Nedostatek spánku vám vezme chuť na sex a přidá kila

29. listopadu 2016 • 08:00
 • Nedostatek spánku vám vezme chuť na sex a přidá kila

  Všichni známe hlášky „noc je mladá“, „spát můžeš v hrobě“ a podobně. Jenže bez dobrého spánku si života moc neužijete. Přečtěte si, co s námi dělá spánková deprivace. 

  Pozor na srdce

  Studie odborného žurnálu Sleep poukazuje na to, že přibližně čtvrtina lidí, kteří spí méně než šest hodin, má nějaký druh kardiovaskulární poruchy – ucpané tepny, abnormální nebo slabý tep atd. A co víc – experti z harvardské medicínské školy říkají, že ti, kteří chronicky spí méně než pět hodin, mají o patnáct procent větší šanci, že zemřou v kterémkoli věku na některou z civilizačních nemocí.

  Tlak letí vzhůru

  Člověk, který pravidelně spí méně než šest hodin, si zvyšuje krevní tlak pravděpodobně proto, že nespaní zvyšuje hladinu kortizolu, stresového hormonu. Pacientům s vysokým tlakem prokazatelně pomáhá více spánku.

  Opilé reflexy

  Zkuste 24 hodin nespat a vaše motorické a kognitivní výkony budou podobné, jako kdybyste v sobě měli pět drinků. Potřebujete restartovat systém? Vypijte středně silné kafe a dvacet minut si zdřímněte. Ve studii Loughboroughské univerzity to dělali vyčerpaní řidiči, když cítili známé varovné signály únavy.

 • Oslabená slinivka

  Člověk spící méně než šest hodin má dvakrát větší pravděpodobnost, že se u něj rozvine cukrovka bez ohledu na věk nebo aktivity. Varovný prst se zdvihá ze studie Yaleské univerzity.

  Sbohem milostný živote 

  Za čtvrtinu všech sexuálních komplikací může nedostatek spánku – lidé jsou pak příliš unavení na to, aby měli sílu na partnerské hrátky.

  Žravka a pomalý metabolismus 

  Lidé, kteří spí obvykle kolem pěti hodin, mají nižší produkci leptinu, hormonu, který adaptuje organismus na hladovění, omezuje příjem potravy a zvyšuje energetický výdej. Alespoň tak vyznívá studie Wisconsinské univerzity. Je už dokázané, že pokud mozek čelí nedostatku spánku, neovládá správně funkce, které sledují hlad a sytost. Nespáči mají naopak vyšší hladinu ghrelinu (látky podporující pocit hladu).

 • Mozek v ohrožení

  Být vzhůru devatenáct hodin po tři dny v řadě může poškodit nebo zabít mozkové buňky – takové jsou výsledky výzkumu zvířat. Ale vědci věří, že u člověka je tomu také tak. Ještě horší je, že podobné výzkumy ukazují, že mozek beze spánku se nedokáže zbavit proteinového povlaku, který je zodpovědný za Alzheimerovu chorobu a demenci.

  Pneumatika v pase

  Ten, kdo toho mnoho nenaspí, má podle výzkumu Univerzity ve Stanfordu v průměru o 3,6 procenta vyšší BMI. Lidé spící jen kolem pěti hodin mají větší množství tělesného tuku. Pokud zamhouříte oči jen na čtyři hodiny, počítejte s tím, že následující den jako byste spotřebovali o 559 kalorií víc. Aspoň podle American Journal of Clinical Nutrition.

  Celkový projev nedostatku spánku

  Člověk je otupělý, zimomřivý, necítí se dobře, bolí ho svaly a hlava, je jako zpomalený film a špatně se soustředí. Nedostatek spánku nahrává nervové labilitě a depresím. Snižuje se obranyschopnost.

  Článek připravil časopis ForMEN.

Autor: David Nesnídal
Jdi na homepage Zpět na začátek

Horoskopy