Jenny Packham: Návrhářka, která obléká Kate (nejen) po porodu

Poprvé, podruhé a i potřetí se vévodkyně Kate ukázala po porodu v šatech britské návrhářky Jenny Packham. Proč právě tato značka a které slavné dámy ji rovněž milují?

V roce 2013 to byly šeříkově modré puntíkaté šaty, ve kterých Kate omráčila svět už pár hodin po porodu prince George. Měly evokovat Dianin model z roku 1982, kdy šla z porodnice domů s malým Williamem, a nám tehdy poprvé došlo, že vévodkyně z Cambridge posunula nároky na vzhled i kondici novopečené matky až nepříjemně vysoko.

O dva roky později, s princeznou Charlotte, to byly bílé šaty ozdobené na ramenou a hrudi potiskem žlutých květů (opravdu úctyhodný model, když uvážíme, že Kate byla opět jen pár hodin po porodu). A do třetice v pondělí 23. dubna 2018 přišel na svět třetí potomek královského páru. Celý svět čekal, v jakých šatech se Kate ukáže tentokrát. Na jedno se dalo ale vsadit: S největší pravděpodobností to budou opět šaty Jenny Packham. A opravdu, do třetice to byly červené šaty s bílým krajkovým límečkem.

Šaty pro Samanthu Jones

Britská návrhářka, která svou značku založila přesně před třiceti lety, kdy jí bylo pouhých třiadvacet let, ani nemohla tušit, jak slavnou klientelu jednou bude mít. Kromě vévodkyně Kate, která jí dělá asi největší reklamu, obléká i celebrity od Lady Gagy po Helen Mirren, Angelinu Jolie, Taylor Swift, Jennifer Aniston, Kate Winslet, Blake Lively nebo Adele nevyjímaje.

Současně vytvářela i kostým pro Emmu Watson a její Hermionu v Harrym Potterovi nebo pro Bond Girls ve filmech Dnes neumírej a Casino Royal. Pravidelně také spolupracovala se stylistkou Sexu ve městě Patricií Fields –její modely jsme mohli vidět nejčastěji na Kim Cattrall.

Vše, co se třpytí

Pro vévodkyni Kate ale nenavrhuje Packham jen „poporodní šaty“, často ji můžeme vidět také ve velké večerní z dílny této návrhářky. A bývají to opravdu nejkrásnější šaty, které Kate obléká. „Miluju syté barvy, texturu látek, potisky, výšivky a lesk. Opravdu, cokoli se třpytí nebo leskne, jdu po tom jako straka,“ říká návrhářka, jejíž modely vynikají bezprostřední ženskostí. Proto také před dvanácti lety začala navrhovat i překrásné svatební šaty.

Ona sama získala vztah k módě skrze maminku, která sice pracovala jako sekretářka v právnické kanceláři, ale často doma něco tvořila, malovala, sochala nebo šila. „Zajímalo by mě, kam by to dotáhla, kdyby jako já chodila na uměleckou školu,“ uvažuje v rozhovoru pro Telegraph Jenny, která studovala na Southampton Art College a posléze na londýnské St. Martins. Zde poznala nejen krásu blyštivých kamínků a krystalků, ale i svého budoucího muže.

Cesta na vrchol

Jenny Packham vlastně vede rodinnou firmu, protože do podnikání se pustila před třiceti lety se svým partnerem Matthewem Andersonem, který zastává fuknci výkonného ředitele. Dnes spolu mají dvě dospělé dcery a pracují v dvoupatrovém ateliéru v severní části Londýna. Svou značku přitom zakládali v malinkém bytě poblíž Portobello Road. V první kolekci představila Jenny tutu sukně s potisky – psal se rok 1988 a mladá návrhářka už tehdy věděla, že nechce tvořit oblečení pro běžné nošení. Cesta na vrchol však rozhodně nebyla rychlá a přímá.

Zlom nastal až v roce 2000, kdy se do módy dostaly flitry a jiné třpytivé aplikace. O dva roky později také Jenny s Matthewem uspořádali první módní přehlídku. Tisk nad ní příliš nejásal, ale celebrity zdobné šaty Jenny Packham upoutaly. Mezi první slavné zákaznice patřily Liz Hurley, Mariah Carey nebo Cindy Crawford. Odtud už byl jen krůček k vévodkyni Kate, která potřebuje v podstatě neustálý přísun „šatů, jež nejsou na běžné nošení“.

Sama Jenny přitom naplňuje pořekadlo o kovářovic kobyle – nejčastěji nosí jednoduché kousky v univerzálních odstínech černé a šedé. „Pro sebe skoro vůbec nenavrhuju. Bohatě mi stačí být tímhle vším obklopená,“ říká.

Podívejte se do fotogalerie na nejkrásnější šaty Jenny Packham, které vévodkyně Kate oblékla.