Jak zvládnout nový vztah a přestat se bát

Hlava v oblacích, motýli v břiše, věčně přihlouplý úsměv na tváři, nadšení pro všechno, zběsilý nákup nového spodního prádla... Máte nový vztah, jste zamilovaná. Můžete jásat, ale místo toho vás užírají obavy, máte strach a neustále v hlavě převalujete otázku: Nebudu zklamaná? Nemám zvolnit? Mám mu věřit? Nebojte, je vám pomoci.

Jakmile se jedna z mých kamarádek zamiluje, scénář našich holčičích dýchánků je stejný. Probíráme klady a zápory. Nejprve se rozplývají, poté filozofují a nakonec, po dvou sklenkách červeného, pofňukávají a chrlí jeden strach za druhým. „Vždyť je to sportovec a já sotva uběhnu dva kilometry.“ „Říká, že se mu líbí moje větší bříško, ale jak dlouho?“ „Vůbec se do té jeho rodiny nehodím. Všichni jsou tak chytří a elegantní.“ Najednou mají strach, tak nějak ze všeho. Ano, je to normální obávat se nového, zatím neznámého, zvažovat, zda to bude pro náš život prospěšné, či ne, ale všeho s mírou. Když začínáte nový vztah, je potřeba mít na paměti pár věcí, kterým věnovat zvýšenou pozornost, a pak bude vše jednodušší. Budovat vztah je jako běžet maraton, nikoliv sprint. A když překonáte pár prvních překážek, pak se vám poběží lehce.

1. Uvědomte si, že máte strach

„Důvod, proč mají lidé pochybnosti a starosti v začátcích nového vztahu, lze zpravidla připsat jedné jediné věci – strachu. Intimní vztahy jsou zdrojem našich nejistot, umocněné strachem z odmítnutí,“ vysvětluje americká klinická psycholožka zabývající se partnerskými vztahy, Jill P. Weber. Každý se nového vztahu bojí, ale uvědomte si, že nikdy nebudete mít vše pod kontrolou. Žijte tím, co je ve vztahu teď, nevytvářejte „co kdyby a když“. Nikdo vám nedá stoprocentní záruku.

2. Komunikujte

Vzájemně mluvte a poslouchejte se. Už v začátku vztahu se naučte mluvit nejlépe o všem. Nejenže se zbavíte mnoha strachů, které třeba vyplývají z neznalosti toho druhého. Vždyť se znáte jen krátce. Můžete ale vytvořit dobrý zvyk do budoucnosti – o věcech mluvit a nevytvářet si domněnky. Nechce s vámi trávit víkendové večery na párty? Nemusí to nutně znamenat, že se za vás stydí, třeba má lidí za celý týden díky své práci až dost.

3. Učte se

Ale začít spolu komunikovat na počátku vztahu je někdy obtížné. Proto zkoumejte, kdy se partner nejčastěji otevře, kdy se mu chce mluvit a jak se vyjadřuje. Možná, že jeden z vás potřebuje více času na přemýšlení. Možná má některý z vás tendenci problém radši zamést pod koberec než ho řešit. Pokud vám hned zpočátku nefunguje ideální konverzace, zkoušejte to, počkejte, až bude partner otevřený. Vyplatí se to.

4. Buďte zcela upřímná

Někdy se za honbou skvělého vztahu stáváme někým jiným. Tak, jak nás chce protějšek vidět, a stáváme se někým, kým nejsme. Což už na začátku vztahu může být začátek konce. I když je důležité udělat dobrý první dojem v prvních týdnech seznamování, nepřehánějte to a neměňte se. Vždyť kdy jindy je ta nejvhodnější doba k tomu ukázat, kdo doopravdy jste, a hned na začátku si uvědomit, zda se k sobě hodíte, nebo ne.

5. Nezapomeňte na svět okolo

Jinak budete trávit 95 % svého času uvnitř vlastní hlavy. Je to tak snadné být zcela okouzlený, máte chuť věnovat novému člověku ve vašem životě veškerý čas a svou energii. Ano, je normální, že čas strávený s jinými lidmi, děláním jiných věcí, doteď běžných, klesá, ale neměl by být zcela zaměřen jen na novou lásku. Nezapomeňte na věci a lidi, kteří tu doteď existovali a stále jsou.

6. Vzrušení podle vás

Své romantické chvíle si tvořte podle vás, nelpěte na společností dané atmosféře, síle vzrušení, které jsou nám předkládány ve filmech, seriálech a on-line světě. Nikdy to nenapodobíte. Užívejte si své jedinečné pocity, chvíle, které jsou psány vámi. Režírujte si je podle sebe a neplňte falešné představy.

7. Zjistěte, co potřebujete ve vztahu

Na velmi důležitý bod poukazuje i psycholožka a autorka knihy Breaking Up & Divorce, budování sebeúcty, toxické lásky a přiblížení ostatním, Jill P. Weber: „Než se dostanete do vztahu, měla byste vědět, co potřebujete sama. Jste někdo, kdo potřebuje určitý prostor? Jste někdo, kdo má silné hodnoty ohledně rodinné anebo náboženské víry? Co vyžadujete, abyste se cítila v bezpečí?“ Řekněte, co od vztahu opravdu chcete.

8. Zohledněte obě strany

Na vztah jsou potřeba dva lidé a je důležité si uvědomit, že každý z nich na tento proces prohlíží zcela odlišnýma očima a odlišnými zkušenostmi z minulosti. Buďte ochotna vidět, jak se věci jeví z pohledu vašeho protějšku, a snažte se přizpůsobit a vcítit. To vám pomůže pochopit druhého a zamezit předčasným neshodám.