Které česky psané newslettery se vyplatí odebírat?

Které česky psané newslettery se vyplatí odebírat? Zdroj: iStock.com

Tohle čtení stojí za to: České newslettery, které doporučujeme odebírat

redakce Ženy.cz

Před nějakou dobou se začalo mluvit o tom, že newslettery jsou nové podcasty. Zatím se to tak úplně neprokazuje, faktem ale je, že zájem o kvalitní čtení od konkrétních autorů, které pravidelně chodí do mailu, roste. Vybrali jsme několik českých newsletterů, k jejichž odběru se vyplatí přihlásit, neboť v nich najdete názory a postřehy, které stojí za čtení i zamyšlení.

Pod čarou

Seznam Zprávy jsou nekorunovaným newsletterovým králem českých médií. Lví podíl na tom má jejich tamní editor Matouš Hrdina. Tomu každou sobotu vychází víkendový newsletter Pod čarou, který shrnuje nejzajímavější aktuální kulturní a společenské trendy. Hrdina pracuje se zahraničními zdroji, výzkumy a studiemi a věci chytře zasazuje do kontextu: ze zajímavého úhlu pohledu rozebral například kauzu Depp vs. Heard. Bonusem je, že newsletter Pod čarou vychází i v audio formě.

The Overview Effect

Chcete mít přehled o tom, co se kde událo, mimo hlavní proud tradičních českých médií? Pak je právě vám určen newsletter Hany Martínkové The Overview Effect. Martínková ho posílá každé dva týdny v sobotu a shrnuje v něm to nejzajímavější a nejdůležitější, co se ve světě událo napříč všemi možnými tematickými okruhy od politiky až po kulturu. K tomu přidává tipy na to, co číst a co poslouchat. V newsletterech se také pravidelně objevují příspěvky hostujících autorů.

Pavlína Speaks

Pavlína Louženská proslula jako Holka z marketingu, influencerka a podcasterka, pravidelně ale píše také newslettery. Vycházejí na jejím webu Pavlína Speaks a autorka se v nich věnuje společenským tématům, módě i byznysu. Její osobní pohled občas působí trochu odtrženě od reality – nebo lépe, příliš omezeně její sociální bublinou, Louženská ve svých textech ale otevírá zajímavá témata a píše svižně a čtivě.

Pyré letter

Hana Němečková, na Twitteru známá jako pyré neovládneš, má od září 2019 na starosti rozvoj podcastů a newsletterů na Seznam Zprávách. Aby měla kde ventilovat to svoje, založila si svůj Pyré letter – občasník ve formě newsletteru, v němž reflektuje to, co zajímá ji. To většinou znamená jídlo, popkulturu – hudbu, seriály, reality show – a (sociálně) mediální rybníček.

Druhá směna

Jedním z nejnovějších newsletterů na české scéně, které stojí minimálně za nahlédnutí, je Druhá směna. Otevřeně levicový feministický magazín se skládá z esejů a rozhovorů, které vycházejí online a jsou distribuovány právě ve formě newsletteru. Tematicky se Druhá směna věnuje objasňování důležitých teoretických pojmů, texty ale pojednávají také o zásadních feministických tématech. Autorky často naráží na podobu obecné diskuze o těchto problémech i na takzvaný populární feminismus – obojí nahlížejí kriticky, s důkladným rozmyslem a z úhlu pohledu, který nemusí být vždy zcela zjevný.

Roztěkaný newsletter

Pokud si autorku Janu Patočkovou známou coby Pakočku pamatujete ještě z dob Vývařovny, pak pravděpodobně znáte její břitký smysl pro humor i schopnost trefně glosovat popkulturní fenomény i společenské dění. Pakočka aktuálně působí v Deníku N, kde jí každý týden vychází sloupek Punčák. Před Punčákem si ale založila profil na Substacku a pravidelně zde publikovala svůj Roztěkaný newsletter. Je otázka, jestli v něm bude i nadále pokračovat – poslední newsletter vyšel 11. května. Určitě ale stojí za to doufat, že ano!

Doporučujeme

Načíst další články