Orgasmus? Předstírat v posteli se ženám nevyplácí, říká sexuolog Weiss

Je to zhruba deset let, točila jsem sběrný dokument o prostitutkách. Obzvlášť s jednou jsem se spřátelila. Po mnoha týdnech, hodně po půlnoci a po několikáté sklence vína jsem konečně sebrala odvahu a zeptala se, jestli mi ze své profesionální dráhy může prozradit nějaké tajemství... 

Byla jsem v očekávání věcí velkých. Verunka se tenkrát zamyslela a řekla mi:

"Muži opravdu moc rádi souloží a hodně z nich to má rádo zezadu, ale fakt si v takové chvíli musíš dát pozor, aby ti neukradli peněženku."

Tehdy jsem pochopila, že se všichni díváme na věc ze svého úhlu pohledu a obecné rady a třeskutá tajemství neexistují. Navíc, podle slov psychologa a sexuologa, profesora Petra Weisse, neexistuje lidské počínání tak neměnné a málo podléhající modernizaci lidstva, jako je sex.

Jednoduše řečeno: dožíváme se vyššího věku a chceme se fyzicky kvalitně milovat déle, než nám dovolí naše těla.

Mluvil jste o historické neměnnosti lidské sexuality. O naší genetické jeskynnosti. Opravdu nejsou ve vašem oboru a našich životech žádné novinky?

Jedna by tu byla. Ještě před sto lety naši předci neuvažovali o seskoku padákem, stejně jako neuvažovali o kvalitě sexu.

Jeden pohled na tuhle novinku je přísně biologický. Pokles chuti na sex s věkem souvisí u mužů s poklesem hladiny testosteronu a u žen se změnou hormonálních poměrů a ztrátou plodnosti. Příroda nevymyslela původně sex pro zábavu.

Biologicky jsme stále jeskynní lidé přesazení k počítačům. Naše genetická informace nám říká, že máme za úkol potomky dovést do dospělosti a neslyší a nevidí, že dnes to dokážeme, i když dítě přivedeme na svět v pětačtyřiceti. Ještě před pár stovkami let byli naši předkové touhle dobou pravděpodobně na sklonku života nebo mrtví.

Co s tím, když jsme dnes tak zatraceně živí…

Máme tu taky pohled optimistický, který říká, že chuť milovat se přímo souvisí s duševní a fyzickou pohodou jedince. O věku nic. Dokonce i výzkumy mezi lidmi 65 plus říkají, že mají-li partnera, čtyři pětiny z nich se pravidelně milují.

Navíc existují prostředky, kterými lze prodloužit – neříkejme tomu hned přehnaně sexuální mládí – sexuální střední věk. Hormonální substituci, která prodlouží sexuální apetenci, tedy chuť se milovat.

U mužů pokles chtění souvisí přímo s poklesem testosteronu, u žen přímá úměra poklesu chuti a poklesu estrogenu neexistuje. Substitucí u žen lze ale prodloužit období nástupu klimakteria. I když, pro některé ženy je právě klimakterium sexuálním požehnáním…