Když je muž mladší než vy. Bude vám to klapat?

Je mladší, někdy i o víc než o pár let, ale je vám s ním tak dobře. A vy uvažujete, jestli do takového vztahu jít. Čeho se bojíte? Divných pohledů kamarádek? Že pro něj časem budete moc stará? Že bude chtít děti? Mají tyhle vztahy s mladšími muži budoucnost? Otázek je tu víc než dost.

Můj muž je o šest let starší a když se tak zamyslím, nikdy jsem ani před ním s mladšími kluky nechodila. Vždycky mi přišli takový zbrklí, o světě toho moc nevěděli, byli to kluci, žádní muži, většinou s hlavou plnou ideálů, ale skutek utek. Takže když mi nedávno moje kamarádka oznámila, že konečně někoho má, zářila štěstím a pěla jednu chválu za druhou, říkala jsem si, kde tak pěkného čtyřicátníka klofla. Měla totiž své představy, jak věkové, tak charakterové.

Když na mě moje osmatřicetiletá kamarádka vychrlila: „No, Lukáš teď dokončil vejšku a …“ pomyslela jsem si, ok, asi si dodělával při práci doktoranda. A jak se informace o milém Lukášovi vršily, pomalu mi docházelo, že to bude asi trochu jinak. I tak mě zaskočilo, že je mu 26. Ačkoliv následovala záplava superlativů, jak každý den něco podnikají, o sexuálním maratonu a spontánních rozhodnutích nemluvě, přeci ve mně zůstávala otázka: „Není to divný?“ No, asi jak pro koho.

Mladší, starší. Starší, mladší. Co je víc?

Když se podíváte kolem sebe a ještě šířeji, například do světa mediálně výrazných lidí, mohlo by se zdát, že mít mladšího muže se stává pomalu trendem. Madonna, Eva Mendes, Sandra Bullock… Avšak většina lidí má v sobě zakořeněný názor, že muž má být starší, ochranitel ženy a rodiny, a tak to bylo a je. Takový názor ve společnosti přetrvává, a proto když se setkáme s párem, kde muž je mladší, a to někdy i výrazně, díváme se na takové vztahy nedůvěřivě, někdy pohrdavě nebo rozpačitě.

"Páry s mladšími muži porušují sociální normy, a proto trpí sociálními sankcemi," řekl pro HuffPost Sven Drefahl z institutu pro demografický výzkum v Americe. "Vzhledem k tomu, že se manželství mladšího manžela odchyluje od toho, co je považováno za normální, mohou být tyto páry považovány za outsidery a dostávají méně sociální podpory. To by mohlo mít za následek méně radostný a více stresující život," doplňuje Sven. Jen se podívejte, kolik reakcí, a ne moc pozitivních, vyvolal vztah francouzského prezidenta Emmanuela Macrona s jeho o 24 let starší ženou Brigitte. Jemu bylo při seznámení 14 let a jí 39 let. Řada lidí se ptá, jestli je takový vztah normální a má-li šanci. Nezačne jim to časem vadit? Vždyť by mohla být jeho matka?

Samostatnost, sex, sebevědomí

"V západní kultuře bylo tradičně přijatelné, aby člověk měl vztah s mladší ženou, zatímco opak nebyl vhodný," říká životní koučka Olga Levancuka. "Ale se sexuální revolucí a se změnou postavení žen, tím že jsou mnohem samostatnější, mají svůj majetek, dokáží vydělat peníze a být nezávislé, se takové vztahy začínají jevit přijatelné, vyhledávané či normální. Mít vztah s někým podobného věku jednoduše není tak důležité jako kdysi. Takže to není jen to, že se ženám líbí mladší muži. Je to také skutečnost, že věk již není klíčovým datovacím faktorem, který býval." Tak co tedy rozhoduje, že si vybíráme mladší muže? Faktorů je víc.

Dnešní ženy ve zralém věku jsou pro mladé muže stále více přitažlivé, více o sebe pečují, jsou rozumnější a většinou se o sebe již umí postarat samy – vydělávají stále více peněz, bydlí ve svém…. Jsou zkrátka samostatné a to může být pro mladé muže velmi lákavá příležitost. Starší ženy milují na mladších partnerech větší spontánnost, flexibilitu a smysl pro dobrodružství, které muži ve starším věku většinou postrádají. Zanedbatelný není ani sex, který si užívají naplno. V přítomnosti mladšího milence žena omládne, stává se vyrovnanější a působí sebevědoměji na okolí. Otevírají se jí nové možnosti, cítí se úspěšnější.

Avšak jako každý vztah i tyto mají svá úskalí. Nejprve zdánlivě pozitivně vypadající vztah může v sobě odkrýt i negativa. Starší žena začíná na svého mladšího partnera žárlit, omezovat ho, uvědomovat si, že už mu nestačí, zejména, má-li kolem sebe muž mladé a mladší kamarádky nebo kolegyně. Někteří muži navazují vztahy se staršími ženami proto, že jim pak nějakým způsobem nahrazují matku. A tyto ženy se pak začínají více a více chovat jako ony. Poučují, radí, demonstrují své životní zkušenosti a jsou ve vztahu silně dominantní. Pokud to muži vyhovuje, není problém, ale i tak čeho je příliš, to vztahu škodí.

Jak to všechno dopadne?

„Říká se a výzkumy dokazují, že načasování má hodně co do činění s úspěchem párování starších žen a mladších lidí. Obvykle nebude fungovat, pokud bude žena ve věku 30 let a muž ve věku 20 let, protože v této fázi života existuje tendence k obrovské propasti ve společných cílech. Mnohem častěji to funguje tam, kde je žena kolem čtyřiceti let a muž kolem 30 let. Protože v tomto okamžiku například žena už měla děti nebo se rozhodla, že je nechce, a najde muže, který sdílí tento názor," říká Nicole McCance, vztahová psycholožka z Toronta.

Těžko tedy říci, zda takové vztahy mají vyšší riziko rozpadu, nebo ne. Vše záleží na výši věkového rozdílu, osobnostních vlastnostech obou partnerů, životních okolnostech asi stejně jako u normálně věkově nastavených párů. Já mám kolem sebe tři takové dvojice, kdy muž je mladší. Rozdíly jsou od 3–7 let věku. A každý je jiný. Jeden už si prošel krizí a téměř rozvodem, kdy mladší muž prožil románek se stejně starou ženou, jako je on. U druhého páru to vypadá spíš jako matka a syn, kdy žena vládne a muž poslouchá. A u toho třetího je vše ještě plenkách, zatím to pekelně jiskří a zdá se, že oba našli, co hledali.

Velikonoce jsou už za chvíli! Pokud chcete znát těsto na ten nejlepší velikonoční mazanec, uplést pomlázku nebo letos netradičně obarvit vajíčka, přečtěte si naše rady. Vše o Velikonocích, jejich tradicích a zvycích se dočtete ZDE >>>