Šest důvodů, proč máte nateklý obličej

Jsou dny, kdy se člověk při pohledu do zrcadla nepoznává. Někdy je důvod oteklého obličeje celkem zřejmý, ať už to je probdělá noc nebo vytržený zub, a problém sám zmizí. Jindy může být signálem nějakého onemocnění. Jaké jsou nejčastější důvody nateklého obličeje?

Zánět dutin

Ucpaný nos, bolesti hlavy, krku a horečka může být příznakem nejen obyčejné rýmy, ale i zánětu vedlejších dutin mezi nosem, očima, čelem a lícními kostmi. A právě zanícené sliznice mohou otéci a způsobit otok obličeje. Zánět je většinou způsoben viry, antibiotika proto na jeho léčbu nezabírají. Naordinujte si proto klid na lůžku, hodně tekutin a spreje na uvolnění nosních dutin.

Alergie

Otok obličeje se může vyskytnout také jako reakce na podráždění - může to být nevhodná kosmetika, ale i potraviny, pyl nebo léky. Pokud jste třeba zkoušeli nový krém, raději se mu vyhněte. Pokud nevíte, co by mohlo být příčinou, konzultujte své potíže s lékařem.

Cushingův syndrom

Při tomto onemocnění dochází k nadměrné tvorbě hormonu kortizol, který vzniká v nadledvinách. U nemocného se objevuje větší chuť k jídlu, čímž dochází k ukládání nadbytečného tuku a vzniku obezity. Tuk se ukládá především do oblasti břicha, krku a obličeje, ten mívá charakteristický měsícovitý tvar, končetiny nemocného zůstávají štíhlé. Kůže se stává náchylnější k různým infekcím a vznikají na ní fialově zbarvené strie.

Příušnice

Ačkoliv se většina z nás s příušnicemi setkala v dětském věku, výjimkou nejsou ani u dospělých. Kromě bolesti hlavy a svalů provází onemocnění horečka a často se přidává právě i oteklý obličej.

Štítná žláza

Štítná žláza v organismu ovlivňuje prakticky veškerý metabolismus. Produkuje dva hormony tyroxin a trijodtyronin. Pokud neprodukuje dostatečné množství hormonů, může se objevit slabost, únava, zvýšená citlivostí na chlad a také oteklý obličej, lámavé vlasy, nehty a suchá pokožkou hlavně na předloktí.

Růžovka (rosacea)

Rosacea je poměrně časté kožní onemocnění. Nejprve se se projevuje začervenáním a rozšířenými žilkami na obličeji, dále pak zánětlivými boláčky. Zčervenání je později bohužel i trvalé, při delším trvání dochází ke zvětšení mazových žláz. otoku obličeje a zhrubnutí kůže, na které vznikají hrbolaté až květákovité útvary (npříklad na nose). Léčba rozhodně patří do rukou dermatologa.