Pozor na spánkovou deprivaci

Pozor na spánkovou deprivaci Zdroj: Shutterstock

Nedostatek spánku vám vezme chuť na sex a přidá kila

Všichni známe hlášky „noc je mladá“, „spát můžeš v hrobě“ a podobně. Jenže bez dobrého spánku si života moc neužijete. Přečtěte si, co s námi dělá spánková deprivace. 

Pozor na srdce

Studie odborného žurnálu Sleep poukazuje na to, že přibližně čtvrtina lidí, kteří spí méně než šest hodin, má nějaký druh kardiovaskulární poruchy – ucpané tepny, abnormální nebo slabý tep atd. A co víc – experti z harvardské medicínské školy říkají, že ti, kteří chronicky spí méně než pět hodin, mají o patnáct procent větší šanci, že zemřou v kterémkoli věku na některou z civilizačních nemocí.

Tlak letí vzhůru

Člověk, který pravidelně spí méně než šest hodin, si zvyšuje krevní tlak pravděpodobně proto, že nespaní zvyšuje hladinu kortizolu, stresového hormonu. Pacientům s vysokým tlakem prokazatelně pomáhá více spánku.

Opilé reflexy

Zkuste 24 hodin nespat a vaše motorické a kognitivní výkony budou podobné, jako kdybyste v sobě měli pět drinků. Potřebujete restartovat systém? Vypijte středně silné kafe a dvacet minut si zdřímněte. Ve studii Loughboroughské univerzity to dělali vyčerpaní řidiči, když cítili známé varovné signály únavy.

Pokračování 2 / 3

Oslabená slinivka

Člověk spící méně než šest hodin má dvakrát větší pravděpodobnost, že se u něj rozvine cukrovka bez ohledu na věk nebo aktivity. Varovný prst se zdvihá ze studie Yaleské univerzity.

Sbohem milostný živote

Za čtvrtinu všech sexuálních komplikací může nedostatek spánku – lidé jsou pak příliš unavení na to, aby měli sílu na partnerské hrátky.

Žravka a pomalý metabolismus

Lidé, kteří spí obvykle kolem pěti hodin, mají nižší produkci leptinu, hormonu, který adaptuje organismus na hladovění, omezuje příjem potravy a zvyšuje energetický výdej. Alespoň tak vyznívá studie Wisconsinské univerzity. Je už dokázané, že pokud mozek čelí nedostatku spánku, neovládá správně funkce, které sledují hlad a sytost. Nespáči mají naopak vyšší hladinu ghrelinu (látky podporující pocit hladu).

Pokračování 3 / 3

Mozek v ohrožení

Být vzhůru devatenáct hodin po tři dny v řadě může poškodit nebo zabít mozkové buňky – takové jsou výsledky výzkumu zvířat. Ale vědci věří, že u člověka je tomu také tak. Ještě horší je, že podobné výzkumy ukazují, že mozek beze spánku se nedokáže zbavit proteinového povlaku, který je zodpovědný za Alzheimerovu chorobu a demenci.

Pneumatika v pase

Ten, kdo toho mnoho nenaspí, má podle výzkumu Univerzity ve Stanfordu v průměru o 3,6 procenta vyšší BMI. Lidé spící jen kolem pěti hodin mají větší množství tělesného tuku. Pokud zamhouříte oči jen na čtyři hodiny, počítejte s tím, že následující den jako byste spotřebovali o 559 kalorií víc. Aspoň podle American Journal of Clinical Nutrition.

Celkový projev nedostatku spánku

Člověk je otupělý, zimomřivý, necítí se dobře, bolí ho svaly a hlava, je jako zpomalený film a špatně se soustředí. Nedostatek spánku nahrává nervové labilitě a depresím. Snižuje se obranyschopnost.

Článek připravil časopis ForMEN.

Doporučujeme

Načíst další články