Zánět dutin
Ucpaný nos, bolesti hlavy, krku a horečka může být příznakem nejen obyčejné rýmy, ale i zánětu vedlejších dutin mezi nosem, očima, čelem a lícními kostmi. A právě zanícené sliznice mohou otéci a způsobit otok obličeje. Zánět je většinou způsoben viry, antibiotika proto na jeho léčbu nezabírají. Naordinujte si proto klid na lůžku, hodně tekutin a spreje na uvolnění nosních dutin.
Alergie
Otok obličeje se může vyskytnout také jako reakce na podráždění - může to být nevhodná kosmetika, ale i potraviny, pyl nebo léky. Pokud jste třeba zkoušeli nový krém, raději se mu vyhněte. Pokud nevíte, co by mohlo být příčinou, konzultujte své potíže s lékařem.
Cushingův syndrom
Při tomto onemocnění dochází k nadměrné tvorbě hormonu kortizol, který vzniká v nadledvinách. U nemocného se objevuje větší chuť k jídlu, čímž dochází k ukládání nadbytečného tuku a vzniku obezity. Tuk se ukládá především do oblasti břicha, krku a obličeje, ten mívá charakteristický měsícovitý tvar, končetiny nemocného zůstávají štíhlé. Kůže se stává náchylnější k různým infekcím a vznikají na ní fialově zbarvené strie.
Příušnice
Ačkoliv se většina z nás s příušnicemi setkala v dětském věku, výjimkou nejsou ani u dospělých. Kromě bolesti hlavy a svalů provází onemocnění horečka a často se přidává právě i oteklý obličej.
Štítná žláza
Štítná žláza v organismu ovlivňuje prakticky veškerý metabolismus. Produkuje dva hormony tyroxin a trijodtyronin. Pokud neprodukuje dostatečné množství hormonů, může se objevit slabost, únava, zvýšená citlivostí na chlad a také oteklý obličej, lámavé vlasy, nehty a suchá pokožkou hlavně na předloktí.
Růžovka (rosacea)
Rosacea je poměrně časté kožní onemocnění. Nejprve se se projevuje začervenáním a rozšířenými žilkami na obličeji, dále pak zánětlivými boláčky. Zčervenání je později bohužel i trvalé, při delším trvání dochází ke zvětšení mazových žláz. otoku obličeje a zhrubnutí kůže, na které vznikají hrbolaté až květákovité útvary (npříklad na nose). Léčba rozhodně patří do rukou dermatologa.