Chce to vzájemný respekt

Chce to vzájemný respekt Zdroj: shutterstock

Jak vyjít s nevlastními dětmi? Chce to vzájemný respekt

Nejeden nový partnerský vztah ztroskotal na tom, že si nový partner nerozuměl s vyvdanými či vyženěnými dětmi. 

Nové vztahy rozvedených rodičů přináší nejen lásku a radost (Konečně nejsem sama či sám!), ale mnohdy i bolest duše a starost (To není můj tatínek, nemám ho rád!). Nejeden nový partnerský vztah ztroskotal na tom, že si nový partner nerozuměl s vyvdanými či vyženěnými dětmi. Vzhledem k padesátiprocentní rozvodovosti mnozí vědí, že být macechou či otčímem není vůbec lehké.

Existují nějaké osvědčené způsoby, jak docílit toho, aby vás nevlastní potomek měl rád, aby vás akceptoval? Aby k vám měl pozitivní vztah a přijal vás jako člena domácnosti – milující tetu či strýce?

Zdraví

Helena Dvořáková o nevlastní dceři: Je nádherné mít vedle sebe přítele, jako je ona.

„Zdá se, že k tomu, aby vás nevlastní dítě mělo rádo, existuje jednoduchý klíč: je třeba toto dítě respektovat a dát mu najevo, že tolerujete a přijímáte oba jeho rodiče. Také nesmíte zapomínat mít rádi sami sebe, a to samozřejmě předpokládá, že budete schopni pevně stanovit hranice.“ tvrdí populární francouzská lékařka, psychopatoložka a autorka knih o výchově Edwige Antier.

Bude po mém nebo po tvém?
Bude po mém nebo po tvém? | Zdroj: shutterstock

Zkoušky odolnosti

Je všeobecně známé, že není příliš vhodně přivést domů „nového tatínka či maminku“ ihned po rozchodu. Děti potřebují čas, aby rozchod svých rodičů zpracovaly. Potřebují si být naprosto jisté, že ony nejsou jeho příčinou a také musí bezpodmínečně vědět a prožívat, že je oba rodiče stále milují, i když už spolu nežijí.

Nový partner by měl být připravený na to, že ho děti nemusí ihned přijmout. A obvykle si jej dokonce dříve nebo později otestují! Bude je zajímat, jak jim nastaví hranice a co si k němu mohou dovolit. Není na tom nic divného, naopak! I vy byste v jejich situaci jednali podobně, ale asi méně přímo, než děti, které mají srdce na dlani a na nic si nehrají.

8 rad, jak být dobrým (oblíbeným) otčímem či macechou

Nikdy nemluvte negativně o jeho druhém rodiči, který s vámi (pochopitelně) nežije – takové chování je pro dítě velmi bolestné a nikdy nepřinese nic dobrého.

Jako nový partner trvejte na tom, aby váš milý (milá) své děti na váš budoucí příchod do jejich života připravil. Ušetříte si tak mnoho nepříjemností. „ Novému druhovi, který je představen bez předchozí přípravy, většinou hrozí, že bude odmítnut s veškerou energií, již jsou vyděšené děti schopné vyvinout.“ říká na základě zkušeností ze své praxe Edwige Antier.

Nebojte se mu láskyplně, srozumitelně avšak pevně ukázat, kam až může ve svém chování k vám zajít. Každé dítě potřebuje rozumět světu kolem sebe, aby se cítilo bezpečně.

Celý článek najdete na portálu Maminka.cz