Bez chytrého telefonu v ruce. Zvládnete digitální detox?

Kdo není na internetu, jako by nebyl. Kdo přes něj nevolá, nenakupuje nebo nechodí do banky, taktéžne. Na internetu žijeme. A s narůstajícíoblibou chytrých telefonů, mobilního internetu a neuvěřitelného množství aplikací určitěještě „přituhne“.


Vím, že to víte, určitě na té vlně virtuální mánie jedete také. Ale znáte třeba následující čísla? Tak například: jak konstatuje pravidelná studie Češi v síti, v roce 2015 se ze sedmi milionů obyvatel České republiky ve věku 16 až 64 let denně nebo téměř denně připojovalo k internetu 66 procent.

Pomalu ale končí éra internetu v pevném PC a naopak narůstá obliba chytrých telefonů a s nimi i mobilního internetu, který používá každý druhý Čech ve věku 18 až 64 let, což si v průzkumu Češi a mobilní data 2016 ověřila společnost KPMG Česká republika.

Mezi lidmi ve věku 18 až 34 let je to dokonce 70 procent!

Nejdůležitější je pak pro ně využívat internet v mobilu ke komunikaci (proto vedou aplikace jako WhatsApp, Messenger), čtou si zprávy, hledají v mapách, kontrolují e-maily, používají vyhledávače, kontrolují sociální sítě, nakupují.

Vývojářská společnost STRV pak pro změnu přišla s informací, že průměrný Čech má v mobilu 28 aplikací, většinou neplacených, placené bývají maximálně tři. Přičemž právě aplikace spolykají až 90 procent času, který vůbec daní uživatelé stráví se svým smartphonem v ruce!

Ti největší internetoví, mobilní a „aplikační“ aktivisté přitom svůj mobil vezmou do ruky 50× denně, na sociálních sítích jsou aktivní co 30 minut a 80 % z nich si pak bere svůj smartphone, případně tablet, úplně všude – včetně toalety, protože jinak se necítí dobře.