Nedostatek spánku vám vezme chuť na sex a přidá kila
Všichni známe hlášky „noc je mladá“, „spát můžeš v hrobě“ a podobně. Jenže bez dobrého spánku si života moc neužijete. Přečtěte si, co s námi dělá spánková deprivace.
Pozor na srdce
Studie odborného žurnálu Sleep poukazuje na to, že přibližně čtvrtina lidí, kteří spí méně než šest hodin, má nějaký druh kardiovaskulární poruchy – ucpané tepny, abnormální nebo slabý tep atd. A co víc – experti z harvardské medicínské školy říkají, že ti, kteří chronicky spí méně než pět hodin, mají o patnáct procent větší šanci, že zemřou v kterémkoli věku na některou z civilizačních nemocí.
Tlak letí vzhůru
Člověk, který pravidelně spí méně než šest hodin, si zvyšuje krevní tlak pravděpodobně proto, že nespaní zvyšuje hladinu kortizolu, stresového hormonu. Pacientům s vysokým tlakem prokazatelně pomáhá více spánku.
Opilé reflexy
Zkuste 24 hodin nespat a vaše motorické a kognitivní výkony budou podobné, jako kdybyste v sobě měli pět drinků. Potřebujete restartovat systém? Vypijte středně silné kafe a dvacet minut si zdřímněte. Ve studii Loughboroughské univerzity to dělali vyčerpaní řidiči, když cítili známé varovné signály únavy.
Oslabená slinivka
Člověk spící méně než šest hodin má dvakrát větší pravděpodobnost, že se u něj rozvine cukrovka bez ohledu na věk nebo aktivity. Varovný prst se zdvihá ze studie Yaleské univerzity.
Sbohem milostný živote
Za čtvrtinu všech sexuálních komplikací může nedostatek spánku – lidé jsou pak příliš unavení na to, aby měli sílu na partnerské hrátky.
Žravka a pomalý metabolismus
Lidé, kteří spí obvykle kolem pěti hodin, mají nižší produkci leptinu, hormonu, který adaptuje organismus na hladovění, omezuje příjem potravy a zvyšuje energetický výdej. Alespoň tak vyznívá studie Wisconsinské univerzity. Je už dokázané, že pokud mozek čelí nedostatku spánku, neovládá správně funkce, které sledují hlad a sytost. Nespáči mají naopak vyšší hladinu ghrelinu (látky podporující pocit hladu).
Mozek v ohrožení
Být vzhůru devatenáct hodin po tři dny v řadě může poškodit nebo zabít mozkové buňky – takové jsou výsledky výzkumu zvířat. Ale vědci věří, že u člověka je tomu také tak. Ještě horší je, že podobné výzkumy ukazují, že mozek beze spánku se nedokáže zbavit proteinového povlaku, který je zodpovědný za Alzheimerovu chorobu a demenci.
Pneumatika v pase
Ten, kdo toho mnoho nenaspí, má podle výzkumu Univerzity ve Stanfordu v průměru o 3,6 procenta vyšší BMI. Lidé spící jen kolem pěti hodin mají větší množství tělesného tuku. Pokud zamhouříte oči jen na čtyři hodiny, počítejte s tím, že následující den jako byste spotřebovali o 559 kalorií víc. Aspoň podle American Journal of Clinical Nutrition.
Celkový projev nedostatku spánku
Člověk je otupělý, zimomřivý, necítí se dobře, bolí ho svaly a hlava, je jako zpomalený film a špatně se soustředí. Nedostatek spánku nahrává nervové labilitě a depresím. Snižuje se obranyschopnost.
Článek připravil časopis ForMEN.