8 rad, jak pomoct kamarádce, která má stres a špatné období

Čas od času ve svém životě všichni prožíváme stresující období. S některými situacemi se dokážeme vyrovnat sami, ale jiné nás tak srazí na kolena, že potřebujeme pomoc. Tady přichází prostor pro naše blízké přátele. Visíte dlouhé hodiny na telefonu s vaší vystresovanou kamarádkou? Víte, jak jí opravdu pomoci?

Marně hledáte slova, vlastně ani nevíte, co pořádně říct, a když něco pronesete, kamarádka je v depresi ještě víc. Určitě nechcete být v roli bezmocného přítele a raději byste dala kamarádce tolik podpory, aby zas svítila jako sluníčko. O pomoci lidem, které máte ráda, ani na chvilku nepochybujete, naučte se být tedy opravdu nápomocná.

1. Stačí poslouchat

Jen ji nechte, ať si vám vylije celé své srdce. A co budete dělat vy? Jen poslouchat. Ne vždy je žádoucí nabízet řešení. Zdá se vám to jako jednoduchá rada? Bohužel jednou z dovedností, kterou lidé velice často postrádají, je právě schopnost poslouchat. Je si vzpomeňte, většinou když někdo něco vypráví, vy už si připravujete vlastní monolog a pak si z kamarádčina projevu nepamatujete zhola nic. U člověka, který prochází složitým stresovým obdobím, je umění poslouchat dvojnásobně důležité. Nechte ji mluvit o tom, čím prochází, jak se cítí, jen projevte porozumění a samozřejmě, vše co je vám řečeno, si nechte jen pro sebe.

2. Pomozte jí s běžnými činnostmi

Prožívá-li kamarádka silnou psychickou zátěž, stávají se pro ni obtížné a zatěžující i běžné činnosti. Nikam se jí nechce chodit, nic zařizovat, o nic se starat. Pomozte jí s těmito běžnými činnostmi, zajděte společně na nákup, doprovoďte ji k lékaři, provětrejte společně jejího čtyřnohého mazlíčka, uvařte společnými silami večeři. Tím jí pomůžete nevypadnout ze společenského života a vyhnout se osamělým situacím, kdy by se soustředila více a více na své problémy. Pozor, ať to vypadá, že děláte věci společně, ne, že ji považujete za neschopnou.

3. Povzbuzujte ji

Někdy stres přináší neúspěchy, které snižují sebehodnotu člověka, proto buďte pozitivní, uklidňujte, ukažte jí, jak lze věci zlepšit. Mluvte o lidech, kteří danou situaci zvládli. Lidé potřebují vzory a uklidnění, že i jiným se to stává a zvládli to. Nepodceňujte sílu pozitivního myšlení a nalaďte na něj i vaši kamarádku.

4. Vezměte ji ven

Stres se často zhoršuje tím, že zůstává uvnitř. A když je člověk zavřený sám se sebou a se svým stresem, je to ještě horší. Proto buďte aktivní vy a vymýšlejte kde co. Navštivte spolu vzrušující místa, aby trochu zapomněla na svůj problematický život. Nemusíte nutně létat na víkend do Barcelony, kolikrát stačí jen procházky po vašem okolí nebo návštěva nových míst. Avšak těmto výletům se vyhýbejte v noci. Člověk, který je psychicky pošramocen, potřebuje hodně spát. Celonoční bujaré večírky nejsou tou pravou léčbou, kolikrát postačí jen večerní povzbuzující telefonát.