Nedostatek spánku vám vezme chuť na sex a přidá kila

Všichni známe hlášky „noc je mladá“, „spát můžeš v hrobě“ a podobně. Jenže bez dobrého spánku si života moc neužijete. Přečtěte si, co s námi dělá spánková deprivace. 

Pozor na srdce

Studie odborného žurnálu Sleep poukazuje na to, že přibližně čtvrtina lidí, kteří spí méně než šest hodin, má nějaký druh kardiovaskulární poruchy – ucpané tepny, abnormální nebo slabý tep atd. A co víc – experti z harvardské medicínské školy říkají, že ti, kteří chronicky spí méně než pět hodin, mají o patnáct procent větší šanci, že zemřou v kterémkoli věku na některou z civilizačních nemocí.

Tlak letí vzhůru

Člověk, který pravidelně spí méně než šest hodin, si zvyšuje krevní tlak pravděpodobně proto, že nespaní zvyšuje hladinu kortizolu, stresového hormonu. Pacientům s vysokým tlakem prokazatelně pomáhá více spánku.

Opilé reflexy

Zkuste 24 hodin nespat a vaše motorické a kognitivní výkony budou podobné, jako kdybyste v sobě měli pět drinků. Potřebujete restartovat systém? Vypijte středně silné kafe a dvacet minut si zdřímněte. Ve studii Loughboroughské univerzity to dělali vyčerpaní řidiči, když cítili známé varovné signály únavy.