.

. Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové

Hotel Josefine
Cena za noc se pohybuje okolo 4000 tisíc.
Hotel Josefine jsem pro výlet s dcerou vybrala záměrně – abychom se ve Vídni trochu cítily jako princezny.
.
51
Fotogalerie

Kolotoče, dokonalé řízky a světové umění: Jak si užít Vídeň s dětmi?

Kde mají nejlepší zmrzlinu a díky čemu si vaše děti zamilují zámek Schönbrunn? Vídeň je především městem kultury, umění a skvělých čokoládových dortů. I když sem ale vyrazíte s (odrostlejšími) dětmi, z ničeho slevit nemusíte. Jen si zase trochu rozšíříte obzory i jinde – třeba v mořské zoo.

Moje dcera před pár dny oslavila 10. narozeniny a to mimo jiné znamená, že konečně dorostla do věku, kdy si s ní můžu začít užívat pořádně nadupané eurovíkendy (a ona si z nich třeba bude i něco pamatovat). Zprvu jsem zvažovala Paříž, nicméně při pohledu na aktuální nevyzpytatelnou situaci na letištích jsem si řekla, že Vídeň bude bezpečnější variantou.

TIP NA VIDEO: Jak bezpečně cestovat s dětmi?

Video placeholde

Na naši třídenní dámskou jízdu jsme vyrážely v neděli ráno Regiojetem z hlavního nádraží v Praze a po pěti a půl hodinách jízdy vystoupily na vídeňském Hauptbahnhofu. Brzy jsem však zjistila, že kromě zubního kartáčku jsem zapomněla přibalit ještě jednu nezbytnou věc: respirátory. Ve Vídni totiž stále platí povinnost mít v MHD zakrytá ústa. Doporučení číslo jedna proto zní – ať už jedete kamkoli, tuhle informaci si prověřte. Lístky na metro jsem kupovala tradičně v automatu. Zvažovala jsem i appku WienMobil, ale nepřesvědčily mě recenze uživatelů.

K ubytování ve Vídni jsem zvolila krásný butikový hotel Josefine v klidné ulici Esterházygasse, která se nachází jen několik desítek metrů od stanice metra Zieglergasse (U3) a je jednou z mnoha bočních ulic, jež lemují proslulou nákupní třídu Mariahilfer Straße. Záměrně jsem také vybrala hotel se snídaní v ceně, abych nemusela každé ráno hned po probuzení řešit, kde koupit něco na zub. A když už holčičí víkend ve Vídni, tak prosím ubytování, kde se budeme cítit jako princezny. Nutno říct, že čtyřhvězdičkový hotel Josefine tato očekávání naplnil bezezbytku a přitom za cenu, která si nezadá s průměrnou cenou ubytování na Amazing Places (konkrétní částku zjistíte ve fotogalerii).

Hotel Josefine jsem pro výlet s dcerou vybrala záměrně – abychom se ve Vídni trochu cítily jako princezny.
Hotel Josefine jsem pro výlet s dcerou vybrala záměrně – abychom se ve Vídni trochu cítily jako princezny. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové

Z prvního dne zbývalo jen odpoledne a večer, únavu z vlaku jsem také nechtěla podcenit, takže jsem naplánovala program v okolí hotelu. Hned po zmrzlině v Eis Greissler, což je takové rakouské Angelato, a po cappuccinu v espressu baru Kaffemik jsme zamířily do Haus des Meeres, jedenáctipatrového veřejného akvária, které se nachází v bývalé dělostřelecké věži postavené během druhé světové války.

TIP: Vstupenky do Haus des Meeres, ale i do veškerých galerií či zámků, doporučuji zakoupit předem online. Vyhnete se zbytečným frontám, které se v případě Haus des Meeres mohou protáhnout až na ulici, a předejdete tak dětskému rozladění.

Na vrcholu budovy si můžete užít úžasný panoramatický pohled na Vídeň a je zde také restaurace. Ideální je vyjet dvěma výtahy nejprve sem (i když je třeba obrnit se trpělivostí, neboť z nich neustále někdo vystupuje či přistupuje dovnitř) a poté sestupovat patro po patru dolů. Děti si zde užijí podmořské tvory a jiná exotická zvířata a oči jim otevře i výstava My a moře, která se věnuje následkům znečišťování vodních ploch.

Pohled na Vídeň z vyhlídkového patra Domu moře (Haus des Meeres)
Pohled na Vídeň z vyhlídkového patra Domu moře (Haus des Meeres) | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové

Zatímco obědy jsem se ve Vídni rozhodla řešit nějakou tou svačinou nebo dortem, hlavním jídlem se staly večeře. Po podmořské zoo jsme tedy zamířily do italského bistra SOTH.Kitchen, které mě zaujalo svým (zaslouženým!) hodnocením na Google (4,9). Také restaurace jsem ve Vídni vždy rezervovala dopředu přes webové stránky a vřele to doporučuji. S uchozenými a hladovými dětmi nechcete zažívat, že si někde nesednete nebo hledáte něco na blind.

Fronta na dort, chyba s řízkem

Jednou z nesporných ikon Vídně, kterou nechcete dětem zatajit, je samozřejmě celoroční zábavní park Prater, který nemusím dlouze představovat. Je to jeden z těch dospělých ústupků, které však vyváží následné návštěvy galerií a zámků. Výhodou je, že utrácíte jen za jednotlivé atrakce, nikoli za vstup do parku. Můžete zde tedy strávit jen tolik času, kolik chcete.

Po Prateru vedly naše kroky do Café Sacher – noblesní kavárny náležící hotelu Sacher, kde vám bude rezervace málo platná – stejně si stoupnete s ostatními do fronty. Na druhou stranu po chvíli usadí opravdu každého a vyhlášený čokoládový dort s porcí pravé šlehačky, který se ve Vídni peče už od roku 1832, za trochu čekání stojí. Denně jich prý servírují 500 až 600 kousků, před covidem i dvojnásobek. Vedle dortu je tu vyhlášený také Sacher štrúdl.

Žádný výlet do Vídně by nebyl kompletní bez tradičního Sacher dortu. My zamířily přímo do Sacher Café v hotelu Sacher. Denně jich prý zde servírují 500-600 kousků, před covidem to byl i dvojnásobek.
Žádný výlet do Vídně by nebyl kompletní bez tradičního Sacher dortu. My zamířily přímo do Sacher Café v hotelu Sacher. Denně jich prý zde servírují 500-600 kousků, před covidem to byl i dvojnásobek. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové

Při návštěvě Vídně jsem si vždycky přála vidět Hundertwasserhaus, nicméně se ukázalo, že si k němu musíme naplánovat cestu zvlášť. Nachází se mimo historické centrum v obvodu Landstraße a původně jako turistická atrakce ani neměl sloužit – šlo o bydlení pro sociálně slabší. Bytový dům je unikátní nejen svou barevnou fasádou a nepravidelnými liniemi, ale i těsným kontaktem se stromy, které jím „prorůstají“. Architekt, malíř a sochař Friedensreich Hundertwasser chtěl skrze stavbu, která vznikla v polovině 80. let, vštípit lidem radost.

Půlhodinovou svižnou procházkou jsme poté došly zpět do centra. Čekala nás večeře v restauraci Lugeck, což je sesterský podnik známějšího Figlmüllera, který sídlí v reprezentativní budově Regensburger Hof. Tentokrát tedy vyhlášený vídeňský řízek, u něhož nemusíte mít obavy, jestli bude dětem chutnat. Dcera si dala s hranolky, já s vídeňským bramborovým salátem. Číšník to popletl a donesl nám jen jednu porci řízků – která se nakonec ukázala jako zcela dostačující. Doporučuji udělat tuto „chybu“ také.

Restauraci Lugeck jsem si vybrala i díky této krásné budově Regensburger Hof, před níž stojí socha Johannese Gutenberga.
Restauraci Lugeck jsem si vybrala i díky této krásné budově Regensburger Hof, před níž stojí socha Johannese Gutenberga. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové

Následující den bylo deštivo, tedy ideální počasí na chození po galeriích či muzeích. Konkrétně u Albertiny je výhoda, že děti do 19 let neplatí žádné vstupné. Vy se tak nemusíte obávat, že jen vyhodíte peníze, když je to nebude bavit. A věřte, že občas nebude. Tradiční Albertina, kde jsem zvolila stálou výstavu Od impresionistů po Picassa byla plná návštěvníků, takže zmožená dcera většinu času proseděla na lavicích uprostřed s mobilem v ruce.

Umění a historie jako zábava

Mnohem zábavnější se ukázala být Albertina Modern, která až do 4. září hostí výstavu čínského umělce a aktivisty Aj Wej-weje. Velké a rozmanité umělecké objekty a instalace, jako je had vinoucí se u stropu, model čínského vězení nebo rozměrné obrazy postavené z kostiček lega, opravdu zaujaly. Vedle galerie se navíc nachází další fotogenická památka – kostel sv. Karla Boromejského s frontálním jezírkem, v němž se tato barokně klasicistní svatba romanticky odráží. Za fotku stojí i secesní stanice metra Karlsplatz architekta Otto Wagnera, kudy původně projížděly vlaky.

Děti bezesporu pobaví, že řada jeho děl je postavená z kostiček lega. Jako tento symbol draka.
Děti bezesporu pobaví, že řada jeho děl je postavená z kostiček lega. Jako tento symbol draka. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové

Protože jsem urputná matka, vedly naše další kroky do zámku Hofburg, kde se nachází Sisi Museum. Expozice je rozdělená na dvě části. Ta první se věnuje sbírkám jídelních sad císařovny Sisi a doporučuji vám proběhnout ji co nejrychleji: je tak rozsáhlá, že by vás umořila. Ta druhá již pojednává o životě Sisi a Františka Josefa I. na Hofburgu a jedná se o volnou prohlídku bohatě zdobených komnat, ke které dostanete i český překlad.

TIP: I když jsme toho stihly hodně, každý den jsme si našly čas na odpolední dvouhodinovou siestu na pokoji. Vídeň je nádherná a je toho zde opravdu hodně k navštívení, nemá ale smysl děti ani sebe uštvat.

Poslední dopoledne před odjezdem jsme se vydaly na zámek Schönbrunn. Opět jsem kupovala vstupenky online a tentokrát jsem místo tradiční zámecké prohlídky zvolila jen kombinaci přírodního labyrintu a Dětského muzea (ještě můžete přihodit zámeckou zoo, my už bychom ji nestihly). Dětské muzeum se ukázalo být největším hitem, protože nejde o nic jiného než velkou šatnu s kostýmy v habsburském stylu ve velikostech od 2 do 14 let, ve kterých se můžete vyfotit na trůně. Přišly jsme před jedenáctou a chvíli to tu měla dcera jen sama pro sebe. Musím říct, že tady jsem si užila i já – tu čirou radost a vděk za to, že tohle svému potomkovi můžu dopřát.

Dětské muzeum v paláci Schönbrunn čili velká hra na převlékanou v habsburském stylu. To nesmíte vynechat!
Dětské muzeum v paláci Schönbrunn čili velká hra na převlékanou v habsburském stylu. To nesmíte vynechat! | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové

Vídeň s dítětem: Náš výlet v obrazech

.
. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Hotel Josefine
Hotel Josefine | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Cena za noc se pohybuje okolo 4000 tisíc.
Cena za noc se pohybuje okolo 4000 tisíc. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Hotel Josefine jsem pro výlet s dcerou vybrala záměrně – abychom se ve Vídni trochu cítily jako princezny.
Hotel Josefine jsem pro výlet s dcerou vybrala záměrně – abychom se ve Vídni trochu cítily jako princezny. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
.
. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Pokoj 505 má výhled na protější balkon. Prý proslul tím, že tam žily dvě sestry, které se občas na tom balkóně svlékaly.
Pokoj 505 má výhled na protější balkon. Prý proslul tím, že tam žily dvě sestry, které se občas na tom balkóně svlékaly. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Haus des Meeres2
Haus des Meeres2 | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Haus des Meeres je devítipatrová mořská zoo plná akvárií s různými (nejen) vodními živočichy.
Haus des Meeres je devítipatrová mořská zoo plná akvárií s různými (nejen) vodními živočichy. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
.
. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Pohled na Vídeň z vyhlídkového patra Domu moře (Haus des Meeres)
Pohled na Vídeň z vyhlídkového patra Domu moře (Haus des Meeres) | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
.
. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Duhový přechod tolerance ve Vídni
Duhový přechod tolerance ve Vídni | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
V jednom z pater se nacházejí také různé vzdělávací instalace. Dětem názorně ukazují, co se děle s plasty, když se dostanou do načich vodních toků nebo jak dlouho různým materiálům trvá, než se rozloží.
V jednom z pater se nacházejí také různé vzdělávací instalace. Dětem názorně ukazují, co se děle s plasty, když se dostanou do načich vodních toků nebo jak dlouho různým materiálům trvá, než se rozloží. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
První restauraci jsem záměrně vybrala nedaleko hotelu – SOTH.Kitchen. Našla jsem ji čistě náhodou na Google mapách a zaujalo mě zejména hodnocení 4,9. Nelhalo.
První restauraci jsem záměrně vybrala nedaleko hotelu – SOTH.Kitchen. Našla jsem ji čistě náhodou na Google mapách a zaujalo mě zejména hodnocení 4,9. Nelhalo. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Kam ve Vídni na cappuccino? Nejvíc mě oslovilo Kaffee Fabrik a Stil Coffee v obvodu Mariahilf.
Kam ve Vídni na cappuccino? Nejvíc mě oslovilo Kaffee Fabrik a Stil Coffee v obvodu Mariahilf. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Nedaleko Stil Coffee se také nachází galerie Westlicht, která se specializuje na fotografie. Nemohla jsem si nechat ujít malou výstavu snímků módního fotografa Horsta P. Horsta.
Nedaleko Stil Coffee se také nachází galerie Westlicht, která se specializuje na fotografie. Nemohla jsem si nechat ujít malou výstavu snímků módního fotografa Horsta P. Horsta. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Nádherná katedrála Sv. Štěpána s proslulou „cik cak“ střechou. Určitě kolem ní nepůjdete jen jednou, náměstí Stephansplatz se totiž nechází v geografickém středu Vídně.
Nádherná katedrála Sv. Štěpána s proslulou „cik cak“ střechou. Určitě kolem ní nepůjdete jen jednou, náměstí Stephansplatz se totiž nechází v geografickém středu Vídně. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Je libo cappuccino do zmrzlinového kornoutku? Pak zajděte do Fenster Café, což vlastně ani není kavárna, jen espresso bar s výdejním okénkem. Alespoň v době, kdy jsme tam byly.
Je libo cappuccino do zmrzlinového kornoutku? Pak zajděte do Fenster Café, což vlastně ani není kavárna, jen espresso bar s výdejním okénkem. Alespoň v době, kdy jsme tam byly. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
.
. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Klasika z Prateru. Řetízkáč, co se tváří nevinně, ale ve skutečnosti se různě nahýbá. Uff!
Klasika z Prateru. Řetízkáč, co se tváří nevinně, ale ve skutečnosti se různě nahýbá. Uff! | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Na Prateru je fajn, že neplatíte vstupné, ale jen za jednotlivé atrakce, které si vyberete. Jinak je to klasická pouť se vším všudy.
Na Prateru je fajn, že neplatíte vstupné, ale jen za jednotlivé atrakce, které si vyberete. Jinak je to klasická pouť se vším všudy. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Žádný výlet do Vídně by nebyl kompletní bez tradičního Sacher dortu. My zamířily přímo do Sacher Café v hotelu Sacher. Denně jich prý zde servírují 500-600 kousků, před covidem to byl i dvojnásobek.
Žádný výlet do Vídně by nebyl kompletní bez tradičního Sacher dortu. My zamířily přímo do Sacher Café v hotelu Sacher. Denně jich prý zde servírují 500-600 kousků, před covidem to byl i dvojnásobek. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Hundertwasserhaus
Hundertwasserhaus | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Hundredwasserhaus – jedno z nejznámějších děl architekta, malíře a sochaře Friedensreicha Hundertwassera. Původně šlo o ubytování pro sociálně slabší, dnes je to lákavá turistická atrakce. Leží ovšem mimo jiné turistické trasy, takže si k němu musíte speciálně naplánovat cestu. Ale stojí to za to, tohle místo má „vibe“.
Hundredwasserhaus – jedno z nejznámějších děl architekta, malíře a sochaře Friedensreicha Hundertwassera. Původně šlo o ubytování pro sociálně slabší, dnes je to lákavá turistická atrakce. Leží ovšem mimo jiné turistické trasy, takže si k němu musíte speciálně naplánovat cestu. Ale stojí to za to, tohle místo má „vibe“. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Vídeňský řízek nesměl chybět! My jsme si vybrali restauraci Lugeck, což je sesterský podnik proslulejšího Figlmüllera.
Vídeňský řízek nesměl chybět! My jsme si vybrali restauraci Lugeck, což je sesterský podnik proslulejšího Figlmüllera. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Restauraci Lugeck jsem si vybrala i díky této krásné budově Regensburger Hof, před níž stojí socha Johannese Gutenberga.
Restauraci Lugeck jsem si vybrala i díky této krásné budově Regensburger Hof, před níž stojí socha Johannese Gutenberga. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Kostel svatého Karla Boromejského (Karlskirche) – jedna z nejfotogeničtějších památek Vídně. Stavba se totiž krásně odráží v jezírku, které se před ní rozprostírá.
Kostel svatého Karla Boromejského (Karlskirche) – jedna z nejfotogeničtějších památek Vídně. Stavba se totiž krásně odráží v jezírku, které se před ní rozprostírá. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
.
. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Z výstavy čínského umělce a aktivisty Aj Wej-wej, která do září probíhá v Albertině Modern.
Z výstavy čínského umělce a aktivisty Aj Wej-wej, která do září probíhá v Albertině Modern. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Děti bezesporu pobaví, že řada jeho děl je postavená z kostiček lega. Jako tento symbol draka.
Děti bezesporu pobaví, že řada jeho děl je postavená z kostiček lega. Jako tento symbol draka. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
.
. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
.
. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
.
. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
.
. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Claude Monet v Albertině.
Claude Monet v Albertině. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
.
. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
František Kupka v Albertině
František Kupka v Albertině | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
.
. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Picasso v Albertině.
Picasso v Albertině. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
V Hofburgu se mimo jiné nachází Španělská dvorní jízdárna se světoznámými lipicány. Do ní jsme nešly, ale měly jsme štěstí a spatřily koně, když je právě převáděli.
V Hofburgu se mimo jiné nachází Španělská dvorní jízdárna se světoznámými lipicány. Do ní jsme nešly, ale měly jsme štěstí a spatřily koně, když je právě převáděli. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
V zámku Hofburg se také nachází Sisi Museum.
V zámku Hofburg se také nachází Sisi Museum. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Sisi Museum – přímo v muzeu, které zahrnuje i zámecké komnaty, je zakázáno fotit
Sisi Museum – přímo v muzeu, které zahrnuje i zámecké komnaty, je zakázáno fotit | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
L'Amour du Pain – příjemné pekařství jen o ulici dál od našeho hotelu. Jinak nejvyhlášenějším ve Vídni je síť pekařství Joseph Brot.
L'Amour du Pain – příjemné pekařství jen o ulici dál od našeho hotelu. Jinak nejvyhlášenějším ve Vídni je síť pekařství Joseph Brot. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
V rámci rozmanitosti a protože jsme národnostně smíšená rodina, jsme zašli i do tradiční maďarské restaurace Ilona Stuberl.
V rámci rozmanitosti a protože jsme národnostně smíšená rodina, jsme zašli i do tradiční maďarské restaurace Ilona Stuberl. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Stephansplatz
Stephansplatz | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Průčelí katedrály sv. Štěpána
Průčelí katedrály sv. Štěpána | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Majestátní barokní zámek Schönbrunn má celkem 1441 pokojů, z toho 45 je možné navštívit. Bydlela zde Marie Terezie i císařovna Sisi.
Majestátní barokní zámek Schönbrunn má celkem 1441 pokojů, z toho 45 je možné navštívit. Bydlela zde Marie Terezie i císařovna Sisi. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Dětské muzeum v paláci Schönbrunn čili velká hra na převlékanou v habsburském stylu. To nesmíte vynechat!
Dětské muzeum v paláci Schönbrunn čili velká hra na převlékanou v habsburském stylu. To nesmíte vynechat! | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
K dispozici jsou šaty od 2 do 14 let pro kluky i pro holky, paruky i doplňky. A obléknou se i dospělí!
K dispozici jsou šaty od 2 do 14 let pro kluky i pro holky, paruky i doplňky. A obléknou se i dospělí! | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Neptunova kašna v Schönbrunnu. Nad ní se ještě tyčí Gloriet, památník vojákům monarchie. V areálu zámku najdete i přírodní labyrint nebo zoo, součástí obou je dětské hřiště.
Neptunova kašna v Schönbrunnu. Nad ní se ještě tyčí Gloriet, památník vojákům monarchie. V areálu zámku najdete i přírodní labyrint nebo zoo, součástí obou je dětské hřiště. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové
Stinné zákoutí v zahradách Schönbrunnu. Nechte si pár euro na zmrzlinu, v okolí je několik stánků vyhlášené Eis-Greissler.
Stinné zákoutí v zahradách Schönbrunnu. Nechte si pár euro na zmrzlinu, v okolí je několik stánků vyhlášené Eis-Greissler. | Zdroj: Archiv Ivony Horváth Souralové