.

. Zdroj: iStock.com

Ničí vám žárlivost vztah? Tak se ji naučte zvládat

Trocha žárlivosti se vyskytuje v každém vztahu, zejména jestliže cítíte k druhému silné emoce. Dodává mu trochu vzrušení. Jenže čeho je příliš, toho je moc a velká míra žárlivosti vztah zabíjí víc, než posiluje. Co dělat, když žárlíte a nechcete? Víte, kde se vaše žárlivost bere?

Každý z nás si přeje zdravé intimní vztahy a žárlivost je často ta, která v nich způsobuje trhlinu. Fungující vztah, který je založený na důvěře, je jako záchranný člun, který nás drží nad vodou, ale když do něj uděláme trhlinu, rychle se potápí. Nikdo se v něm necítí dobře ani bezpečně a raději z něj prchá. Kdo zažil vztah plný žárlivosti, ví, že dlouho to vydržet nejde a může přijít k psychické i fyzické újmě. Jste-li to naopak vy, kdo má s žárlivostí problém, zkuste nad tím, co se ve vás děje, chvíli popřemýšlet. Odborníci radí se na svou žárlivost podívat těmito způsoby.

Přiznejte si, že žárlíte

Není možné problém vyřešit, pokud jej odmítnete uznat. Spíše než předstírat, že nežárlíte nebo s žárlivostí nemáte problém, buďte upřímní. Jak se cítíte ve vztahu kvůli svým nejistotám a jak poškozují váš vztah? Může být obtížné uznat problémy, které vaše žárlivost způsobuje, ale přiznat si je, to je první krok k nápravě. Klidně si nahlas řekněte: Ano, mám problém se žárlivostí, ale chci to změnit.

Odhalte, co vám žárlivost říká

Dle psychoterapeuta a vztahového kouče Mosche Ratsona bychom na svou žárlivost měli nahlížet spíše ne jako na problém, ale jako na řešení. „Žárlivost (nebo jakýkoli jiný problém ve vztahu) je okénkem příležitosti jak poznat, co se děje, a vše vylepšit. Místo absolutního násilného ukončení žárlivého chování se snažte nejprve pochopit své chování. Jaký problém se pokoušíte vyřešit žárlivostí? Pokud žárlíte, protože váš partner narušil důvěru mezi vámi, je to skutečný problém. Pokud promítáte své nejistoty do svého partnera, jsou to vaše nejistoty, které vyžadují pozornost. Pokud žárlíte na úspěchy svého partnera, možná mezi vámi existuje nezdravý prvek konkurence, který je třeba odstranit. Ať už je příčina jakákoli, podíváte-li se na žárlivost jako na „řešení“, pomůžete vám najít skutečný problém.“

Vyjmenujte své nejistoty

Jestliže chcete přestat být žárlivou přítelkyní či přítelem, začněte pohledem do sebe. Jaké nejistoty způsobují vaši žárlivost? Jste nejistí kvůli svému perfekcionismu? Srovnáváte se s ostatními? Udělejte si seznam, nikoliv hanby, ale vnímejte ho jako seznam cesty ke zlepšení. Kouč osobního rozvoje, Tony Robbins, doporučuje s tímto seznamem dále pracovat a najít tzv. protijed na své nejistoty. „Pokud žijete ve stínu názorů a chování bývalého partnera, vytvořte seznam všech vlastností, které na vás nový partner miluje. Pokud se neustále porovnáváte s celebritami, přestaňte je alespoň na týden na Instagramu sledovat. Tím, že se oprostíte pocitů méněcennosti, budete mít možnost rozvinout sebevědomí, které je potřebné k překonání žárlivosti.“

Uklidněte se a zůstaňte zranitelní

Milovat znamená být zranitelný. Jak říká americký spisovatel George R. R. Martin: „Čím více lidí máte rádi, tím slabší jste.“ Milovat znamená otevřít své srdce partnerovi, důvěřovat všemu, co přijde, a zůstat v klidu. Ano, není to snadné, ale musíte být ochotni přijmout to, co je mimo vaši kontrolu, a důvěřovat sobě, abyste se vypořádali s neznámým. Pamatujte, že jste ve vztahu, protože jste se rozhodli milovat. Je to volba, která s láskou přichází, a vy byste měli přijímat rizika bez jakýchkoli výčitek nebo žárlivosti.

Oceňte se

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé žárlí, je to, že mají problémy s nízkou sebeúctou a nejistotou. Mají sklon si myslet, že nejsou dost dobří a že si to brzy jejich partner uvědomí a kvůli tomu si najde někoho jiného. Měli byste znát důvod, proč vás má partner rád a proč je s vámi. Pokud toto potvrzení nebo uznání potřebujete, neváhejte ho o to požádat. A až příště zase začnete žárlit, vzpomeňte si na to, co vám partner říkal, proč vás má rád. Klidně si to někam zapište či nahrajte a v době žárlivosti si to připomeňte.

Najděte zdroj vaší nejistoty

Jestliže chcete přestat žárlit, musíte většinou uzdravit rány minulosti. Lidé mají tendenci jednat žárlivě kvůli předchozím vztahům. Možná jste už byli zraněni a někdo vás podváděl, ale teď se musíte dostat za svou minulost a uvědomit si, že máte nový vztah. Osoba, se kterou jste, není vaším bývalým partnerem. „Porozumění kořenům, spouštěčům a důvodům vaší žárlivosti je důležitou součástí osobního růstu a udržování zdravého vztahu. Kdykoli začnete cítit žárlivost, vynaložte vědomé úsilí na uzdravení starých ran. Nenechte minulost ovládat vaši přítomnost a budoucnost,“ nabádá doktor Ratson.

Buďte ke svému partnerovi upřímní

Pokud bojujete se žárlivostí, váš partner si toho pravděpodobně už všiml. A možná právě k vašemu problému přispívá. „Tím, že si o problému otevřeně promluvíte a procvičíte účinnou komunikaci, ukazujete, že jste si vědomi svého problému a zároveň dáváte vašemu partnerovi příležitost upravit chování a dáváte mu možnost být vám oporou při zvládání žárlivosti. Vyhnete se tak zbytečným hádkám,“ doporučuje o problémech ve vztahu mluvit kouč Tony Robbins. Pokud vám váš partner nelže či vás opravdu nepodvádí, můžete se svou žárlivostí něco dělat. Začít můžete péčí o sebe a vylepšovat své fyzické, emoční a duševní zdraví, které zákeřnou žárlivost nahradí.