Ničí nám technologie milostný život?

Téměř polovina z nás prý během sexu myslí na to, že by se ráda podívala na telefon. Zničí blikající displeje naše vztahy? 

Na psaní tohoto článku jsem se mimořádně těšila. Týká se totiž většiny z nás, ale málokdo si svou závislost chce přiznat. Pojďme tedy k sobě být upřímní a podívat se na to, co se může stát, když pozornost, kterou věnujeme smartphonům, tabletům či notebookům začneme směrovat svým blízkým.

Mám za sebou docela náročný den a nechce se mi dělat vůbec nic, a tak ležím na gauči, mám v ruce mobil a sjíždím Pinterest. Na své virtuální nástěnky si připevňuju fotky ideálních outfitů, interiérů, účesů, životů a pořád nechápu, že ten můj mi právě teď protéká mezi prsty. Můj partner přišel z práce a vypráví mi detaily svého dnešního dne. Kolikrát jsem si slibovala, že vždycky, když se večer doma sejdeme, odložím mobil někam z dohledu, notebook už neotevřu a odpovědi na maily budou muset počkat do rána. Nevydržím to nikdy. Ačkoli je komunikace základem našeho vztahu a dokážeme si spolu povídat téměř o jakémkoli tématu hodiny, pořád se mezi nás něco vkrádá. Můj telefon, jeho tablet. Nesnáším, když svému protějšku něco vyprávím a on si u toho prohlíží Instagram. V tu chvíli si připadám jako nejzbytečnější a nejodmítnutější člověk na světě. A také jako pokrytec, protože moc dobře vím, že se tak sama chovám.

Psychologové moje pocity jenom potvrzují. Když se během interakce se svými blízkými věnujeme ještě surfování po internetu, vytváříme jakési emocionální prázdno. Nemůžeme navázat vzájemné spojení a sdílet skutečně to, co si potřebujeme a chceme říct. Intenzita našeho propojení určuje kvalitu vztahu, ale s mobilem v ruce si ji těžko vybudujeme. Vypnout si telefon a věnovat pozornost pouze svému protějšku je jednoduché, ale nikoli snadné řešení celého problému. Na sociálních sítích totiž vzniká závislost, kterou můžete překonat pouze silnou vůlí a velkou motivací. Jenže, komu by se do toho po celodenním maratonu chtělo?

Myslela jsem si, že telefon či tablet je oním neblahým „křenem“ pouze v dlouhodobých vztazích. Nějak jsem si nedokázala představit, že vyrazíte s někým novým na rande a u toho budete pociťovat nutkání zkontrolovat si Facebook. Ale stačí se rozhlédnout okolo sebe, když jdete do kavárny. Vidíte zamilovaný pár, jejich energie přímo srší napětím ze vzájemné přitažlivosti. Pak se jeden z nich odebere na toaletu a ten, který zůstává u stolu, si s rychlostí blesku bere do ruky telefon. V dobách minulých by nám připadalo, že takový člověk je určitě špion a jde někomu vysílat tajné šifry.

Ordinace psychologů se plní nejen páry, které procházejí hlubokou krizí, protože se kvůli chytrému telefonu provalila nevěra, ale také kvůli odcizení způsobenému množstvím času stráveného on-line. Mám kamarádku Janu, která se kvůli mobilu se svým partnerem rozešla. „Přistěhovala jsem se za ním do jeho města, všechno bylo pro nás nové, ale každý náš společný večer vypadal stejně: seděla jsem vedle něj na gauči a on měl pohled zabořený do telefonu.“ Janin případ není ojedinělý, v průměru se prý každý pátý pár nejčastěji hádá o tom, kolik času stráví na internetu.