblíž města Salalah doporučuji například hotel Wyndham Garden Mirbat 5 a v severním Ománu některý z hotelů Shangri-La 5. A dál? Mrkněte, co vše Omán nabízí, a vyberte si svoje „nej“. Protože jak nám prozradila delegátka Jitka, do Ománu se zamilujete na druhý pohled: hned jak objevíte jeho přírodní krásy, které sahají ještě daleko za hranice resortů.

Marie Makovská doporučuje!
  • Pouštní safari

Adrenalinovou a fotogenickou atrakcí je jízda džípem v nekonečných písečných dunách. Po zážitku nás čekala tradiční ománská večeře, západ slunce a další dávka příběhů a zajímavostí z historie i současnosti, které jsme si od místních vždy rádi vyslechli.

.
.

  • Gastrospeciality a suvenýry

Národním nápojem Ománu je káva s kardamomem, arabsky „kahwa“. Pod tímto označením se tu ale setkáte s celým souborem pochutin (datle, fíky, tradiční sladké pečivo), kterými jsou vítáni hosté. Ománské speciality můžete střídat s indickými, které jsou tu velmi časté, ale najdete tu i jiné oblíbené kuchyně. Kamkoli vstoupíte, v obchodech i hotelích, ucítíte typickou vůni kadidla. Kadidlovníky zde jako v jedné z mála zemí rostou volně v přírodě. Kosmetika s kadidlem je proto skvělým suvenýrem, dále si můžete odvézt třeba výrobky ze stříbra, tradiční šperky a chandžary (ománské dýky), parfémy Amouage a další.

Článek vyšel v časopisu Dieta. Starší i aktuální čísla Diety si můžete koupit v on-line trafice iKiosek.cz.

.
.

Doporučujeme

Načíst další články