Mini & skinny: Jak Brigitte Macron převrací dress code prvních dam

Francouzská první dáma Brigitte Macron sice oslavila 64. narozeniny, v módě ale není žádný suchar. Klidně si na setkání s Melanií Trump vezme minisukni o dvacet centimetrů kratší, než běžně nosí první dáma USA. Paradoxně je to totiž právě Brigitte, kdo do dress code prvních dam vnáší mladistvého ducha. 

Stylově a vkusně oblékané první dámy jsou jak ve Francii, tak v USA už nějaký ten rok zvykem. Francii dříve skvěle reprezentovala Carla Bruni-Sarkozy, USA zase do minulého roku Michelle Obama, která kromě všeho jiného vynikala i barvou pleti (a musela kvůli tomu čelit rasistickým poznámkám).

Nyní se role Francie a USA obracejí. Zatímco v čele USA stanula coby první dáma bývalá modelka, Francie má první dámu, která boří předsudky. Brigitte Macron je totiž o čtyřiadvacet let starší než její manžel, Emmanuel Macron. Od počátku bylo tedy jasné, že na ni bude upřena pozornost celého světa. A Emmanuel Macron od počátku své kampaně proklamoval, že jeho žena nebude fungovat pouze coby jeho oficiální doprovod, ale sama bude veřejně hodně aktivní.

Což je v příkrém kontrastu k tomu, jak vystupuje Melania Trump, která vedle hurónského a neotesaného Donalda působí jako mlčenlivý luxusní doplněk (ačkoli je často vidět, jak to v ní vře). Brigitte Macron naproti tomu podobně jako Michelle Obama reprezentuje otevřenost a zdravou emancipaci, což vzbuzuje sympatie nejen u francouzské veřejnosti, ale i u zahraničních hvězd. Zatímco Rihanna nebo Bono z kapely U2 by za nic nevystoupili na inauguraci Donalda Trumpa, na pozvánku z Elysejského paláce kývli okamžitě.

Brigitte Macron s Rihannou (červenec 2017)

Brigitte Macron na setkání s Rihannou oblékla zdánlivě jednoduchý outfit, který ale vůbec nenudí: Přesně střižený kabátek, skinny džíny a vysoké podpatky. Francouzská média ji za volbu outfitů většinou tleskají a už mají pro její styl dokonce termín: Chic Bobo (bohemian bourgeois). Ten se vyznačuje právě zálibou v úzkých kalhotách, chic minisukních, botách na vysokém podpatku (které ale nepůsobí vulgárně) a účesem, který nemusí nutně vypadat uhlazeně.

Zatímco Melania si vždy dává pozor, aby působila elegantně a sofistikovaně, což v kombinaci s jejím hollywoodským vzhledem evokuje estetiku seriálu Dynastie, Brigitte vypadá, že si svoje minisukně a podpatky užívá. „Je to rock’n’rollová hvězda. Ani na chvíli si nepomyslí: Je mi 64, mini bych nosit neměla,“ komentuje Delphine de Canecaude, úspěšná francouzská umělkyně. A co víc, Brigitte si klidně dopřeje i kožené skinny kalhoty nebo šaty bez rukávů. A proč by ne! Slovy Donalda Trumpa, postavu na to má.

Mimochodem, magazín Voguepřirovnal Brigitte Macron poměrně trefně k herečce Bridget Fonda. Nejenže jsou si podobné, obě reprezentují se svými blond vlasy a výrazným úsměvem styl lvice salónů. Jinak se ale jejich styl oblékání liší. Brigitte si nadto libuje v kabelkách Louis Vuitton, často také sedí v první řadě na přehlídkách Christian Dior nebo Hermès a oblíbila si prošívané zimní bundy Moncler, takže je jisté, že skrze ní se bude obracet pozornost i k francouzským značkám jako takovým.

Líbí se vám styl Brigitte Macron? Podívejte se na její outfity do fotogalerie.

Podívejte se na video, jaký kompliment vysekl Donald Trump Brigitte Macron při jejich prvním setkání.