.

. Zdroj: iStock

Polyamorie je založena hlavně na toleranci.
...
3
Fotogalerie

O čem se mlčí: Víc než malé množství lásky

Co když se najednou vzájemně miluje víc lidí než dva? A dokonce spolu obývají domácnost? Co všechno je podmínkou, aby takové soužití dobře fungovalo? Nejdůležitější je nemlčet, ale o všem mluvit! Přinášíme vám první z příběhů projektu časopisu Moje psychologie O čem se mlčí.

Video placeholde

Tento nový projekt přináší osobní a silné příběhy vás všech, kteří jste ochotni je s námi sdílet. A proč je projekt nazvaný zrovna O čem se mlčí? Protože spousta témat a problémů je stále tabu. Někdy pociťujeme strach, jindy stud, mnohdy zkrátka jen nevíme, jak na věc správně reagovat. Jedna z možností, jak se těchto zbytečných rozpaků zbavit a začít něco konkrétně řešit, je o tématu otevřeně mluvit. A jako první přichází na řadu téma polyamorie.

...
... | Zdroj: red

David, Daniel a Natálie. Trojice lidí, která spolu žije v jednom bytě. Na tom by nebylo ještě nic neobvyklého. Ale oni vzájemné nesdílejí pouze společné bydlení, ale vztahy jsou tam trochu propletenější. Žijí v polyamorii. Je možné milovat více lidí najednou? Mladá trojice je přesvědčena, že ano.

David se s Danielem seznámil, když hledal spolubydlení. "Původně jsem tedy spíš hledal ke spolubydlení holku. Jsem transsexuál a říkal jsem si, že holky jsou citlivější, a budou tak mít pro moji situaci i větší pochopení. Ale Dan mě překvapil a získal si mě svou otevřeností, takže jsem nabyl dojmu, že by to mohlo fungovat," popisuje začátky vztahu David, který se původně narodil jako žena, ale nyní postupuje hormonální terapii a má za sebou všechny chirurgické zásahy, kromě anatomické změny pohlavních orgánu. "Po měsíci společného bydlení jsme si začali rozumět víc a víc, zamilovali jsme se a došlo to tak daleko, že po pěti měsících jsme plánovali svatbu,“ doplňuje Daniel, který má bisexuální orientaci, jak došlo k tomu, že s Davidem uzavřeli i registrované partnerství a při obřadu nechyběli ani Danielovi rodiče. U těch i nějakou dobu bydleli.

„I když jsem byl vždy k rodičům otevřený, přesto mě vstřícným postojem překvapili. Nevlastní otec nebyl vždy tak tolerantní, dříve zastával spíš stereotypní myšlení o lidech jiné sexuální orientace. Navíc David trpí psychickými problémy a byl kvůli nim i hospitalizován na psychiatrii. Takže toho mohlo být najednou na ně dost. Ale když Davida poznali, okamžitě si o všem začali hledat informace a naprosto nás se vším všudy přijali,“ líčí Daniel. „Já ve vlastní rodině bohužel takovou podporu nenašel, pro vlastní matku jsem, jak řekla, velké zklamání. Vždy si přála dceru, ale já jsem transsexuál a nedokážu žít způsobem, který by si ona přála. Přerušil jsem s rodinou kontakty, odstěhoval jsem se do Prahy a úplně jsem změnil život,“ doplňuje David.

Třetí do hry

A jak do vztahu vstoupila Natálie, která patří také do LGBT komunity a jako lesbička dokáže navázat vztah s transsexuálním mužem? „S Davidem se známe už roky. Vždy se mi líbil a já jemu, ale nějak to nikdy nevyšlo,“ říká Natálie, která Davidovi pomohla právě při jeho hospitalizaci v Bohnicích. „Natálie mě tam neustále navštěvovala, povídala si se mnou a velmi jsme se sblížili. Cítil jsem, že vzniká něco víc než přátelství. Už předtím jsem ji s Danem seznámil, chtěl jsem, aby poznal moji nejlepší kamarádku. Nakonec jsme se ale do sebe zamilovali a já to taky tak Danielovi řekl,“ doplňuje David, jak došlo k tomu, že kromě vztahu s Danielem má vztah s Natálií. „Zpočátku tady žárlivost být mohla, ale člověk se s ní musí umět naučit pracovat, nebo spíš porozumět tomu, proč žárlí,“ vysvětluje Daniel, který má kromě Davida ještě přítelkyni, která je ve vztahu s dalším partnerem.

Aby to klapalo

Základní je ale jejich trojvztah. „Pro to, aby mohl fungovat, je nejdůležitější otevřenost, důvěra a komunikace. Se žárlivostí je to podle mě tak, že člověk má vlastně problém sám se sebou. Kombinuje se tam víc emocí včetně strachu ze ztráty toho druhého. Člověk by měl ale pochopit, že žárlivost je v něm samém, Že to je můj vlastní pocit, za který nemohl ostatní, ale já sám. Proč bych měl žárlit, když mám pozici jistou, protože se milujeme, a to, že ten člověk miluje ještě někoho dalšího, to přece není problém, "dodává Dan. "A souvisí to také se sebedůvěrou,“ doplňuje David a říká, že on sám taky žárlil na Danovu přítelkyni, protože si jako transsexuál proti ní nepřipadá pro Daniela stoprocentně perfektní. "Říkal jsem si, co bude, až Dan zjistí, že ona je třeba lepší než já a Dan mě kvůli ní opustí. To byla moje žárlivost. Ještě včera jsme si kvůli tomu s jeho přítelkyní telefonovali a vysvětlovali si své pocity a ona mě ujistila, že se není čeho bát. A že mě ta nejistota děsí, ale Danovi naprosto věřím. Navíc proč by jeho lásku ke mně mělo snižovat to, že má rád ještě někoho dalšího, "vysvětluje David.

Podobně se na to dívá i Natálie, která si ze začátku musela s Danem také řadu věcí vysvětlit. "Nakonec jsme ale zjistili, že si rozumíme, jsme pro polyvztah všichni otevření, a začalo to fungovat," popisuje trojvztah Natálie s tím, že jejich vztahy obohacuje i to, že si navzájem poskytují i něco, co ten druhý nemůže nebo neumí. To potvrzuje i Daniel. "David mi nikdy nedá to, co mi dá má přítelkyně, a já zase naopak Davidu neposkytnu to, co mu dává Natálie, takže se takhle navzájem doplňujeme, ale vše je postaveno na komunikaci a vzájemné důvěře."

Příběh Dana, Natálie a Davida je první ze série příběhů časopisu Moje psychologie O ČEM SE MLČÍ. Téma polyamorie se však netýká jen této trojice, proto si moderátorka Adéla Elbel pozvala do studia dva hosty, kteří mají k tématu co říct: psychologa Jiřího Procházku, který se zabývá netradičními vztahy, a Fronemu Lark, který v polyamorních vztazích žije řadu let. Celý článek a další skvělé čtení najdete v novém vydání časopisu Moje psychologie. Kupte si ho v naší on-line trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte, zítra už ho máte ve schránce. A doprava je zdarma.

.
. | Zdroj: Archiv Mojí psychologie

Doporučujeme

Načíst další články