Video placeholde

O čem se mlčí: Máte dluhy? Nepanikařte. Jde o peníze, ne o život, radí právnička

„Člověk v krizových situacích neuvažuje racionálně a nezvažuje všechna možná rizika. Je důležité mít okolo sebe blízké, se kterými mohu své obavy sdílet. Nepanikařte, vyhledejte pomoc, poraďte se, co dál a pořád mějte na paměti, že jde jen o peníze, ne o život,“ doporučuje Pavla Aschermannová, právnička a garantka programu Zadluženost RUBIKON Centra.

Můžou si lidé za to, že se dostanou do dluhů, jak se často říká, sami, nebo je to mýtus, který obvykle neplatí? 

Dlužníci si za své problémy mohou sami úplně stejně, jako si každý člověk může sám za starosti, které v životě má. Někdy ano, někdy ne a úplně nejčastěji ano i ne. Je to daleko složitější a dluhy nejsou jen nerozumná půjčka na dovolenou. Mnoho současných dlužníků vyrostlo v rodinách, které byly chudé a které se s exekucí potýkaly již před patnácti lety. Mnoho lidí se také do dluhů dostalo tak, že si vzhledem k velmi nízkým příjmům nezvládli udělat rezervu na horší časy, a když horší časy přišly, nebylo kde brát. Neúspěšné podnikání, nemoc, rozvod, ztráta zaměstnání jsou nejčastější faktory předlužení. A pak samozřejmě také malá finanční, právní a dluhová gramotnost. Tím bych se ovšem nezaklínala. I kdyby měli lidé s minimální mzdou lepší finanční gramotnost, do problémů se při krizi dostanou stejně. 

Uchylují se lidé k dalším půjčkám, aby spláceli staré dluhy? 

Lidé si nerozumně půjčují velmi často v krizových momentech života. Nejčastěji, když hrozí, že přijdou o bydlení. A ano, v takové situaci se uchylují k další půjčce, protože ztráta bydlení je pořád hrozbou. Samozřejmě jsou dlužníci, kteří si jednou vezmou nevýhodnou nebo obtížně splatitelnou půjčku a je to pro ně dostatečným poučením. To ovšem nejsou lidé v dluhových pastech a klienti našich poraden. Častější scénář je, že se dlouho snaží splácet půjčky jinými půjčkami, na chvilku to vždy přinese úlevu. A pak jsou lidé se závislostmi, kteří si půjčují bez myšlenky na to, že by peníze splatili. 

Co dělat, aby se člověk do dluhů a exekucí nedostal? 

Nejjistější je být bohatý. Pokud nejste, pak alespoň nebuďte na své starosti sami. Člověk v krizových situacích neuvažuje racionálně a nezvažuje všechna možná rizika. Je důležité mít okolo sebe blízké, se kterými mohu své obavy sdílet a kteří (i když mi nemohou pomoci finančně) mohou alespoň fungovat jako konzultanti mých dalších kroků. Pomáhá zvažovat rizika, informovat se o půjčkách, které chci uzavřít, mít více variant možností, vytvořit si rezervu a záložní plán a nepůjčovat si na to, co nepotřebuji. A když už se do potíží s dluhy dostanu, pak je (jako ostatně v každé situaci) důležité nepanikařit, vyhledat pomoc, poradit se, co dál, a pořád vědět, že jde jen o peníze, ne o život.

V roce 2021 bylo oproti roku 2020 zahájeno o 28 tisíc exekučních řízení více, což představuje meziroční nárůst 6,8 procenta (data Ministerstva spravedlnosti z okresních soudů). Přestože došlo i k meziročnímu poklesu počtu osob v exekuci, exekucí celkově přibylo. Oproti roku 2020 vzrostl i průměrný počet exekucí na osobu ze 6 na 6,4. Znamená to, že se u nás lidé opravdu snaží splácet dluhy. Ti, kteří se už do exekucí dostanou, se ale velmi těžko dostávají z dluhů ven. Buď proto, že s tak malým příjmem, který jim zbude po srážkách, už nejsou schopni hradit běžné výdaje, či proto, že naprosto rezignují a žijí mimo systém.

Exekuce v ČR v číslech

Dluhy a exekuce mají i další rozměr než pouze ekonomický. Jaký má vliv na psychiku a sociální vztahy dotčených lidí? 

Již několik let se mluví o tom, že oblasti, kde je nejvíce lidí s exekucemi, jsou také oblasti s nejmenší volební účastí a největším úspěchem antisystémových stran ve volbách. To znamená, že lidé, kteří mají exekuce, ze kterých se léta nemohou vymanit, nevěří ve stát, nedůvěřují státním institucím a nespolupracují s nimi, a buď již úplně rezignovali na svou občanskou roli, nebo se kloní k extrémismu. Děti rodičů s exekucemi se hůře učí a mají více absencí. To, že lidé s exekucemi pracují velmi často mimo legální trh práce, neznamená jen, že se do rozpočtu neodvádějí miliardy na zdravotním a sociálním pojištění, znamená to také, že tito lidé nejsou chráněni při úrazu, nemoci, proti nekalým praktikám „zaměstnavatelů“ a častěji se také sami dostanou do konfliktu se zákonem.

Co doporučit lidem, kteří se do soukolí dluhů a exekucí dostanou? Co by měli udělat jako první krok?

Částečně jsem již na tuto otázku odpověděla. První krok – přiznat si, že mám problém a že ho sama nezvládnu. Zjistit, jaké mám zdroje pomoci ve svém okolí. Nezbláznit se z toho a vědět, že jsou i jiné věci v životě důležité. Obrátit se na poradnu – tady pozor! Vždy je důležité rozlišovat mezi bezplatnými poradnami neziskových organizací a komerčním finančním poradenstvím, které mi z dluhů nepomůže.

Počet zadlužených lidí a lidí v exekuci v Česku roste závratným tempem. Jak se vyhnout dluhové pasti, jak se z ní dostat, když už jsem do ní spadl, a co dělat, skončím-li v exekuci? To v novém díle pořadu O čem se mlčí probral moderátor a terapeut Honza Vojtko s dluhovou poradkyní a sociální pracovnicí Barbarou Halířovou z Institutu prevence a řešení předlužení. Rozhovor si můžete pustit ve videu v úvodu článku.

O čem se mlčí: Topím se v dluzích! Jak z toho ven?

Co by se u nás mělo změnit, aby se tolik lidí nedostávalo do situace, kdy jim dluhy přerostou přes hlavu? 

Měli bychom víc přemýšlet nad včasnou pomocí. Pomoci člověku, který má jeden dluh, se kterým si neví rady, je daleko snazší a levnější než pomáhat někomu s dvaceti exekucemi. Měli bychom se také přestat bát o dluzích mluvit a zbavit se démonizace zadlužení. Člověk, který nezvládl své finance, nepropadl peklu, dostal se jen do nouze a potřebuje najít cestu ven. Velmi by pomohlo, kdybychom nastavili systém srážek ze mzdy tak, aby se lidem vyplatilo zůstat v legální práci. A zajistit to, aby lidé s dluhy nepřicházeli o bydlení, například jiným nastavením příspěvku na bydlení. Podpora chudých regionů, lepší vzdělání pro děti z vyloučených lokalit, dostupné sociální služby a osvěta – to všechno nám pomůže. A nejen se zadlužením.

Projekt O čem se mlčí vzniká ve spolupráci s časopisem Moje psychologie. Aktuální číslo s tématem Vyhořelé vztahy si můžete koupit v naší on-line trafice iKiosek.cz. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce. A doprava je zdarma!

Moje psychologie 05/22
Moje psychologie 05/22 | Zdroj: Profimedia.cz