Jak se vyrovnat s tím, když se vám stanou špatné věci

Každý den není růžový, to víme všichni. Někdy stačí jen malá drobnost, co vás rozhodí, jindy se sype jedna věc za druhou a vy si říkáte, že se svět zbláznil. Chod některých věcí nezměníte, ale můžete změnit svůj postoj k nim. A bude líp.

Už ani nevím, v jaké knize na mě tohle moudro vykouklo, ale každopádně bylo tak silné, že jsem si ho vypsala do svých motto zápisků: „My všichni máme problémy. Způsob, jakým je vyřešíme, nás odlišuje." Nikdo z nás není expert na všechno, vždyť chybovat je lidské, a i když si to ohlídáme, stejně vlivem okolního světa se nám zkrátka něco nepříjemného přihodí. Od malých věcí, jako jsou rozlití kávy, stání v dopravní zácpě, ztráta klíčů, kritika toho, jak vypadáme, až po větší karamboly v podobě dopravní nehody, ztráty cennosti, rozchodu s partnerem nebo zjištění, že kvůli reorganizaci nás firma nepotřebuje.

A náš temperament, hormony, životní pesimismus začínají reagovat. Brečíme, třískáme věcmi, mlčíme, vylíváme si zlost na ostatních, stěží popadáme dech či ještě hůř. Únik nebo útok, jak jinak. Dle psychologů by se reakce lidí daly rozdělit na těchto pět. V jaké skupině jste vy? To je velmi důležité vědět, abyste své reakce byla schopná změnit nebo zmírnit.

Kdykoli se nám stane něco špatného, je pro nás snadné vklouznout do jednoho z následujících chování:

Sebereflexe. Ptáte se sama sebe: "Proč se to děje mně? Proč mám takovou smůlu? Proč se to nestane někomu jinému? To není fér!"

Reakce hněvem. Obviňujete situaci nebo dokonce lidi kolem vás za to, co se vám stalo. Nechápající kolegyně, přítel, dítě to pěkně slíznou.

Sebeobviňování. Naskakují vám vlastní znevažující poznámky, jako je "Proč jsem tak hloupá, že jsem to udělala?" "Jen taková husa, jako já, může udělat takovou hloupou chybu. Jsem neschopná, stejně si za to můžu sama!"

Sklouznutí do deprese. Pro ženy, které s depresí měly už co do činění, je velké riziko, že do ní při jakékoliv špatné situaci sklouznou zas.

Odmítnutí nebo odevzdávání. Ztrácíte naději nebo ještě hůř – vzdáváte se. Rozhodla jste se, že to nestojí za to, a měla byste se přestat snažit úplně. Rezignujete. Nejde to, tak na to kašlu.

Sledujte se nějaký čas, a ač to nezní moc příjemně, využijte každé negativní situace ve vašem životě, abyste našla svou reakci, pak s ní totiž můžete pracovat. Někdy zkrátka budete připravená, jindy zaskočená, na vzestupy a pády se nedá vždy připravit. Jestli už víte, můžete situaci zkusit zvládnout podle těchto tipů. Zde jsou mé osobní kroky, které jsem si sama vytvořila, naučila se na přednáškách psychologie při svém studiu, načerpala z knih a vzala si je za své. Jak se tedy vyrovnat se špatnými situacemi a vytvořit z nich něco dobrého?

Vyprávějte

Mnohé z nás se zamknou, nechají si své trápení pro sebe, což situaci ještě více zhoršuje, a jsou jak bublající hrnec, který brzy bouchne. Ať je to dlouhodobá nepříjemnost nebo se stala právě teď, mluvte. Řekněte to příteli, pozvěte kolegyni na malou kávu a zkuste to říct. "Poslechové ucho" dělá zázraky. Uvolněte napětí. Vyprávějte.

Uvědomte si, že nejste sama, která má tento problém

Bez ohledu na to, co si myslíte, nejste v tom sama. Někde po světě, a nemusí to být daleko, někdo jiný řeší přesně stejnou věc jako vy. Jen si vzpomeňte, když jste se svěřila s problémem kamarádce a jí se rozzářily oči, ne škodolibostí, ale tím, že si najednou uvědomila, že má stejný problém. Uf, nejsem v tom sama. Takové zjištění pomáhá dostat se ze sebezničujících pocitů.

Máte vždy na výběr

Uvědomte si, že bez ohledu na to, co se děje, vždy se můžete rozhodnout, jak zareagujete. To, co se vám stane, mnohdy neovlivníte, ale můžete se naučit ovládat své chování. „Tvrdý trénink svého chování jsem nasadila s dětmi. Nelíbily se mi mé rozezlené a nervózní reakce, chtěla jsem to jinak. A můj nový um se přenesl i do oblastí, kdy o děti vůbec nešlo,“ říká moje kamarádka Lenka, maminka dvou hodně divokých kluků. Vy ve svém životě zvládnete čelit i těm nejhorším věcem, když dobře zvolíte svou reakci, tolik vás to nezasáhne.

Zkoncentrujte se

Ačkoliv máme pocit, že emoce nemůžeme kontrolovat, dá se to trochu naučit. Zkuste odstranit své zaběhnuté způsoby, jak reagujete, a podívejte se na situaci objektivně. Opravdu se musíte vždy takhle vynervovat nebo hroutit? Není lepší to zkusit nejdřív rozdýchat nebo rozchodit? Zkuste si naplánovat, jak byste příště chtěla reagovat. To vám pomůže mnohem lépe situaci zvládnout.

Zaměřte se na to, co můžete udělat

Akce vytváří reakci, naše chování. To vám ovšem přináší různé možnosti. Buďte aktivní a jednejte vědomě. Zamyslete se, co udělat, komu zavolat, od koho si nechat poradit… když něco začněte dělat, věci se na ráz rozhoupou. A vy si později nebudete vyčítat, že jste se o nic nepokusila. Měla jste připravený projekt, a když jste otevřela počítač, jediné, co jste našla, byly prázdné stránky? Místo pláče a deprese okamžitě najděte své papírové poznámky, projeďte emaily, kde jste projekt řešila. V hlavě vám toho zůstalo dost, uvidíte, že to zas poskládáte.

Požádejte o pomoc, pokud potřebujete

A pokud to bude nad vaše síly, což je možné a není na tom nic špatného, požádejte o pomoc, zejména pokud to usnadní zvládnutí situace. Odborníci tu jsou proto, aby nám pomohli, proto se na ně neváhejte obrátit, když už vaše vlastní metody řešení selhaly.

Dívejte se na to jako na překážku, kterou je třeba překonat

Život je cesta, učení a růst a všechno se děje z nějakého důvodu. Překážky jsou věci, které vám z vašeho pohledu sice brání v dosažení cílů, ale pokud budete pokračovat v jejich překonávání, nakonec získáte to, co chcete.

Ano, ponaučte se

Situace, zejména ty negativní, vás v životě učí mnoha věcem. Být pečlivější, ukládat, zálohovat, připravovat se. Někdy si opravdu přiznejte, že si za to vlastně můžete sama. Prostě jste to tentokrát nezvládla, ale příště to bude určitě lepší. Bez ohledu na to, jaká špatná věc zasáhla váš život, pokud se s ní budete konstruktivně vyrovnávat, nic vás už nemůže dostat dolů.