Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie Zdroj: iStock.com

Strašák jménem inflace: Jak a do čeho investovat, když tomu nerozumíte?

Inflace v Česku je nejvyšší za posledních 30 let. Zdražují potraviny, zdražuje se benzin, zvyšují se nájmy a odložené peníze, které si poctivě střádáte, rychle ztrácejí na hodnotě. Kvůli tomu poslednímu se hodně mluví o investování jako o alespoň trochu jisté cestě k záchraně úspor. Že se v tom vůbec nevyznáte? Nelekejte se! Přinášíme několik rad a užitečných odkazů do začátku.

Inflace je slovo, kterému se v posledních měsících musíme učit rozumět, i když nechceme. Podle ČSÚ v dubnu zrychlila na 14,2 procenta a meziroční růst spotřebitelských cen v Česku je tak nejvyšší od roku 1993. Zdražují se hlavně potraviny a pohonné hmoty, rostou náklady na bydlení a peníze, které máte naspořené, rychle ztrácejí hodnotu. Co dělat? Nejlepší ochranou úspor jsou investice. „V bance je dobré mít uloženou jen takovou sumu peněz, kterou byste potřebovali v případě nenadálé opravy auta, nutnosti pořízení nové pračky nebo ztráty zaměstnání. Ostatní úspory je ideální zhodnotit investicemi,“ doporučuje Petr Golka, analytik ze společnosti Ronda Invest.

TIP NA VIDEO: Víte, co je to pasivní investování?

Na jednoduché vysvětlení celého procesu investování se zaměřuje projekt Investování pro holky. Investovat lze do dluhopisů, zlata, do pohledávek, zakoupení reklamní plochy, kterou budete dál pronajímat, nebo třeba půjčíte peníze známému, jenž vám bude garantovat určitý úrok a případně ještě půjčku jistit protihodnotou (například automobilem či podílem na nemovitosti). Investovat můžete také do umění, pokud tomu ale nerozumíte, je to risk. Relativně bezpečná je investice do nemovitostí: výhodou je, že nemusíte mít našetřeno tolik, abyste hned koupili byt či dům. Investovat lze i nepřímo, a sice do úvěru na nemovitosti. Hodně se mluví také o investování do kryptoměn, kterým se srozumitelně zabývá například iniciativa Holky v kryptu.

Sympatická česká online platforma pro investování je také Fondee.cz. Sami si určíte, jaká výše rizika je pro vás akceptovatelná, dostanete na výběr z několik pro vás vhodných portfolií, vy si vyberete a investujete. Investovat můžete libovolnou částku od 1000 Kč a v případě potřeby je možné investici prodat – peníze pak dostanete na účet.

Mnozí investiční poradci aktuálně říkají, že nejlepší, co můžete s penězi udělat, je investovat je do zážitků – jet na dovolenou, dopřát si dobré jídlo a pití, zaplatit si kvalitní terapii. Máte-li zahradu, moudré je také nakoupit ovocné stromy a pěstovat vlastní zeleninu. Bez legrace.

Desatero pro chytré investování

Svět investic se sice asi nikdy neobejde bez určité dávky rizika, existují však zásady, při jejichž dodržování můžete dosáhnout zajímavého výnosu. Zkuste se řídit pravidly, která sestavil analytik, zakladatel a obchodní ředitel investiční společnosti Golden Gate Pavel Ryba.

1. Práce je největší zdroj bohatství. Investujte proto do sebe. Zvyšujte si kvalifikaci, efektivitu a produktivitu. Zaměřte se na to, co nejlépe umíte a co můžete lehce ovlivnit.

2. Na investice si nikdy nepůjčujte. Investujte pouze peníze, které vám v rozpočtu zbývají navíc. Pokud by se investice nepovedla, lehce byste se mohli ocitnout v dluhové pasti.

3. Nenechte nikoho dělat rozhodnutí za vás. Jste to vy, kdo ponese případné ztráty. Proto ke svým investicím přistupujte nanejvýš zodpovědně. Ptejte se, ověřujte si, raďte se, ale konečné rozhodnutí musí být na vás.

4. Velké ztráty jen těžko získáte zpět. Buďte opatrní při velkých investičních rozhodnutích, která mohou být hazardem nejen s vaším, ale i s životem vašich blízkých. Vždy, když jste na pochybách, rozhodněte se pro bezpečí. To mohou představovat například státní dluhopisy, které mají výnosnost větší, než je míra inflace.

5. Nezaměňujte investice za spekulace. Zatímco spekulace cílí na krátkodobé zisky, investování je dlouhodobým procesem s jasnou strategií. Proto mějte plán a „horkým tipům“ na akcie či kryptoměny se raději vyhněte. Pokud si toužíte v životě trochu zariskovat, pak spekulujte pouze s penězi, o něž můžete přijít a které vám nebudou chybět.

6. Nikdy nedělejte něco, čemu nerozumíte. Není žádnou hanbou, když se vyhnete investici s tím, že jí nerozumíte. Složitá investice neznamená vyšší výnos. Naopak. Obecně platí, že čím je investice komplikovanější, tím představuje vyšší riziko ztráty. 

7. Peníze rozdělte do více stran. Investujte na několika frontách, klidně po menších částkách, ať snížíte případnou ztrátu. Variantou je mít část financí uložených mimo zemi, v níž žijete. Předejdete riziku znehodnocení domácí měny, přírodních katastrof nebo politické nestability. 

8. Nikdo neumí předpovědět, jak se bude trh vyvíjet. Ani ti nejlepší investoři nemají křišťálovou kouli, která by jim dokázala s jistotou našeptat tu nejlepší investici. Stejně tak se nemůžete spolehnout, že to, co bylo ziskové v minulosti, bude fungovat nadále. 

9. Daně se platit musí. To platí i u investic. Proto si dejte pozor na podezřelé strategie, které by se placení daní chtěly vyhnout. Nechcete se přece pohybovat za hranou zákona. Tím, jak jsou státy zadlužené, zefektivňuje finanční správa svoji práci. Riskovat vysoké pokuty, nebo dokonce vězení vám za žádné peníze nestojí. 

10. Užijte si část rozpočtu pro vlastní potěšení. V produktivním věku je namístě zabezpečit se na důchod. Přesto byste neměli zapomínat na radosti ze života a část rozpočtu investovat do sebe a svých koníčků. 

Mnozí investiční poradci aktuálně dokonce říkají, že investovat do zážitků je to nejlepší a nejjistější, co můžete ve stávající situaci s naspořenými penězi udělat. Vyrazte tedy na dovolenou, dopřávejte si dobré jídlo a pití, zaplaťte si kvalitní terapii. A máte-li zahradu, moudré je také nakoupit ovocné stromy a pěstovat vlastní zeleninu a další jedlé plodiny. Bez legrace.

Nemáte co investovat? Více tipů, jak efektivně spořit, a celý tento článek najdete v lednovém čísle časopisu Dieta. Koupit si ho můžete v naší on-line trafice iKiosek.cz. Dnes objednáte, zítra ho máte ve schránce. A doprava je zdarma!

Dieta 05/22
Dieta 05/22 | Zdroj: Anna Kovačič

Doporučujeme

Načíst další články